85472

Характери та емоції

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Вислови про добро дружбу працелюбність; штучні дерева; ялинка прикрашена надписами Ставлення до людей Ставлення до справи Ставлення до себе Ставлення до власності; новорічні іграшки кольоровий картон; паперові сніжинки словник про риси характеру; аркуш на якому написані людські емоції...

Украинкский

2015-03-25

71 KB

0 чел.

PAGE  4

ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ НОВОВОЛИНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ

МІСЬКИЙ МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ

НОВОВОЛИНСЬКА СПЕЦІАЛЬНА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА № 9

                                                       Кафедра  практичної психології

(2-А клас)

                                                                        Відкритий урок

                                     Підготувала практичний психолог

                                                             Нечипорук Людмила Василівна

                                                                           

2012

Тема. Характери та емоції.

Мета. Допомогти учням зазирнути у свій Внутрішній Світ; ознайомити з основними рисами характеру та різнимиемоціями: радості, суму, здивування, спокою, злості; навчити дітей розрізняти їх у собі та інших; виховувати психологічно освічених людей, які вміють вивчати себе, розвивати свою особистість.

Обладнання. Вислови про добро, дружбу, працелюбність; штучні дерева; ялинка, прикрашена надписами (Ставлення до людей, Ставлення до справи, Ставлення до себе, Ставлення до власності); новорічні іграшки, кольоровий картон; паперові сніжинки, словник про риси характеру; аркуш, на якому написані людські емоції та схематичні зображення виразу обличчя; малюнок з емоційними станами дітей; плакат «Добрі – злі, працелюбні – ліниві»; жовті і зелені дерева з фотографією учня; торба з гостинцями лісу, кошик з яблуками.

Хід уроку

І Привітання.

Нумо, діти, підведіться.                   Гостей зібралося багато.

Один одному всміхніться.              Ану ж на них ви подивіться

Чули, вже дзвенів дзвінок –            І веселенько так всміхніться,

Починається урок,                           І всі разом скажіть їм:

У нас сьогодні в класі свято,          - Добрий день!

ІІ Актуалізація опорних знань

- На минулому занятті ви прослухали казку про Дерева-Характери, які своїм зовнішнім виглядом відображали характери людей.

- Які головні гілки відходили від стовбура у кожного дерева?

(Одна називалася – Ставлення до людей, які тебе оточують. Друга мала назву – Ставлення до справи, яку виконуєш. Третя гілка – Ставлення до себе.  Четверта гілка була – Ставлення до власності (до своєї і чужої)).

- Яка гілка була найбільшою? (Ставлення до людей)

Так, Ставлення до людей. В одного дерева вона витягнулася вгору, тому що виростила її матінка Правдивість. В іншого дерева – скручена кільцем Брехні.

- Яка була гілка Ставлення до себе?

(В одних стирчала гілкою Самозакоханості, в інших схилилася до землі від своєї Приниженості, а десь спокійно піднімалася до неба, як втілення Скромності).

- Яка була гілка Ставлення до власних речей?

(Скорчилася від Жадібності на деяких деревах, а на інших – багато листочків розповідають про свою Щедрість).

_ Чи однакові Дерева-Характери росли у цьому чарівному лісі? (різні)

Були різні. Деколи налітала в долину шалена буря, люто накидаючись на Дерева-Характери. Деякі з них ламала або виривала з корінням, інші нахиляла до землі, але зламати не могла. Були і такі, що не схилилися під найсильнішим буревієм і тільки гордо розправляли свої могутні гілки. Багато людей хотіли б побувати у цьому лісі, подивитись, як виглядає їхнє Дерево-Характер. Але потрапити в цей ліс не може ніхто, і дізнатися, який у тебе характер, можна тільки вивчаючи самого себе і свої вчинки.

ІІІ Повідомлення теми і мети уроку.

   І на сьогоднішньому уроці ми зазирнемо у свій Вкутрішній світ, ознайомимося з основними рисами характеру та різними настроями.

ІV Основна частина

1. Дидактична гра «Назви протилежну рису характеру».

