85537

Життя тварин моря. Б.Коробейников “Дельфіни”

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета. Ознайомити учнів з текстом. Поширити знання дітей про тварин моря – дільфінів. Продовжити роботу над формуванням навичок виразного читання, розвивати критичне мислення, збагачувати активний словниковий запас. Вчити працювати в групі.

Украинкский

2015-03-27

166 KB

1 чел.

Конспект уроку з  читання у 3 класі.

Життя тварин моря. Б.Коробейников “Дельфіни”

Автор: Федорченко Т.А.

Вчитель-методист початкових класів

Донецької ЗОШ № 97

Цей урок з  читання пропонується проводити у 3 класі з використанням інтерактивних методів навчання (методичної системи “Критичне мислення для уроків читання і письма”) після того, як буде вивчена тема з інтегрованого курсу “Я і Україна. Природознавство”, “Тварини” (лютий)

Вчитель опирається на знання дітей з теми “Тварини”.  

Тема. Життя тварин моря. Б.Коробейников “Дельфіни”.

Мета. Ознайомити учнів з текстом. Поширити знання дітей про тварин моря –      дільфінів.

Продовжити роботу над формуванням навичок виразного читання, розвивати критичне мислення, збагачувати активний словниковий запас.

Вчити працювати в групі.

Виховувати любов до живої природи, розвивати інтерес до пошукової роботи.

Обладнання: у кожного учня текст “Дельфіни” (книга для читання про природу “Твоя планета – Земля”), малюнки дельфінів, картинки з питаннями і завданням, магнітофонний запис “Звуки моря”.

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів.

Організація класу.

Дзвоник нас усіх покликав,

Бо для праці час настав.

Тож і ми часу не гаймо

І урок наш починаймо.

2.Вступна бесіда – передбачення.

Послухайте запис і скажіть, як ви гадаєте, про що на уроці піде мова (звучить запис моря). Передбачення дітей: яке море в різну погоду, пригоди у морі, мандрівка по морю, тварини і рослини моря.

А до якої природи відноситься море? Чому?

Чи має море своїх жителів?

Хто може жити в морі? (риби, кити, черепахи тощо).

Як же вони там живуть? Чим дихають? (у воді є кисень)

Тварина, про яку піде мова схована у загадці. Спробуйте знайти цю загадку і відгадати про кого вона.

3. Робота в парах.  

Завдання: з тексту, який розсипаний, вибрати вірш – загадку, підкреслити ці речення, відгадати.

Я бачу, як обрій розтав у імлі.

Він великий, важкий, мов ракета стрімкий.

А човен, мій човен пливе до землі,

А хвиля шепоче чарівні слова,

В океані живе, випірнає, пливе.

Свої таємниці мені розкрива.

З буруну на бурун, летить знов на бурун.  

Зразок:

(Він великий, важкий,

мов ракета стрімкий.

В океані живе,

Випірнає, пливе.

З буруна на бурун,

Летить знов на бурун. (Дельфін)

4. Мозкова атака.

Це дельфін. А що ви знаєте про дельфіна?

Говоріть все, що вам спадає на думку.

                         любить рибу                                           малят годує молоком

                 рятує  людей                                                       живе у морі

                     грайливий                                                       великий   

                                                    дельфін

          промовляє звуки                                                        група звірів

                         розумний                                                   чорний з білим

                  вистрибує з води                                          плаває

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

- Багато ви розповіли про дельфіна. А хочете дізнатись ще більше?

II.  Вивчення нового матеріалу.

1. Знайомство з текстом Б.Коробейникова “Дельфіни”

   Інструкція до читання:

а) прочитайте текст;

б) одночасно на полях перед кожним абзацем поставити позначки:

   “+” якщо ця інформація для вас уже знайома;

   “- “ якщо цієї інформації ви не знали;

   “?” якщо цей матеріал вас дуже здивував, зацікавив.

Зміст тексту.

Дельфіни

1. Дельфіни бувають різні. Є дельфіни завбільшки як наша велика щука. А є десятиметрові. Кольором вони теж неоднакові. Одни з них білої або чорної масті, інші – барвисті. Є дельфіни в цяточку, є у смужку. В одних імена милозвучні й загадкові – гринда, афаліна, стенелла. Інших називають морськими свиньми...  

2. Живуть дельфіни в морях і океанах, але часом трапляються і в річках та озерах. Їх можна зустріти в теплих водах, біля екватора, і в холодних, неподалік від полюса. Дельфіни однаково добре почуваються і в солоній, і в прісній воді. Така невибаглевість невластива рибам. Але дельфіни – не риби.

