85544

Як по-різному звучать мелодії природи... С. Жупанин «Мелодії природи». О. Олесь «В небі жайворонки в’ються»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Вправи для підвищення швидкості читання і розвитку мовлення Творче завдання Розвиток звязного мовлення. Співи яких птахів ви чуєте Який настрій викликає у вас щебетання пташок 2 Самостійне читання учнями тексту на с. Читання слів знизу вгору. Читання слів у парі римовані слова.

Украинкский

2015-03-27

81.5 KB

0 чел.

ЧИТАННЯ

4 клас

Яременко Ніна Василівна, учитель початкових класів,                             Кибинської  ЗОШ І-ІІІ ступенів Миргородського району Полтавської області.

АНОТАЦІЯ  :  Розробка  уроку на заявлену тему, мета  якого вчити дітей правильно, виразно читати поетичні твори, зв’язно висловлювати свої думки; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати образне мислення, творчу уяву; виховувати чутливість до сприймання краси навколишнього світу,  любов до природи.

Тема. Як по-різному звучать мелодії природи...С. Жупанин «Мелодії природи». О. Олесь «В небі жайворонки в’ються».

Мета: вчити дітей правильно, виразно читати поетичні твори, зв’язно висловлювати свої думки; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати образне мислення, творчу уяву; виховувати чутливість до сприймання краси навколишнього світу,  любов до природи.

Обладнання : дидактичний матеріал, ілюстративний матеріал, ТЗН.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний момент

Учитель. (музичний  фон)

...Буває, часом сліпну від краси.

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,—

Оці степи, це небо, ці ліси,

Усе так гарно, чисто, незрадливо,

Усе як є — дорога, явори,

Усе моє, все зветься Україна.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

ІІІ. Читацька розминка.  Вправи для підвищення швидкості читання і

розвитку мовлення

  1.   Творче завдання   «Розвиток зв’язного мовлення».
  •  Складіть зв’язний текст із деформованих речень.

     до, пішли, лісу, ми, Навесні;

в, заспівали, Всі, лісі, дерева;

співала, ніжну, Береза, пісню;

її, Слухаючи, хотілося...;

співав, пісню, мужню, Дуб;

ми, слухали, Коли, її, нам, хотілося...;

задумливу, Верба, пісню, співала;

до, Прислухаючись, неї, ми, подумали...;

пісню, тривожну, Горобина, співала;

2. Гра «Утворіть пару».

  •  Прочитайте перший стовпчик слів на одному диханні. Що об’єднує ці слова? (Це дієслова, що означають дію, яку можна почути.)
  •  Відшукай другий стовпчик слів на «маячках». Утворіть пари зі слів першого та другого стовпчиків, встановлюючи логічні зв’язки.

Шурхотить                           вітер

шумить                                 трава

свистить                            листя

гуркотить                          сніг

рипить                               птах

тріщить                             дощ

співає                                 мороз

шелестить                              грім

IV. Повідомлення теми та мети уроку

Сьогодні  тему нашого уроку ви визначите самі, якщо уважно послухаєте вірш О. Олеся «Весна»

Уже сонечко пригріє,

Потечуть струмки,

Темний гай зазеленіє,

Зацвітуть квітки.

Підем ми тоді з тобою

В ліс на цілий день.

І потішимось весною,

І наслухаємось пісень.

  •  Хто здогадався, про що йтиме мова на уроці?
  •  Які асоціації викликає у вас слово весна? Створення асоціативного куща.
  •   Природа, яка нас оточує, може звучати безліччю голосів. Звуки природи спостережливій людині можуть розказати багато цікавого і незвичайного, викликати в душі найнесподіваніші почуття. Сьогодні на уроці ми прислухаємося до «Мелодії природи», яку почув і записав для нас Степан Жупанин.

V. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

      1)Бесіда.

  •  Уявіть, що ви в полі чи в лісі. Чуєте, як співають птахи? (Слухання запису щебетання птахів).
  •  Співи  яких птахів ви чуєте?
  •  Який настрій викликає у вас щебетання пташок?

   2) Самостійне читання учнями тексту на с.77 підручника.

  •  Про що дізналися з тексту?
  •  Про що будемо читати?

VI. Вивчення нового матеріалу.

  1. Опрацювання вірша С. Жупанина «Мелодії природи»

1) Аудіювання вірша . Учитель читає в уповільненому темпі, виразно.

  •  Про які мелодії природи говориться у вірші?
  •  Які почуття висловлює поет?

2. Словникова робота.

Читання слів знизу вгору. Читання слів у парі (римовані слова).

  •  Поясніть значення слова оркестр. (Група музикантів, які виконують музичні твори під керівництвом диригента.)

3. Повторне читання вірша (мовчки).

— До кого звертається автор у вірші?

4. Осмислення змісту вірша. Вибіркове читання.

