85554

Що таке байка і хто такий байкар? Л. Глібов «Лебідь, Щука і Рак», «Коник-стрибунець»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Ознайомити дітей із жанром байки; розширити знання про Л.Глібова; удосконалювати вміння читати діалоги розвивати способи і види читання байки образність мовлення уміння визначати повчальний висновок висловлювати оцінні судження; формувати комунікативну компетентність виховувати моральні якості.

Украинкский

2015-03-27

51 KB

2 чел.

ЧИТАННЯ

3клас

Тема. Що таке байка і хто такий байкар? Л. Глібов « Лебідь, Щука і Рак»,  

«Коник-стрибунець».

Мета. Ознайомити дітей  із жанром байки; розширити знання про Л.Глібова; удосконалювати вміння читати діалоги, розвивати способи і види читання байки, образність мовлення, уміння визначати повчальний висновок, висловлювати оцінні судження; формувати комунікативну компетентність, виховувати моральні якості.

Основні завдання психосоціального розвитку: формувати і розвивати уміння усвідомлювати байку, як невеликий за обсягом, здебільшого віршований твір, у якому в гумористичній, алегоричній формі зображуються людські вчинки, характери, недоліки Розвивати образну пам’ять, образність мовлення, уміння визначати повчальний висновок, висловлювати оцінні судження.

Передбачувані результати:

Знати: поняття «байка», «байкар»; жанрові особливості байки.

Вміти: передавати в інтонації характери дійових персонажів, оцінювати їхні вчинки, виявляти мотиви їхньої поведінки; порівнювати байки, виразно читати, розкривати мораль байки, декламувати байку.

Цінувати: моральні якості, риси характеру, які допомагають стати справжніми людьми: почуття порядності, милосердя, співчуття, добра.

Організація навчальної діяльності:

Загальні методи навчання: демонстративний, монологічний, діалогічний, евристичний, інтерактивні.

Методи викладання: стимулюючий, інформаційно – повідомлюючий.

Методи виявлення знань учнів: усний.

Форми організації навчального процесу: фронтальна, групова, індивідуальна, парна.

Методи роботи учнів: виконавський, пошуковий, творчий.

Етапи  виявлення знань: усне, фронтальне, індивідуальне, диференційоване.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет Л.Глібова, предметні малюнки лебедя, щуки, рака, чижа, голуба та інших птахів; ілюстрації до байок, виставка книг поета.

Хід заняття

І. Етап орієнтації

– Діти, давайте щиро привітаємо один одного такими словами:

Я всміхаюсь сонечку –

Здрастуй, золоте!

Я всміхаюсь квіточці,

Хай собі росте.

Я всміхаюсь дощику –

Лий хоч із відра…

Друзям посміхаюся,

Зичу їм добра!

– Тож поверніться і подаруйте посмішку своєму товаришеві.

– Щоб наш урок був гарним, цікавим змістовним, якими ви бажаєте бути на уроці?

– Я згодна з вами. Мені приємно вчити того, хто хоче вчитися.

ІІ. Етап покладання мети і визначення теми уроку

1. Мозковий штурм

– Згадайте з якими літературними жанрами  ви вже знайомі?

– Сьогодні ми  ознайомимося з новим жанром. Це – байка. Прочитайте лейтмотив нашого уроку?

– До чого він нас закликає?

Вправа «Очікування»

– Діти, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

ІІІ Етап проектування

1 Довідкове бюро. Робота груп.

2. Презентація груп.

3 Розповідь про Л. Глібова.

4 Розгадування загадок.

5. Опрацювання байки «Лебідь, Щука і Рак».

6 Фізкультхвилинка

7 Опрацювання байки «Коник – стрибунець»

ІV Етап організації виконання плану діяльності

Довідкове бюро

– Знайдіть і прочитайте у підручнику на с.129 тлумачення слів …

І група байка.

ІІ група байкар.

Презентація груп.

– Яка головна особливість байки?

– Хто створює байку?

