85543

З думкою про канікули. Правила поведінки під час масових заходів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Навчати учнів бачити, відчувати створені словами образи природи; удосконалювати техніку читання віршованих та прозових творів, насичених діалогами. Вчити свідомо сприймати художні тексти, визначати головну думку в прочитаному творі.

Украинкский

2015-03-27

63.5 KB

0 чел.

                 Урок позакласного читання і основ здоров’я у 4 класі         

                                                                                        Макарова Н. В

Тема: З думкою про канікули.  Правила поведінки під час масових заходів

Мета: Навчати учнів бачити, відчувати створені словами образи природи; удосконалювати техніку читання віршованих та прозових творів, насичених діалогами. Вчити свідомо сприймати художні тексти, визначати головну думку в прочитаному творі.

Розвивати в учнів дослідницькі вміння та навички, виховувати почуття колективізму і взаємодопомоги.

Ознайомити учнів з історичними витоками народних свят, традиційними ритуалами та обрядами зимового циклу.

Виховувати любов до народної пісні, рідної мови, до звичаїв і традицій свого роду, своєї сім’ї. Збагачувати  словниковий   запас дітей історичною лексикою.

Ознайомити учнів з правилами поведінки під час масових заходів ;  спонукати до дотримання правил безпечної поведінки; виховувати дисциплінованість.

Тип уроку: Комбінований

Обладнання: запис пісні «Свято наближається», пам’ятки по техніці безпеки, картки    з завданнями, виставка книжок,  мультимедійна дошка.

«Багато людей святкують празники і знають їхні назви, але не знають  причин, чому вони установленні» св. Іван Златоус

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вітання                                                                                                    (1 слайд)

-Діти погляньте у вікно і закрийте на мить очі (починає звучати мелодія)

- Про що ви зараз подумали? (Скоро канікули)

ІІ. Оголошення, представлення теми та очікування навчальних результатів.

Вчитель:

  •  Так, і саме тому тема нашого уроку так і називається  «З думкою про канікули. Правила поведінки під час масових заходів»
  •  Ми не тільки помріємо про канікули, але й згадаємо правила безпечної поведінки під час них.                                                                   (слайд 2)
  •  Забіліла дивна, холодна і чарівна зима! Вкрила землю снігами, дерева інеєм прибрала, засвітила зірочки — сніжинки, це на землю прийшла казка!                                                                                            (слайд 3)
  •  І урок у нас буде не зовсім звичайним, чарівним!

Ми з вами зможемо зазирнути у минуле…

  •  Ви дізнаєтесь                                                                                        

Яка найдавніша пісня в українців?

Хто такий «перший полазник»?

Що таке вертеп?

Коли святкують свято Василя?

Чим небезпечний натовп.

І багато цікавого і корисного чекає вас сьогодні на уроці. Але це все згодом…

ІІІ. Вправи для розвитку чіткості вимови. Вправляння у читанні скоромовки

 Сніговії срібно вії                                                                                (слайд4)

сніг у ситі сіють-віють,

щоб із борошна пороші

пиріжки спекли хороші.

- Про яку пору року йдеться у скоромовці? Які слова це доводять?

- Доберіть синоніми до слова «пороша»

IV.Гранування.

- Складемо словникову павутинку до слова “зима”, а допоможуть нам загадки.                                                                                                            (слайд 5)

Зірка ніжна сніжно-біла

На рукав мені злетіла

Поки ніс її сюди

Стала краплею води (Сніжинка)

Ні в воді не тоне, ні в огні не горить.(Крига)

Без рук і без фарб вікна розмальовує. (Мороз)

Рано-вранці увесь світ

Вбрався в білий оксамит.

А як вітер нападе – оксамит цей упаде (Іній)

Текло, текло і лягло під скло, яке це скло? (Лід)

Ліг на землю вранці ковдрою пухнастою

Виграє на сонці ниткою сріблястою. (Сніг).

Росте вона додолу головю,

Росте вона холодною зимою.

А тільки сонечко засяє

Вона заплаче й помирає (Бурулька)

V. Виразне читання вірша.

Вчитель:

- Зима – чудова пора року.  Скільки свят у цю пору! Вони ніби поспішають відпочити, порадіти і натішитись казкою. Новий рік з його казковою ніччю, у яку всі бажання здійснюються… Прочитаємо віршик.  Підготуйтеся до виразного читання вірша                                                                                           (слайд 6)

В Рік Новий – чудесне свято –

Буде радості багато.

Вся родина без спочинку

Прикрашатиме ялинку

Гірляндами святковими

Вогнями ялинковими,

Щоб у дивну ніч казкову,

Чарівну ніч, загадкову

Пахло в домі глицею,

Святом, таємницею!