3. За давніх- давен предки дельфінів були тваринами і жили на суходолі. Саме тому їхні нащадки, які пристосувалися до життя у морях та океанах, мають легені й дихають повітрям, як і ми з тобою. Але це зовсім не заважає дельфінам занурюватись під воду на тривалий час. Дельфін дихає тільки через спеціальну ніздрю, яка в нього розміщенна аж на тім’ї.

4. Живуть дельфіни родинами, де за найголовнішу, як правило, стара досвідчена дельфіниха. Дельфіни народжуються в теплу пору року по одному в кожної мами. Коли маля з’являється на світ, його дбайливо оточують щільним колом усі самиці зграї, аби ніхто не зміг образити малюка. Щодня немовля великих дельфінів випиває близько двадцяти літрів жирного густого молока.

5. Дельфін – істота дивовижна. Він перший виявив своє дружнє ставлення до людей. Дельфін добре розуміє дресирувальників, охоче і швидко вчиться виконувати складні завдання.

6. Коли було організовано перший у світі цирк – дельфінарій, дельфіни швидко навчились виконувати складні трюки: за командою вони високо вистрибували з води, пролітали крізь кільце, пускали водограї, балансували м’ячем, били у дзвін, тягнучи за тросик, піднімали на щоглі прапор, грали в кеглі і навіть співали. Так, так співали. Адже ці істоти досить голосисті й балакучі. Вони можуть свистіти і попискувати, гавкати, крчкати, дзижчати, можуть наслідувати звуки, схожі на скрегіт, порипування, людський сміх і навіть повторювати окремі слова. Протягом останнього часу дельфінами зацікавилися вчені багатьох країн, і результати цієї роботи виявилися дкже важливими.

Словникова робота

Вчитель знайомить з поданими словами учнів перед читанням тексту.

Гринда, афаліна, стенела – назви дельфінів,

суходоли – ділянки земної поверхні.

2.Обговорення статті.

Учні розповідають, яка інформація була вже знайома, чого вони не знали, а що їх вразило.

3. Робота в групах.

- Зараз кожна група за своїм номером до свого абзацу тексту складе питання і задасть його іншим групам.

(Обмін питаннями: одна група задає – інші відповідають або доповнюють відповідь попередньої групи).

4. Фізхвилинка.

5. Читання учнями тексту по абзацах вголос.

6. Самостійна робота.

У кожного учня  картка, на якій ствердження вірні й хибні. Поруч із реченнями у кружечку треба поставити “+”, якщо, на їхню думку, ствердження вірне, і “-“, якщо ця думка невірна.

О 1. Дельфіни всі однакового розміру.

О 2. Одні дельфіни чорного кольору, інші – барвистого.

О 3. Раніше на дельфінів багато полювали, тепер це заборонено.

О 4. Дельфіни можуть жити тільки в прісній воді.

О 5. Коли народжується немовля, його батьки залишають виживати самого.

О 6. Дельфіни не піддаються дресировці.

О 7. Дельфіни – це великі риби.

О 8. Дельфіни вміють свистіти, пищати, крякати.

7. Перевірка самостійної роботи.

Вчитель показує контрольну табличку, а учні перевіряють.

1    2    3    4    5    6    7    8

-     +   +    -     -     -    -    +  

8. Складання ланцюжка живлення дельфіна, обмін думками між групами.

Кожна група складає ланцюжок живлення.

Водорості            мальки             дельфін

III. Закріплення вивченого матеріала.

1. Складання опису дельфіна за планом.

До якої групи тварин відноситься, чому?

Зовнішній вигляд. Який?

Де живе?

Чим харчується?

Яку користь приносить людям?

2. Розгляд малюнків. (Дельфіни у цирку, дельфіни у морі).

Який характер мають дельфіни? (грайливі, веселі, швидкі, сильні).

Як називається приміщення, де можна подивитись на дельфінів?(дельфінарій)

Хто з вас відвідував дельфінарій, або бачив у морі дельфіна?

Що цікавого ви за ними спостерігали?

IV. Підсумки уроку. Рефлексія.

1. Складання учнями сенкану.

а) Дельфін.

б) Великий, розумний, швидкий.

в) Плаває, пірнає, рятує.

г) Дельфіни дружньо ставляться до людей.

д) Найрозумніші тварини.

2. Оголошення домашнього завдання.