Розповідь про Л, Глібова

– Леонід Глібов (учитель відкриває портрет байкаря і виставку книг ), автор цих книжок, народився в 1827 р. у селі Веселий Подол на Полтавщині. Бать ко і мати його були освіченими людьми. У дитинстві Льолин, як його звали, дуже любив квіти. Його так і прозвали: «Льолин, квітчастий королик». Хлопчик дуже любив слухати казки баби Одарки, дуже ясно уявляючи собі риси вдачі і звички тварин. Ще в гімназії Л. Глібов почав писати ліричні вірші. Продовжував він писати і ставши вчителем.

Л. Глібов любив дітей. В його доробку багато загадок, віршів, байок. Свої твори для дітей Л. Глібов підписував псевдонімом «Дідусь Кенар» – так сусіди прозвали його батька, коли той купив співучу пташку.

Сам Л. Глібов так висловився про байку:

Здається, байка просто бреше,

А насправді ясну правду чеше.

Нікого в світі не мине,

Читайте, згадуйте мене.

– Тож сьогодні, як ви вже, мабуть, зрозуміли, ми ознайомимося з байками Л. Глібова.

Відгадування загадок

– А тепер давайте  подивимось з якими героями байки Л. Глібова ми зустрінемось зараз.

Відгадайте загадки.

1.Швець – не швець, кравець - не кравець, тримає в роті щетинку, в руках ножиці. (Рак.)

2. Упіймав Івасик рибу,

Але витягати – мука!

Бо сердита і велика

На гачок зловилась…(щука).

3.Мов знак запитання став,

Повільно озером поплив.

Умить піднявся – летить у небі

Ширококрилий, білий … (лебідь).

– Де можна зустріти усіх цих героїв?

– А сьогодні ми зустрінемось з цими персонажами у байці Л. Глібова.

Опрацювання байки «Лебідь, Щука і Рак»

Вступне слово вчителя

– Всьому світу відомий сюжет цієї байки. Найпершим її використав ще давньогрецький байкар Езоп, пізніше байкарі багатьох народів. І наш український  байкар не залишив без уваги цих тварин і написав байку про них.

Словникова робота 

– Прочитайте слова в колонці (с.131 ).

– Знайдіть тлумачення цих слів в підручнику.

Робота над змістом ілюстрації до байки

– Розгляньте ілюстрацію  на с.130. Скільки героїв байки зображено? Біля яких предметів вони трудяться?

Бесіда про поведінку тварин, що є дійовими особами. Робота в групах.

– Роздивіться, кого і як зобразив тут художник.

І група. Що ви можете сказати про особливості життя і поведінки Лебедя?

ІІ група. Яким намальовано Рака?Що ви знаєте про рака?

ІІІ група. Як зображено Щуку? Що знаєте про цю тварину?

Презентація груп

І група. Лебідь – гарний білосніжний птах, який розпростер чудові крила, хоче злетіти вгору. Ремінна упряж стримує його, не дає злетіти. Цей красивий птах живе переважно на воді, може жити і на суші. Перелітний.

ІІ група. Рак – величезний, вирячивши очі, повзе, «рачкує» назад, ніби хоче виплутатись з упряжі. Ця тварина живе у річках чи ставках, любить чисту й прозору воду, замулені заглибини біля берегів, незвично пересувається з одного місця на друге – «задом наперед». 

ІІІ група. Щука – велика, темно – зелена, вся в напрузі, бо вона поспішає у воду, але її стримує упряж. Це хижа риба, живиться дрібною рибою, часто малими каченятами, гусенятами, живе у глибоких річках, озерах по  кілька десятків років, велика за розміром і масою.

Мозкова атака

– Чи є щось спільне у всіх цих персонажів?

Слухання твору (виразне читання вчителя ).

– Ми детально розібралися у змісті ілюстрації, А тепер послухайте байку, де діють ці персонажі.

– Скажіть, що вам нагадує  цей твір? ( Віршовану казку. ) Чому?

Робота над ідейним спрямуванням тексту

Мовчазне читання байки учнями

–  Що вирішили тварини?

Аналіз змісту з елементами вибіркового читання

– Чи важким був багаж? Як діяли тварини? Прочитайте.

– Чи могли діяти тварини в одному напрямку? Чому?Чи випадково герої байки – птах, риба і рак?

– Що хотів цим підкреслити автор?

– Знайдіть у байці  повчання. На що воно схоже? (На прислівя ).

– Чого навчають нас ці слова?

