85538

Закувала та сива зозуля (козацька пісня)

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Як розумієте вираз сива давнина У які ігри любив гратися в дитинстві письменник Які співав пісні дід письменника Що вони викликали Прочитайте згадки автора про козацькі пісні. Козачі пісні думи. а Читання пісні вчителем. Проблемне питання: Про що мріяли невільники козаки б Словникова робота...

Украинкский

2015-03-27

92.5 KB

0 чел.

Урок українського читання в 4 класі

Тема: закувала та сива зозуля  (козацька пісня)

Мета: ознайомити з різновидом народних пісень – козацькою      

          піснею; розвивати навички виразного читання, розширювати

          знання про історичне минуле України; виховувати любов до

          рідного краю.

Обладнання:малюнки учнів (козаки), схеми, урок проходить в музею «Україно, краю рідний».

 Хід уроку

І Організація класу

 Учитель Пролунав дзвінок

                 Починається урок

                 Працювати нам старанно,

                 Щоб почути у кінці,

                 Що у нашім класі

                  Діти – просто молодці!

План уроку:  учитель – Не просто слухати,         учні: а чути

   - Не просто дивитись,      учні: а бачити

   - Не просто відповідати,  учні а міркувати

                      Учні разом        -  Дружно плідно працювати

Номінації: (кращий художник, кращий читач, кращий диктор)

Нагородити в кінці уроку

ІІ. Повторення вивченого матеріалу

   Перевірка домашнього завдання

  •  Що було задано додому?

Сторінка сива давнина (За Костянтином Паустовським)

    Читати відповідати на питання, намалювати козака

    - Що я очікую від уроку?

     (Свої відповіді учні записали на малюнку) (Нагородження в но –

      мі нації «кращий художник»).

  а) – Як розумієте вираз «сива давнина»?

      - У які ігри любив гратися в дитинстві письменник?

     - Які співав пісні дід письменника? Що вони викликали?

     - Прочитайте згадки автора про козацькі пісні.

    б) На попередньому уроці ви працювали в парах, ділили текст

     на частини. Було завдання підготувати діалог. (Додаток 1).

  1.  Ігри в запорізькі битви.
  2.  Козачі пісні – думи.

ІІІ  Мотивація навчальної діяльності

Учні. 1 Воювали козаченьки

             З ляхами лихими,

             Повернулися до неньки,

             Рідної Вкраїни!

             2.   Хай загинуть вороги,

      Гей, співаймо, козаки!

          3. Воювали і не мали

      Часу відпочити,

       Щоб жили і процвітали

                  Правнуки і діти!

  

         4. Хай загинуть вороги,

           Гей, співаймо, козаки!

(Нагородження в номінації «Кращий читач»).

Учні співають пісню «Козачата»

   Учень.    Це я, козак Богдан,

                    У мене шапка і жупан,

                    У мене самопал – рушниця

                    І шабля – рідная сестриця.

                    Це я, козак Богдан.

- Сьогодні ми продовжуємо працювати над творами, в яких роз-

повідається про козаків

ІV Актуалізація опорних знань

   Проведемо мікрофон

1. Скрутно жилося українському народові під пануванням чужих

  володарів, бо скрізь в Україні заведено панщину. Селяни пра –

  цювали на панській землі, бо всю землю отримали у власність   

  великі пани – вельможі.

2. Деякі волелюбні люди по селах не могли стерпіти такої неволі.

Вони кидали все й утікали в степи за Дніпрові пороги. Але пізні-

ше згуртувалися у великі військові загони вибирали собі своїх

атаманів і жили разом.

  1.  Ці люди називалися «козаки» - може, від татарського слова

«каймак», що означає «вільний чоловік», «безстрашній вовк».

4.Для багатьох козакування перетворилося на постійне занят-

тя. Магнати, міські старости і боялися їх, і залучали як безстраш-

них оборонців від татар.

5. Запорожці – народ, що нічого не боїться, - ні меча, ні праці. Були

серед козаків люди різні: шевці, кравці, ковалі, гончари, столяри.

6. Козаки – народ любо глянути: кремезні, вусаті, браві… Голови

голили… Та ще й таку моду дивну мали: чуприну носили, та таку

довгу, що на вухо намотували. А одяг, одяг такий: жупани, пояси,

шапки, сап яни на них дорогі, по боках у кожного постолі, шабля.

7. Я розповім як козаки від ворогів ховалися. Найважче доводило-

ся тим запорожцям, що жили в степу. Здавалося – нема козакам

порятунку від ворогів, бо все видно далеко навкруги. Коні у воро –

гів були швидкі як вітер, але все – таки запорожцям удавалося

рятуватися.

(Нагородження в номінації «Кращий диктор»).

             Учитель Думи козацькі, діти читайте,

                              Пісню козацьку не забувайте.

                              Мужність плекайте в собі малюки

                              Як це робили козаки.

V Нова тема

- Сьогодні ми познайомимося з козацькою піснею «Закувала та

 сива зозуля».  

  1.  Робота над козацькою піснею «Закувала та сива зозуля» (підручник с. 58 – 59).

а) Читання пісні вчителем. Проблемне питання: - Про що мріяли невільники – козаки?

б) Словникова робота:

кайдани – залізні ланцюги на руках чи ногах;

байдак – великий козацький човен;

чимдуж – якомога швидко;

ізвеліли – наказали;

буй – не – сень – кий вітре

в) Самостійне читання пісні

г) Читання ланцюжком

2. Робота над текстом:

 а)- дожени речення

«Ой повій,… (повій. та буйнесенький вітре )».

«Та й винеси…(нас із кайданів, з неволі)».