  •  Як автор називає природу? Що він хотів підкреслити словом храм? До чого закликає музика природи?
  •  Який оркестр «грає» в природі? Де він звучить?
  •  Поміркуйте, чому він не змовкає ні на мить.
  •  Пофантазуйте, що звучить у мелодіях цього оркестру.
  •  До чого закликає автор читачів? Яку мелодію запрошує слухати? Чому він називає мелодію струмка дещо знайомою?
  •  А чи знайома мелодія струмка і вам?
  •  Які інші мелодії природи знайомі вам? А які ви хотіли б послухати?
  •  Продовжте думку автора: «В природі мелодії, друже, творять пташки та вітри...».
  •  Прочитайте виділене речення. Як ви його розумієте?

5. Вправа  для розвитку техніки читання.

1) Знайти і прочитати найкоротше речення, найдовше.

2) Останнє речення прочитати на одному диханні.

VII. Опрацювання вірша Олександра Олеся «В небі жайворонки в’ються»

1. Читання вірша вчителем.

— Яку пору року описав поет? Чому так вважаєте?

2. Словникова робота.

в’ються                                           впали                                             дзвонять

сміються                                         розтали                                       співають

грають                                            сказали                                         виглядають

    щебечуть                                         шепнули                                       заливаються

Читання слів «луною» (за вчителем), потім — напівголосно в парі (один одному).

  •  Що об’єднує усі слова? Чим відрізняється другий стовпчик слів від інших?
    •  Які слова серед даних — синоніми? До слів другого стовпчика доберіть антоніми.

3. Самостійне читання твору (мовчки).

— Який настрій викликав у вас вірш? Чому?

4. Відтворення змісту за запитаннями.

  •  Який настрій мали пташки?
    •  Якими словами автор передає їхній веселий спів? Назвіть їх.
    •  Які образи створюють виділені вислови?
    •  Які вирази вжиті у переносному значенні? З якою метою їх ужито?
    •  Що у вірші є вигадкою, а що — ні?
    •  Які ознаки весни згадано у вірші? Доведіть рядками тексту.

5. Різновиди читання.

1) Читання «ланцюжком».

2) Читання «буксиром» у парі з сусідом по парті.

3) Гра «Дочитайте рядок вірша».

Діти знаходять і дочитують рядок до кінця: «щоб...», «Ось вони...», «із весною...», «дзвоном...», «В небі».

4) Гра «Хто уважніший?»

— Яке дієслово, що передає настрій жайворонка (див. етап «Словникова робота»), зайве? (Виглядають) Чому? (Тому, що воно називає дію, яку виконували проліски.)

6. Виразне читання вірша.

VIII. Опрацювання оповідання Ю. Старостенка «Ходить така чутка...»

1. Слухання твору учнями. Перевірка первинного сприймання.

— Слухаючи твір, поміркуйте, про що ви вже знали, а що з почутого для вас не зрозуміле. Підготуйте про це запитання.

Після читання вчитель дає відповіді на запитання дітей.

2. Словникова робота.

Читання «пірамідок» слів (для розширення площі зорового сприймання).

3. Повторне читання твору учнями (мовчки).

— Підготуйте одне одному запитання за змістом твору.

4. Аналіз змісту твору. Вибіркове читання.

Діти ставлять одне одному запитання, дають на них повні відповіді.

  •  Прочитайте, яка чутка ходить про солов’я.
    •  Знайдіть опис солов’я. Як його слід читати?
    •  Коли згасають солов’їні пісні? Чому? Доведіть власну думку рядками твору.
    •  Чого пташенятам-солов’ятам потрібно вчитися найдовше?

5. Вправи для розвитку швидкості читання.

1) Гра «Знайдіть і дочитайте слово».

Чу... (тка), кра... (плинок), за... (ходиться, минають), ли... (бонь), стру... (шувати), ку... (бельці), ці... (лий).

2) Утворіть словосполучення іменника з прикметниками, використовуючи текст.

Спів (гарний), блиском (чорним), оченята (великі), мак (червоний), пісні (солов’їні), ціпкання (тоненьке).

6. Переказування твору.

IX. Домашнє завдання

Виразно читати опрацьовані твори. Вивчити напам'ять вірш Олександра Олеся «В небі жайворонки в’ються» (с.77-78)

X.  Підсумок уроку

— Про яку пташку ми сьогодні читали? Що нового ви дізналися?

— Чи погоджуєтеся ви із твердженням, що це оповідання є художньо-пізнавальним? Доведіть свою думку.

                              Плекаймо  в  серці  радість  красоти.

Навчаймось  нею  вічно  дорожити.

Її  в  душі  нелегко  проростити,

Ще  важче – думно  серцем  осягти.

Живе  в  природі  істина  проста.

Я  стверджую  усе  це  не  з  нагоди:

В  правічній  мові  матері – природи

Родилось  першим  словом  ДОБРОТА!