  •  Як дерева бувають різні, так і люди. Я зачитую вам дві характеристики різних дітей. Прослухавши уважно, назвіть ту, яка вам найбільше сподобалась, а яка схожа на вас.
  •  Я красивий, розумний, добрий, сильний, наполегливий, обережний.
  •  Я красивий, розумний, злий, слабкий, боягуз, упертий.

   Яка з цих характеристик ваша? Чому ви обрали першу характеристику? Так, там, де хороші слова – це позитивна характеристика, хороша. А може, хтось хоче, щоб про нього говорили як у другій характеристиці, негативно?

2. Давайте звернемося до словника і повторимо про характер. Хором будемо зачитувати слова. Якщо учень чесний, то…

Чесний – говорить правду, не обманює, прямий і відвертий.

Працелюбний – любить працювати, не сидить без діла.

Добрий – планує і робить добрі справи для себе та інших.

Ввічливий – вміє поводити себе і говорить так, щоб іншим було приємно з ним, проявляє увагу до інших людей, не ображає, не грубіянить.

Охайний – все тримає в порядку, не розкидає, слідкує за чистотою.

Справедливий – відноситься до людей так, як вони на це заслуговують.

3. Давайте пограємо гру. Я називатиму хороші риси, позитивні. А ви допоможете підібрати до них протилежні, негативні риси характеру, гаразд?

Добрий – (злий)

Сильний – (слабкий)

Сміливий – (боягуз)

Щедрий – (скупий)

Правдивий – (брехливий)

Веселий – (сумний)

4. Вправа -гра «Кольорова гама».

- Діти, ви знаєте, що людина – це частинка Всесвіту, тому в кожного є свій знак зодіаку, і, кажуть, що кожного з нас охороняє своя тваринка, квіточка і дерево.

Заплющте очі і скажіть, якого кольору все було б навколо нас, якби завжди була ніч? (чорного). Підійдіть до кольорових новорічних іграшок, які вам найбільше подобаються.

Давайте подивимось, що ж розповість нам колір про наш характер:

Червоний – активні, наполегливі, врівноважені, розумні.

Зелений – мудрі, творчі, винахідливі;

Синій – хоробрі, енергійні, активні, неспокійні, рухливі.

Жовтий – чуттєвий і витончений, дуже активний характер.

Фіолетовий – загадковий, невідвертий, егоїстичний.

5. Психогімнастика.

Заплющте очі… Уявіть себе Деревом, але не звичайним, з Характером, як у людей.

Ваші ноги – то міцне коріння, ваше тіло – стовбур, ваші руки – то гілки. Дерева набирають сили від Сонечка, енергії – від Землі (хитаються – спочатку легенько, потім сильніше).

У далекому дивному світі… (розходяться парами і ростуть) своїм зовнішнім виглядом відображають характери:

  1.  сильні – (піднімають «штангу»);
  2.  прямі – (руки догори, складають долоньки);
  3.  колючі – (ніби відштовхують щось від себе);
  4.  тверді – (твердо крокують);
  5.  легкі (кружляють).

А тепер будемо зображати наступні Дерева-Характери:

  1.  Ставлення до людей – (діти в парах спинками один до одного роблять чашу, руки догори, ноги разом, голова нахилена праворуч).
    1.  Ставлення до справи – (роблять млинок).
    2.  Ставлення до себе – (повертаються один до одного, рука «до душі»).
    3.  Ставлення до власності – (тріпочуть пальчиками (зображають бережливість)).

На дереві показуємо такі гілки:

  •  Правдивість – (права рука витягнута догори).
  •  Брехливість – (нахил праворуч з витягнутою рукою).
  •  Самозакоханість – (носики вгору, руки в боки, права нога на каблучок).
  •  Приниженість – (присідають, голови опущені, руки вниз).
  •  Скромність – (піднімаються на носочки, голівка вбік (ніяковіють)).
  •  Жадібність – (схилилися, руки півколом, ніби загрібають собі).
  •  Щедрість – (парами, руки до сонечка тягнуть).

6. Визначення людських емоцій.