  •  Запамятайте цей вислів, користуйтесь ним при нагоді в своєму житті. Він допоможе вам влучно оцінити зміст роботи та її результати, коли немає погодженості між діями виконавців. Остерігайтесь бути учасниками таких дій.

Робота над вдосконаленням техніки читання

Гра «Дочитай»

Вчитель читає одне слово рядка, діти знаходять цей рядок і дочитують його.

Читання «Незнайком»

Виразне читання байки

– Підготуйтеся прочитати байку виразно. Подумайте, з якою інтонацією будете читати кожну строфу?

Фізкультхвилинка

Опрацювання байки «Коник – стрибунець»

– Герої наступної байки, на відміну від попередньої, мають спільну ознаку – вони комахи.А які – дізнаєтесь, відгадавши загадки.

Стрибає пружинка –

Зелена в неї спинка –

З трави на стеблинку,

З гілки на стежинку. (Коник – стрибунець )

На поляні в лісі

У високій хаті

Проживають дружно

Звірі рудуваті. ( Мурахи ).

Мозковий штурм

– Що ви знаєте про цих комах? Як вони поводять себе в природі?

Слухання байки

– Мураха і Коник – стрибунець є дійовими особами  байки Л. Глібова. Прочитайте її назву.

– Послухайте байку і скажіть, з яким проханням звернувся Коник до Муравя.

– Хто був працьовитим? А хто – безтурботним?

Словникова робота

Вдатний – вмілий, гарний.

Не вгаваючи – не змовкаючи.

Гульк – раптом подивився.

Мліє – зупиняється, болить.

Небораче – звертання до невдахи.

Непереливки – дуже погано.

Небоже – племіннику.

Самостійне читання учнями мовчки

Простежте, як і чому змінювалась поведінка Коника.

Вибіркове читання

– Прочитайте зачин байки. Чи не нагадує він вам опис українського степу?

– Знайдіть слова, якими автор описує коника.

– Якими словами передається страх Коника?

– Що згадує Коник про своє літнє життя?

– В яких словах Муравя висловлена мораль байки?

– Що автор засуджує в них? Від яких рис характеру застерігає нас?

Робота над виразністю читання байки

– Знайдіть речення, в яких є звертання. Яким голосом їх  треба  читати?

– Чи однаковим тоном ви будете їх читати?

– Прочитайте питальні речення. Яким має бути темп і тон голосу?

– А як будете читати слова автора?

– Передайте голосом настрій Коника на початку байки і далі.

– Яким тоном повчав Муравей Коника?

Читання байки в особах. Робота в групах

Презентація груп. Конкурс на виразне читання байки ( 2 – 3 групи )

– Хто з груп  сподобався вам найбільше? Чим?

ІІІ. Етап контрольно-оціночний

Рефлексія

З яким новим жанром познайомилися? Чим  байка відрізняється від вірша? А казки?

– Які недоліки  людського характеру засуджувались у байках, прочитаних сьогодні?

– Які ваші враження від уроку?

– Чи виправдались ваші очікування?

(Учні продовжують фразу «Сьогодні на уроці я …».) 

Домашнє завдання

– Підготуватися до декламування напамять байок.

Високий рівень: байку «Коник – стрибунець» в особах.

Достатній рівень: байку «Лебідь, Щука і Рак».