«А на Вкраїні…(там сонечко сяє)».

« Гей, як…(зачули турецькії султани)».

 б)- Знайди в пісні найдовше слово. (буйнесенький).

 в)- Прочитайте окличне речення.

 г)- Знайдіть речення, в якому думка речення не закінчена.

3. Знайдіть в тексті «Сторінки сивої давнини» й пісні «Закувала

та сива зозуля…» місця, які між собою перегукуються.

  1.  Розвяжемо «Вузлики». Прочитаємо прислівя.

2       3       1       4       5       6       8       7       11       12       9       10

за    цько  ко    му    ро     ду   ма    не        во        ду   пе       ре

(Козацькому роду - нема переводу).

  •  Як розумієте цю приказку?
  •  Чи є актуальною ця приказка в наш час?

  1.  Скласти асоціативний кущ.

брати    браві            відважні

                               Козак

вусаті         вільні

 сміливі

  1.  Робота з прислівями і приказками.

(учитель читає початок прислівя учні продовжують).

Де козак…(там і слава).

Козацькому роду…(нема переводу).

Не журися, козаче, нехай…(твій ворог плаче).

Щирий козак ззаду …(не нападе).

Куди козака доля не закине…(все буде козак).

  •  Яка приказка більш за все підходе до козацької пісні?
  1.  Конкурс на краще читання козацької пісні.

VI. Д/З виразне читання пісні.

VII. Підсумок уроку. Оцінювання. Нагородження в номінаціях.

  •  Діти ви з захопленням розповідали, читали про козаків, що можна сказати, що у нас є справжні козачата.

-   Зараз ми прочитаємо заповіді козакам.  (Додаток 2).

                                         Додаток 1.

Діалог

1.Ігри в запорізькі битви

  •  В які ігри грали брати?
  •  Діти грали в запорізькі битви.

  •  Де гралися в ігри?
  •  Гралися в яру за садибою.

    - Який слід лишили дитячі враження?

    - У спеку від червоних квітів пахло чимось нудно – солодким,

      а квіти скидалися на згустки козацької крові.

2. Козачі пісні – думи.

  •  Де згадувались запорозькі козаки?
  •  В козачих піснях.

    - Хто співав ці пісні?

    - Співав пісні своїм онукам, дід Максим Григорович.

  •  Що викликали ці пісні?
  •  Пісні викликали незбагненний сум.

    - Якими здавалися пісні?

    - Пісні здавалися плачем невільників.

                                                                       Додаток 2.

             «Заповіді запоріжців – нащадкам»

  1.  Сміливі будьте, козачата.
  2.  Даруйте Україні вірність.
  3.  У старших вчіться захищати домівку рідну й людську гідність.
  4.  Не кажи: «не вмію», а кажи: «навчусь!»
  5.  Не плач, козаче, отаманом будеш!
  6.  Менший старшому – вірний друг, а старший меншому – рідний батько.
  7.  Завжди цінуйте братерство і згоду, бо ви нащадки козацького роду.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

700. Общая характеристика WWW 124.5 KB
  История возникновения WWW, понятие гипертекста. Интерфейс Web-приложений при работе в сети Internet. Гипертекстовая информационная система World Wide Web. Базы данных Gopher и поисковая система Veronica.
701. Моделирование прохождения сигнала через некогерентный и когерентный приемные тракты 64.5 KB
  Формирование сигнала на выходе приемника с линейным детектором и с фазовым детектором. Наблюдение интерференции сигналов от целей, разделенных интервалом меньше длительности импульса. Оценка влияния длительности зондирующего импульса на разрешение сигналов по времени.
702. Технология составления интерактивного кроссворда средствами Excel 83 KB
  Набор названия или заголовка кроссворда. Заполнение скелета кроссворда. Создание рамочки клеток кроссворда.(вкладка Главная. Панель Шрифт). Проверки правильности результатов.
703. Реализация модели Ханойские башни 56.5 KB
  Разработать программу на языке C#, реализующую модель игры Ханойские башни. В данной курсовой работе спроектирована и разработана программа на языке C#, которая на основе запрошенных у пользователя входных данных моделирует Ханойские башни или позволяет разложить их вручную.
704. Особенности проведения корреляционно-регрессионного анализа 133 KB
  Используя метод наименьших квадратов определить наличие линейной зависимости между двумя признаками f1 и f2. Коэффициент линейной корреляции между признаками η.
705. Погрузочно-разгрузочные машины напольного действия и область их применения 35 KB
  Погрузочно-разгрузочные машины напольного действия предназначены для погрузки-выгрузки тарно-штучных, сыпучих грузов на транспортные средства, а также для перемещения на складах (складирование и сортировка).
706. Комплексная механизация и автоматизация погрузо-разгрузочных работ и складских операций с зерновыми грузами 43 KB
  Характеристика зерновых грузов и типы зернохранилищ. Зерновые склады по назначению подразделяются на заготовительные, перевалочные, производственные и базисные. Элеватор состоит из рабочей башни и силосных корпусов. КМАПРР и складские операции для вяжущих строительных материалов.
707. Лекарственные средства, влияющие на функции органов дыхания 58.5 KB
  Классификация лекарственных средств, влияющих на дыхание. Противокашлевые средства. Отхаркивающие средства. Бронхолитические средства. Аналептики прямого и рефлекторного действия.
708. Утренняя гигиеническая гимнастика 97 KB
  Сущность утренней гигиенической гимнастики. Методические указания к использованию физических упражнений в комплексах утренней гигиенической гимнастики. Комплекс упражнений утренней гигиенической гимнастики. Самоконтроль для занимающихся утренней гигиенической гимнастикой.