- Про характер судять і по тому настрою, в якому людина частіше знаходиться. Якщо вона весела, життєрадісна, то говорять, що у неї веселий характер. Якщо вона сумна, тривожна, то і у неї відповідний характер.

У кожного на парті лежить лист аркушу, де зазначені людські емоції та маски-вирази обличчя з відповідними зображеннями.

- Знайдіть і підніміть вгору маску спокою.

Спокій розслабляє людину. Тому на її обличчі все відпочиває: очі нешироко розкриті, лінія рота пряма, губи - не усміхаються і не сумують.

Відтворіть її на своєму обличчі і покладіть на аркуш, на те місце, де зазначено «спокій».

- Маска здивування.

Знайдіть її і підніміть вгору. Коли людина зустрічається з чимось  незвичайним, її обличчя змінюється. Очі широко розплющуються і стають круглими від здивування. Рот напіввідкритий, округлої форми.

Покажіть, як ви здивувалися, побачивши це.

Покладіть маску на зазначене місце.

- Маска радості.

Від радості обличчя людини осяюється усмішкою. Не тільки рот усміхається, а й очі, брови, щоки, навіть ніс. Якщо ж усміхаються самі губи, а очі мовчать, така усмішка нещира,  щось заважає людині радіти всією душею.

Усміхнулися всі і поклали маску на її місце.

- Маска суму.

Сум – це печаль, плач, тягар. Сум пригнічує людину, робить її ніби трохи меншою зростом. У неї опускаються плечі, руки, схиляється голова. Важкі почуття роблять очі невеселими. Губи щільно зімкнуті, їх куточки опущені, з’являється зморшка печалі.

Покажіть сум і покладіть маску на її місце.

- Маска злості.

Злість скорочує роки життя людини. Не показуйте цей негативний вираз і покладіть маску, де зазначено «злість».

- У кожного на парті малюнок. Подумати і порадитися з сусідом по парті, який емоційний стан у цих дітей і чому?  Як вони виражають свої емоції? Скласти історію, що трапилася з ними.  (Радість, образа, здивування, злість, страх).

7. Гра «Сніжна зима в лісі».

- Діти, Дерева-Характери хочуть, щоб на Новий рік у їхньому чарівному лісі була сніжна зима. Давайте допоможемо їм:  будемо збирати сніжинки. Потрібно поділитися на дві команди за прислів’ям «Сумління – найкращий порадник».

Одна команда називає другій хорошу рису характеру. За одну рису – одна сніжинка. Потім порахуємо, яка команда найбільше відправить сніжинок до чарівного лісу.

Вихованість                           Справедливість

Інтелігентність                      Принциповість

Порядність                             Готовність прийти на допомогу

Інтелектуальність                  Дивовижність

Чесність                                  Мужність

Ввічливість                             Щирість

Відповідальність                    Щедрість

Кмітливість                            Доброзичливість

Відвертість                             Доброта

Впевненість                            Скромність  

Уважність                               Працьовитість

Привітність                            Сміливість

Чуйність                                  Вірність

8. Вправа «Твоє місце на сходинці».

Дерева росли на різному ґрунті, по-різному обдував їх вітер, не порівно давав  їм вологи дощ. Уявіть, що ви дерева.

Поставте себе на лісову сходинку: найвища сходинка – добрі характери, найнижча – злі, середня – іноді добрі, іноді злі. Візьміть зелене дерево зі своїм зображенням, відокремте  неклейку частину, підійдіть до плакату і приклейте на свою лісову сходинку.

Взяли жовте дерево, відшукали своє місце на лісових сходинках і приклейте. Верхня сходинка – працелюбні, середня – по-всякому буває, найнижча – ліниві.

Діти, навчання – це теж праця. А на яку сходинку поставила б вас ваша мама?

9. Гостинці чарівного лісу.

 Чарівний  ліс передав гостинці. Щоб отримати їх,  ви повинні відгадати, від якого дерева цей подарунок.  Хто бажає першим? Опускаєш руку у торбину і виймаєш…  Від якого це дерева гостинець?

(У торбі горіхи, каштани, гілка ялини, гілка туї, яблука, жолудь, шишки).

10. Відгадування загадок.