Визначте настрій вірша, темп читання.

  •  Чи всі слова вам зрозумілі? (глиця)
  •  Про яке свято йдеться у вірші. А хто головний герой цього свята? (Дід Мороз)

VI. Пошукова робота.  Довідкове бюро.

- Так.  Дід Мороз кладе під ялинку свої подарунки. Він заходить, що його ніколи не чуєш! Але ж заходить! Бо вранці під ялинкою лежать подарунки. І, мабуть, немає чарівнішого свята, як Новий рік! Там стільки радості, сподівань, щастя і трепетного чекання якогось дива, яке обов’язково повинно бути.

- І чекають на це свято всі діти і дорослі у всіх країнах. Дуже хотілося б дізнатися як зустрічають Новий рік в різних країнах. Дізнаємося  як?

(розповіді дітей про свято Нового року у різних країнах)         

VІI. Робота у парах. Театралізоване дійство. Робота у групах.                                                                                           

- А за Новим роком нас чекають…. (читаємо вірш парами)  (слайд 7-8)

Минають сторіччя, минають роки,

Крокують по світу колядники.

Виходять із дому у Вечір Святий,

Заливчастий дзвоник лунає,

В цю ніч народився спаситель Христос

І кожен про свято це знає.

«А що це за свято? » - людину спитай

Щасливу, або безталанну.

Вона відповість, що це свято несе

Нам віру в добро нездоланне.

  •  Про яке свято розповідає у своєму вірші автор Юлія Турчина?
  •  Хто крокує світом протягом сторіч? (колядники)
  •  Так за Новим роком йдуть свята Святий вечір, Різдво, Василя, Водохрещення.

Діти, а ви знаєте що таке колядки? (Колядки -  величальні пісні, які походять з глибокої давнини, у яких славлять господарів дому, бажають їм здоров’я, щастя, щедрого урожаю, достатку, за що отримують нагороду). (слайд 9)

Звичай колядування має свою давню історію. Колядки пов'язані з днем зимового сонцестояння, яке наші предки називали святом Коляди. Його святкували 25 грудня. Вважалося, що в цей день Сонце з'їдає змій Коротун. Всесильна богиня Коляда в Дніпровських водах народжувала нове сонце — маленького Божича. Язичники намагалися захистити новонародженого: вони проганяли Коротуна, який намагався з'їсти нове Сонце, а потім ходили від хати до хати, щоб сповістити людей про народження нового Сонця, і зображення цього сонця носили з собою. Як тільки на небі сходила зоря, колядники заходили в двір, кликали господаря і співали його родині величальних пісень про сонце, місяць, зорі. Ці пісні й стали називати колядами або колядками.

Згодом, із появою християнської релігії обряд колядування був приурочений до Різдва Христового. Традиція колядування збереглася й до сьогодні. Як тільки на небі являється перша зоря — розпочинається Свята Вечеря, а діти збираються гуртом і йдуть вітати усіх колядками з народженням Христа!

Колядування поєднувалось із відповідною театралізованою виставою (вертепом), танцями, музикою. А ще вертеп у вигляді будиночка часто встановлюють біля ялинки.

  •  Хто знає колядку і заколядує?  Поколядуйте, а ми послухаємо! (група дітей колядує)

Колядка.

По цьому дому, по веселому,

Чи дозволите колядувати,

Колядувати, дім звеселяти?

              Коляд, коляд, колядниця,

                Добра з медом паляниця.

                А без меду не така –

                Дайте, дядьку, п’ятака.

А п’ятак не такий,

Дайте дядьку золотий.

Відчиняйте скриньку.

Та давайте сливку,

Відчиняйте сундучок,

Та й давайте пятачок.

             Будьте здорові, з празником!

  •  А за тиждень по Різдву13 січня, відзначають Щедрий вечір. Цей день ще називають Меланки.  За традицією, святкування супроводжується обходом хат рядженими із побажанням людям щастя, здоров'я і добробуту в Новому Році.
  •  І щедрівочку мабуть знаєте. Хто розкаже? (група дітей щедрує)

Ми на тому, добрі люди, щедрівки кінчаєм.

Щастя й долі цьому дому всі щиро бажаєм!

Живіть у мирі, щасті, добрі, чесні люди,

Нехай Божа ласка з неба завжди з вами буде!

         Незабаром  Новий рік

         Переступить ваш поріг.

         Хай до вас він завітає з тим,

         Що серце побажає!