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

20762. Микроскопический анализ металлов и сплавов 138.25 KB
  Если в задачу изучения микроструктуры входит определение размера зерна то рекомендуется использовать метод визуального сравнения зерен изучаемой микроструктуры при увеличении х100 со стандартной шкалой размеров зерна по ГОСТ 653982 рис. Устанавливается номер балл зерна затем по номеру используя табл.10 определяется поперечный размер зерна мм его площадь мм2 и количество зерен на площади шлифа в 1 мм2.10 Характеристика оценки зерна в зависимости от его номера Продолжение таблицы 1.
20763. Испытание свойств формовочных смесей 146.22 KB
  Литейное производство Лабораторная работа №12 Испытание свойств формовочных смесей Цель работы: изучение методов определения газопроницаемости и прочности формовочных смесей и влияния состава смеси на ее свойства. Лабораторные бегуны; лабораторный копер; технические весы с разновесами; сушильный шкаф с термометром для измерения температуры до 300 С; приборы для определения пределов прочности смеси при растяжении и сжатии; металлическая гильза с поддоном; выталкиватель; стержневой ящик; мензурка; коробка для смесей; сухой песок; формовочная...
20764. Изучение процесса сварки плавлением. Выбор режима ручной дуговой сварки конструкций из стали 267.5 KB
  Сварка металлов Лабораторная работа №14 Изучение процесса сварки плавлением. Выбор режима ручной дуговой сварки конструкций из стали Цель работы: ознакомиться с процессом зажигания и строением электрической сварочной дуги обозначением покрытых электродов устройством и работой сварочного трансформатора и выпрямителя выбором режима и технологии дуговой сварки покрытыми электродами. Классификация и обозначение покрытых электродов для ручной дуговой сварки Покрытые электроды для ручной дуговой сварки классифицируют по назначению виду и толщине...
20765. Выбор режима полуавтоматической дуговой сварки в углекислом газе 181.34 KB
  Общие сведения 1 Cущность промесса дуговой сварки в углекислом газе Дуговая сварка в углекислом газе является одним из способов сварки в защитных газах. Зашита расплавленного металла сварочной ванны осуществляется струей углекислого газа подаваемого в зону дуги в зазор между мундштуком 2 и соплом 3 горелки для дуговой сварки. Для сварки используется техническая углекислота Рис.
20766. Анализ влияния режима автоматической дуговой сварки под флюсом на форму и размеры шва 179.25 KB
  Сущность процесса дуговой сварки под флюсом Сварка под флюсом выполняется электрической дугой горящей под толстым 3050 мм слоем гранулированного плавленного или керамического сварочного флюса. При автоматической сварке электродная проволока со скоростью равной скорости ее плавления подается в зону сварки осуществляется подача флюса в требуемом количестве и перемещение трактора вдоль кромок свариваемых заготовок с требуемой скоростью сварки рис. Схемы процесса сварки а и электрической дуги б под флюсом При горении дуги 3 рис.
20767. Определение остаточных деформаций при дуговой сварке 85.43 KB
  Для выполнения работы необходимы стальная пластинка размерами 135x22x5 мм марки СтЗ штангенциркуль два индикатора часового типа с приспособлениями для измерения длины и пригиба пластины электроды сварочный пост дуговой сварки с вольтметром и амперметром для регистрации сварочного тока весы с разновесами 0200 г секундомер. Для момента конца сварки заменяем действительное почти экспоненциальное распределение температуры по ширине образца рис. Часть I шириной b находится в состоянии повышенной пластичности часть II шириной h в течение...
20768. Расчет режима и осуществление контактной стыковой и точечной сварки низкоуглеродистой стали 249.61 KB
  Расчет режима и осуществление контактной стыковой и точечной сварки низкоуглеродистой стали Цель работы: ознакомиться с сущностью процесса контактной сварки устройством и работой машин для контактной стыковой и точечной сварки выбором режима и технологией процесса сварки низкоуглеродистой стали. Машина для стыковой сварки МС802; машины для точечной сварки стационарная МТ601 и подвесная R6421T; заготовки из углеродистой стали СтЗ стержни ø15x100; пластины 20x150x2. Сущность процесса и особенности стыковой и точечной контактной сварки При...
20769. Изучение процесса газокислородной сварки и резки 146.72 KB
  Сущность процесса газовой сварки и резки строения газосварочного пламени. Схемы процесса газовой сварки а и ацетиленокислородного пламени б Сварку выполняют нормальным ацетиленокислородным пламенем имеющим наиболее высокую температуру до 3150 С. В некоторых случаях для сварки а особенно для резки используют другие горючие газы дающие при горении смеси с кислородом иную температуру пламени: водород 24002600 С пропанобугановая смесь 24002500 С метан 21002200 С природный газ 2000 2300 С.
20770. Контроль качества сварных соединений 137.64 KB
  К дефектам формы и размеров шва рис.38 относятся неравномерность ширины и высоты усиления шва неполномерность шва бугристость седловины и т. Недостаточное сечение шва снижает его прочность а при чрезмерно большом увеличиваются внутренние напряжения и деформации. Дефекты формы и размеров шва: а неполиомериость шва; б неравномерность ширины стыкового шва; в неравномерность катета углового шва по длине Рис.