  У тварин не буває                       Про яку, вгадайте, йдеться людську вдачу:

Навіть в шимпанзе.                      Зроду не збіднієш з нею, далебі.

Хоч зубів і не має,                        Бо за тую вдачу матимеш віддачу:

А людину гризе.                           Що роздав ти людям – вернеться тобі.

    (Сумління, совість)                           (Щедрість, любов, доброта)

   Скажеш так чи надішлеш поштою –         Я людині нічого не коштую,

     Я від того нічим не змінюся.                      Але високо нею цінюся.

                               

                                            (Слова ввічливості, подяки)

V Підсумок уроку.

   За активну участь отримуєте яблука (роздаю одному учневі два яблука, другому -  нічого). Підніміть маску – емоцію, яка відображає ваш емоційний стан у дану хвилину. Чому в одних учнів – радість, в інших – сум?

     Що потрібно зробити, щоб про вас сказали, що ви  добрий, щедрий, справедливий? (поділитися з іншим )


Література

  1.  Колгоморова Л. С., Григорьевская Н. Н., Модина И. А.  Человекознание: Курс психологии с элементами этики и валеологии: 1 класс: Учебно-методическое пособие для педагогов, школьных психологов и валеологов. – М.: Генезис, 1998, - 159 с.

  1.  Науково-практичний освітньо-методичний журнал. Практична психологія та соціальна робота № 6, 2004 р.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

55255. Економічне співробітництво України з країнами – членами СНД. Форми економічних відносин 24.25 KB
  Сальдо зовнішньоторговельного балансу, що складається з різниці між експортом та імпортом нині позитивне. Багато товарних позицій одночасно фігурує і в експорті, і в імпорті, тому за окремими позиціями також обчислюється сальдо.
55256. Префікс як значуща частина слова 51 KB
  Мета уроку: ознайомити учнів з роллю префіксів у словах їх словотворчою функцією з найуживанішими префіксами; формувати вміння утворювати нові слова за допомогою префіксів; розвивати уміння аналізувати...
55257. Багатогранна творчість Кобзаря 92.5 KB
  До Шевченка треба доростати всім життям. У довідниках зі світової літератури існує навіть окреме визначення шевченківський вірш тобто деякі стилістичні особливості творчості Шевченка стали знахідкою не лише вітчизняних митців а й поетів інших літератур. Тільки літературна спадщина Шевченка це Кобзар 9 повістей пєса Назар Стодоля уривки драматичних творів щоденник листи. А величність картин Шевченка II.
55258. Найважливіші принципи розміщення продуктивних сил, їх значення для ефективного розміщення підприємств і галузей 24.31 KB
  Принцип розміщення підприємств згідно з раціональними формами суспільної організації виробництва. До таких форм належать концентрація, спеціалізація, кооперування й комбінування.
55260. Природно-ресурсний потенціал, його структура. Забезпеченість України природними ресурсами 25.81 KB
  Природно-ресурсний потенціал території – цілісна система складноорганізованих обєктів, цілісність якого визначається закономірним сполученням взаємозумовлених природних і соціально-економічних звязків і залежностей, що поєднують територіально всі природні ресурси
55261. Презентация фрагментов работы учащихся 7-го класса по созданию учебного проекта «Построение средневекового города в Киевской Руси и Британии» (в рамках «global simulation») 58 KB
  Смещается акцент с фронтальной на групповую парную и самостоятельную работу результат выводится на продуктивный уровень обеспечивается развивающий потенциал уроков наряду с познавательной активностью и в довершении способствует формированию навыков командной работы. Тема: Презентация фрагментов работы учащихся 7го класса по созданию учебного проекта Построение средневекового города в Киевской Руси и Британии в рамках globl simultion Тип урока: интегрированный с использованием билингвальных технологий. Цели урока: представить...
55263. Основні фактори розміщення продуктивних сил, їх вплив на розміщення виробництва 25.69 KB
  Фактори розміщення це реалізація закономірностей і принципів при врахуванні конкретних умов, що впливають на вибір місць розташування промислових підприємств і формування територіально-виробничих комплексів.