- Придумати невеликий твір де головним героєм виступає дельфін.

Додаток

                                   


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

40817. Компютерні системи захисту інформації 404.59 KB
  Теоретичні моделі захисту інформації. Модель захисту мережі Категорії інформаційної безпеки Теоретичні моделі захисту інформації Модель захисту мережі Класифікація криптоалгоритмів. Зловмисники використовують як помилки в написанні і адмініструванні програм так і методи соціальної психології для отримання бажаної інформації.
40818. ПРИРОДА І ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ГРУНТІВ 565.59 KB
  В розділі природа і фізичні властивості грунтів розглядаються інженерногеологічні дослідження фізичні і механічні властивості дисперсних середовищ а також фізикомеханічні процеси взаємодії твердої рідкої і газоподібної складових ґрунту. 4 – несучий шар ґрунту 5 – підстилаючий шар. Глибина закладення фундаменту це відстань по вертикалі між поверхнею ґрунту і підошвою фундаменту. За конструктивними і технологічними особливостями влаштування фундаменти бувають: мілкого закладення передають навантаження на основу через свою підошву і...
40819. Громадська думка як суспільно-політичний феномен 152.11 KB
  Природа громадської думки як стану масової свідомості. Особливості громадської думки про право 5. Всебічним аналізом цього соціального феномена займається соціологія громадської думки.
40820. Культура стародавнього Єгипту 36.23 KB
  Повсякденне життя єгиптян у часи великих фараонів. Переписувачі й осередки духовного життя. З висоти свого становища бог дав форму навколишньому світові вдихнув у нього повітря світло й життя вступив у двобій із силами безодні. Людство повстало примусивши Ра піднятися в небо але він продовжував зберігати порядок маат принцип істини та справедливості ним встановлений котрий став його життям.
40821. Моделі життєвого циклу та методології розробки ПЗ 451.75 KB
  Моделі життєвого циклу та методології розробки ПЗ Моделі життєвого циклу Модель життєвого циклу ПЗ структура що визначає послідовність виконання та взаємозв'язку процесів дій і завдань протягом життєвого циклу. В рамках специфічних моделей життєвого циклу які приписують правила організації розробки ПЗ в рамках даної галузі або організації визначаються більш конкретні процеси розробки. Таких моделей досить багато адже фактично кожен раз коли деяка організація визначає власний процес розробки в якості основи цього процесу розробляється...
40822. Культура Месопотамії 39.45 KB
  Культура Месопотамії Своєрідність месопотамської культури: космос як держава. Повсякденне життя жителів Месопотамії. Біля джерел біблійських сказань Якщо Стародавній Єгипет був імперією з усіма наслідками що витікали з цього то дещо інша ситуація склалася в Месопотамії Двуріччі з двома великими ріками Євфратом і Тигром які мали декілька приток Месопотамська цивілізація являла собою тип існуючої на давньому Близькому Сході сільськогосподарської' цивілізації заснованої на ірригації.' Шумери заклали основи для подальшого розвитку...
40823. Подэтапы первого этапа моделирования. Алгоритмизация моделей систем и их машинная реализация 183 KB
  Формы представления моделирующих алгоритмов Подэтапы первого этапа моделирования Рассмотрим более подробно основные подэтапы построения концептуальной модели МК системы и ее формализации см. формулировка цели и постановка задачи машинного моделирования системы. Дается четкая формулировка задачи цели и постановка исследования конкретной системы S и основное внимание уделяется таким вопросам как: а признание существования цели и необходимости машинного моделирования; б выбор методики решения задачи с учетом имеющихся ресурсов; в определение...
40824. Получение и интерпретация результатов моделирования систем 160 KB
  Подэтапы второго этапа моделирования. Получение и интерпретация результатов моделирования систем. Особенности получения результатов моделирования Подэтапы второго этапа моделирования Рассмотрим подэтапы алгоритмизации модели системы и её машинной реализации.1 Построение логической схемы модели.
40825. СТАТИСТИЧЕСКОЕ МОДЕЛИРОВАНИЕ СИСТЕМ НА ЭВМ 207.5 KB
  Подэтапы третьего этапа моделирования. Общая характеристика метода статистического моделирования. Сущность метода статистического моделирования. Примеры статистического использования Подэтапы третьего этапа моделирования Прежде чем приступить к последнему третьему этапу моделирования системы необходимо для его успешного проведения иметь чёткий план действий сводящийся к выполнению следующих основных подэтапов.