Святом Василя називають Старий Новий рік і відмічають його 1 січня за старим стилем (14 за новим). В цей день чекають «першого полазника»…

  •  А ну, хлопчики. Хто з вас знає засівальну пісню (група хлопчиків засівають)

Сію-вію-посіваю

З Новим Роком Вас вітаю

Сію щедро із долоні

По долівці по ослоні

Засіваю Вашу хату

Будьте радісні й багаті

Сію густо перехресно

На добробут Людям Чесним

Промовляю з кожним кроком

З Новим Щастям з Новим Роком!

  •  І колядують, і щедрують, і щиро вітають родичів та сусідів діти, дорослі, юнаки та дівчата. І як добре, що відроджуються традиції, воскресає душа народу.

Фізкультхвилинка.  А тепер настав час перепочити                        (слайд 10)

VІII. Самостійне читання учнями мовчки і частинами тексту вголос. Обговорення прочитаного твору.

Про які зимові розваги йшлося у тексті?                                  (слайд 11)

ІX. Робота з прислів’ями.

- Яке прислівя виражає головну думку прочитаного тексту.

- Які ще розваги вас чекають у цю пору року?  (сходити на виставу, у кіно, пограти у хокей…)                                                                            (слайд 12)                                                                                                                  

                                                                                                           (слайд 13)

Х. Правила поведінки під час масових заходів

- Скоро розпочнуться зимові канікули – пора відпочинку свят і розваг. Але для того, щоб канікули були веселими і корисними необхідно пам’ятати про безпечну поведінку.

Вчитель пропонує учням ознайомитися з новими пам’ятками, які є в класному Куточку  Безпеки Життєдіяльності  «Безпечний відпочинок узимку»- « Правила пожежної безпеки під час святкування Нового року», «Правила протипожежної безпеки», «Правила поведінки під час ожеледиці», «Правила поведінки на водоймах, покритих льодом», «Обережно! Піротехнічні засоби: феєрверки, петарди, ракети!».                                                            (слайд 14)

- Ці правила можна також знайти на нашому шкільному сайті початкової школи у розділі «Вам учні».

- Незабаром на вас чекають  різноманітні зимові розваги.  Серед них і заходи де збирається велика кількість людей в одному місці. Такі заходи називаються масовими. Назвіть які масові  заходи вас чекають найближчим часом (новорічні ранки, новорічні вистави, кінотеатр та інші).                                                              

                                                                                                   (слайд 15)

- Назвіть місця у школі де збирається багато людей. (Шкільна їдальня, актова зала, бібліотека, класні кімнати, шкільні коридори, музей).

- Як себе вести під час таких заходів?                                    (слайд 16)

В таких місцях на людей може чатувати небезпека.

- Чим можуть бути такі місця небезпечними?

Правила поведінки під час масових святкових заходів прості, їх легко запам’ятати:                                                                                          

Найбільша небезпека в місцях скупчення великої кількості людей — масова паніка. Паніка може виникнути під час пожежі, бійки, аварії. Це може трапитись навіть при вимкненні світла. У натовпі люди змінюються. Охоплені панікою, вони думають тільки про власний порятунок. Люди пориваються вперед, до виходу. Найбільша давка буває в дверях, перед сценою, біля арени і т.ін.   Тому, при вході в будь-яке приміщення треба звертати увагу на запасні і аварійні виходи, уявляти, як до них дістатися.

- Найкраще правило - не попадати в натовп або обійти його. Якщо це неможливо, ні в якому разі не йти проти натовпу.

  •  Не наближайся до вітрин, стін, скляних дверей, до яких тебе можуть притиснути і роздавити.

Якщо ми станемо дотримуватися деяких елементарних правил, будемо вести себе більш обачливо, то вірогідність зберегти своє життя і здоров'я значно зросте.

ХІ. Робота у групах. Завдання С.22 С.37

ХІІ. Вправа «Закінчи  речення»:

- Збираючись у громадські місця, треба заздалегідь подбати про свій… (Одяг, настрій)

- Якщо це можливо, треба уникати…(натовпу)

- На захід, виставу слід приходити… (раніше)

- Цей час потрібен, щоб… (знайти своє місце, ознайомитись з приміщенням)

- З сторонніми людьми не слід… (вести довірливі бесіди, не погоджуватися на їхні пропозиції взяти цукерку, підвезти тощо)

- Під час виникнення непередбаченої ситуації   не слід піддаватися… (паніці)

- В цій ситуації діяти…( згідно правил)

-  Голосно кричати можна на… (стадіоні, під час змагань)

Тест 9 с.10

ХІІІ. Підсумок уроку.