                                       Григорій  Коваль


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

36447. Латинская Америка 35.5 KB
  К тому же вся Латинская Америка отличается большой экзотикой что объясняется и историей коренного населения индейцев и последующей колонизацией испанцами и португальцами а также и другими европейцами и перемещением из Африки в отдельные латиноамериканские страны большого числа жителей черного континента. По степени развития международного туризма в Латиноамериканском регионе можно выделить две туристскорекреационных зоны: 1 Карибская Мексика страны Центральной Америки островные государства Карибского моря Бермудские острова; 2...
36448. Африка 33 KB
  Северная Африка не только район преимущественно благоприятного для отдыха средиземноморского климата пляжей которые в ряде районов например в Египте начинают функционировать значительно раньше южноевропейских а в иных случаях действуют круглый год что весьма привлекательно для многих тысяч туристов но и зона где в огромном количестве сохранились в той или иной степени разрушения памятники древней культуры возраст которых исчисляется многими тысячелетиями. Именно страны Северной Африки принимают основной поток туристов которые...
36449. ОРГАНИЧЕСКАЯ ХИМИЯ. ВМС. БИОХИМИЯ 1.78 MB
  Направление реакции определяется распределением электронной плотности в исходных соединениях статический фактор. Поэтому для них характерен радикальный механизм реакции. Семенова радикальное замещение протекает по цепному механизму включающему 3 стадии: hη 1 стадия инициирование реакцииСl2 → 2 Cl Под действием кванта света 1 электрон со связывающей σ орбитали молекулы хлора переходят на σ разрыхляющую орбиталь. Сl∙ R∙ → RCl Cl∙ Cl∙ → Cl2 Практическое применение этой реакции...
36450. ФИЗХИМИЯ 884.51 KB
  Тепловой эффект это теплота выделяемое или поглощаемое при необратимом течении хим реакции пр след. Тисх=Тпрод Другими словами закон Гесса можно сформулировать так: тепловой эффект реакции зависит только от вида и состояния исходных веществ и продуктов реакции но не зависит от пути перехода. Стандартная энтальпия хим реакций равна разности суммы стандартных энтальпий образования продуктов реакции и реагента с учетом стехиометрических коэффициентов. Стандартной энтальпией или теплотой образования вва при заданной температуре называют...
36451. АНАЛИТИЧЕСКАЯ ХИМИЯ 252.91 KB
  Реальные потенциалы необходимы при определении хода потенциометрического титрования. Реальные потенциалы необходимы для решения вопроса о направлении окислительновосстановительного процесса и хода потенциометрического титрования. Опредся точка конечная и точка титрования.Алкелидиметрия HCl NOH Окислительновосстановительная аОх1вRed2=Ox2bRed1 Редоксиметрия Перманганометрия Дихроматометрия Иодометрия Вонадатометрия Цериметрия KMnO4 K2Cr2O7 I2 KI NH4xVO3 CuSO42 nMnL=[ML] Комплексонометрия Меркуриметрия комплексонометрия...
36452. КОЛЛОИДНАЯ ХИМИЯ 475.42 KB
  Удельная геометрическая поверхность Sуд = S V м2 м3 м2 кгВ общем случае: Sуд = kD Размеры частиц дисперсной фазы: Грунты: песчаные больше 50 мкм пылеватые 150 мкм Эритроциты крови человека 7 мкм Кишечная палочка 3 мкм Вирус гриппа 01 мкм 10 нм Дым древесный уголь 30 40 мкм Тонкие поры угля 110 нм...
36453. НЕОРГАНИЧЕСКАЯ ХИМИЯ 79.4 KB
  Активность возрастает отLi к Сs в данном ряду. растёт радиус атома а притяжение последнего электрона к ядру ослабевает поэтому самый активный в данном ряду Цезий. По отношению к воде: 2R2H2O=2ROHH2 где Rлюбой металл из семейства щелочных только литий растворяется спокойно натрий может загореться на поверхности воды а калий взрывоопасен с водой очень бурно реагирует Объясните кажущуюся аномалию положения Li в ряду электродных потенциалов Eo процесса Э 1е → Э в растворе представленных в таблице по сравнению с положением в...
36454. Сущность, значение и место управления персоналом в организации 171 KB
  Персонал это постоянные и временные сотрудники предприя представители квалифицированного и неквалифицго труда.цированного и неквалифицго труда в. зависит от: числа элементов разнообразия элов сложности элов числа и харра связей м у ними; в автоматизыция произвва не только произвва но и управления возрастание интеллектой составляющей персонала и требования к нему; г повсеместное распространение коллективных форм оргции труда труд людей усложняется → они должны свободно работать → стремление к самостоятельности; д рост...
36455. ТАКТИКО-СПЕЦІАЛЬНА ПІДГОТОВКА 14.51 MB
  Основні завдання звязку. Засоби та види звязку. Основні вимоги до звязку. Основними задачами зв'язку є: забезпечення стійкого зв'язку з вищим штабом та своєчасного приймання сигналів бойового управління; забезпечення управління підлеглими військами в будь яких умовах обстановки; забезпечення передач i сигналів та своєчасне попередження та повідомлення військ про безпосередню загрозу застосування противником ЗМЗ та повітряного противника; забезпечення обміну інформацією між взаємодіючими зєднаннями частинами підрозділами;...