  •  Про що ви дізнались на сьогоднішньому уроці?
  •  Що найбільше вразило, запамяталося?
  •  Як ви вважаєте, чи досягли поставленої мети?

ХІV. Д.З. Розповісти про правила безпечної поведінки своїм друзям вказати на те де їх можна прочитати.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

43085. Расчет частотных характеристик усилительных каскадов 880 KB
  Расчет частотных характеристик усилительных каскадов После расчета всех каскадов на средних частотах необходимо рассчитать полосу пропускания каждого из них. Его можно рассчитать по формуле: где каждый из коэффициентов это коэффициент усиления каждого отдельного каскада с учетом передачи входной цепи. Поэтому для расчета полосы пропускания всего усилителя необходимо рассчитать полосу пропускания каждого. 102 Если перед ЭП стоит усилительный каскад то справедливы...
43086. Определение балансовых запасов и горизонтальной площади залежи 648.5 KB
  Вскрытие месторождения проведение комплекса горных выработок с целью обеспечения доступа с поверхности к рудному телу или его части и возможности проведения подготовительных выработок. Схема вскрытия это размещение в пространстве различных по назначению вскрывающих выработок. К данному виду выработок относятся вентиляционные и стволы и штольни квершлаги соединяющие главный и вспомогательный ствол с месторождением капитальные скважины и восстающие и пр. В первом случае околоствольные дворы с полным комплектом выработок...
43087. Ванная печь непрерывного действия 85.5 KB
  Назначение печи. Тип печирегенеративная проточная с подковообразным направлением пламени. Варочный бассейн печи отапливается природным газом. Для отопления варочного бассейна печь оборудована шестью горелками расположенными с торцевой стены ванной печи противоположной ее выработочной части.
43088. Кондуктор для сверления 2-х отверстий ∅4.2 в детали рукоятка 1.6 MB
  Изучение закономерности влияния приспособления на точность и производительность выполняемых операций позволяет проектировать приспособления интенсифицирующее производство и повышающее его точность. Проводимая работа по унификации и стандартизации элементов приспособления создала основу для автоматизированного проектирования приспособлений с использованием ЭВМ и автоматов для графического изображения что приводит к ускорению технологической подготовке производства.3 Схема установки заготовки в приспособление упор наименование...
43089. Технологический процесс сборки и монтажа, «Микрофонного усилителя» с использованием технологической оснастки 480.5 KB
  Радиоэлектронная аппаратура (РЭА) широко применяется почти во всех отраслях народного хозяйства и стала активным катализатором их интенсивного развития. Для успешного выполнения предписанных ей функций РЭА должна обладать точностью, долговечностью, надежностью и экономичностью.
43090. ОБЛАКО ТЕГОВ ДЛЯ ИНФОРМАЦИОННОЙ ФИЛЬТРАЦИИ ДАННЫХ 33.5 KB
  Для параллельных вычислений особенно важен вопрос оценки эффективности. В случае визуализации больших объемов данных, этот вопрос связан с тем, в таких случаях для сокращения времени работы и объема пересылок лучше применять параллельный рендеринг, а в каких фильтрацию данных
43091. Привод стенда балансировки роторов электродвигателей выполненного по системе генератор двигатель (ГД) без обратных связей 4.33 MB
  Процесс развития автоматизации электроприводов может быть разбит на два основных этапа. К первому этапу относиться создание устройств, предназначенных для выполнения операций автоматического управления собственно электроприводом. Сюда включают операции пуска, торможения, реверса, изменения скорости и т.п.
43092. Проектирование РПУ 581 KB
  Для постоянства уровня выходного сигнала при значительных изменениях его на входе придется включить в схему систему АРУ и несколько каскадов УПЧ. Избирательность по зеркальному каналу будет обеспечивать преселектор а избирательность по соседнему каналу неперестраеваемые фильтры каскадов УПЧ. спектр импульса занимает широкий диапазон частот и необходимо выполнить условие о неискажении формы импульсного сигнала при усилении далее система АРУ регулирующая входное напряжение первых каскадов УПЧ которые осуществляют основное...
43093. Дидактичний проект розробки заняття навчання технічній творчості 1.78 MB
  Так можна сказати що творчість як діяльність це результат що є створення нових оригінальних і більш сучасних матеріальних і духовних цінностей що володіють об'єктивною чи суб'єктивною значимістю а в свою чергу технічна творчість являє собою ефективний засіб виховання цілеспрямований процес навчання та розвитку творчих вмінь учнів у результаті створення матеріальних технічних обєктів з проявами корисності та новизни. Основними формами технічної творчості є: бригада раціоналізаторів;...