85560

Шевченко великий співець України

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Шевченка записи пісень на твори поета. Шевченка На дошці запис Нам стануть у пригоді: діти зачитують ваші попередні знання; повідомлення наших Шевченкознавців ; торбинка запитань; безсмертні Шевченкові вірші твори та малюнки; знання вчителя; пісні на слова Т. Шевченка. Тоді темної ночі перед світанком у селі Моринцях на Звенигородщині у хаті Григорія Шевченка кріпака пана Енгельгарда блиснув єдиний на...

Украинкский

2015-03-27

96.5 KB

0 чел.

     Урок позакласного читання "Шевченко – великий співець України" (інтегрований)

     Мета: розширити знання учнів про національного поета-генія українського народу; викликати почуття симпатії до малого Тараса, до його природнього розуму, допитливості, хисту, співчуття до його нелегкого життя; зацікавити школярів прочитаним і почутим; розвинути усне мовлення, вміння коментувати, робити висновки; виховувати пошану до історичного минулого нашого народу, повагу до творчої спадщини митця.

     Обладнання:  портрет Т.Г.Шевченка, вишиті рушники, виставка творів поета, дитячі малюнки до поезій Т.Г. Шевченка, записи пісень на твори поета.

Хід уроку

I. Організація класу

Учитель.           Ранок! Сонце в небі піднімається!

Діти.                 Добрий день!

Учитель.           Доброго ранку я зичу тому, хто прийшов працювати до класу.

Учні.                  Чому?

Учитель.           Бо я люблю людей і свій третій клас!

Учні.                  Чому?

Учитель.           Бо чекаю любові і плідної праці!

Діти.                 Ми любимо працю і будемо старатися виконувати всі завдання          

                          Уроку!

   Вступне слово вчителя

  •  Які свята ми будемо відзначати на початку місяця березня?
  •  Що означає дата 9 березня?
  •  То про кого ми будемо говорити сьогодні?

   – Ім'я Т.Г.Шевченка невіддільно пов’язано з  Україною. Україна – це Шевченко, Шевченко – це Україна. У ньому наша історія, наша мрія, наша надія. Шевченко був справжнім народним співцем, бо з дитинства знав і любив простий український народ, знав його страждання, бо сам їх пережив. Через усе життя проніс великий Кобзар палку любові до рідної землі, до неньки-України, у своїх творах нагадував про минулу славу України.

   Ім’я великого Кобзаря ми часто згадуємо і будемо згадувати, бо він подарував нам безцінний скарб. Цей скарб – його чудові твори, в яких струменить любов до Батьківщини та турбота про її майбутнє.

   Наш сьогоднішній урок – це одна сторінка минулого, історія нашої держави, доповнення наших знань великого співця України Т.Г. Шевченка

На дошці запис

                               Нам стануть у пригоді: (діти зачитують)

  1.  ваші попередні знання;
  2.  повідомлення наших "Шевченкознавців";
  3.  торбинка запитань;
  4.  безсмертні Шевченкові вірші, твори та малюнки;
  5.  знання вчителя;
  6.  пісні на слова Т. Г. Шевченка.

   Девізом нашого уроку будуть слова, які ви розшифруєте.

   Мовна розминка

            Розшифруйте вислів

                                                                                                                – робота в парі

                                                                                                                                                                                                 

            

             

            Картка-ключ

  "Учітеся, брати мої, думайте, читайте…"

   Нехай це й буде девізом нашого уроку.

   Читання тексту – анаграми

   иМ мовчися у Ш…вч…нк… нувашати і лютиби нурід зелюм.

 1 учень                Дата   9   березня  1814   року   пам'ятна   в   історії     української               

                         літератури. Тоді, темної ночі, перед світанком, у селі  Моринцях на  

                         Звенигородщині,    у     хаті    Григорія   Шевченка,    кріпака    пана                        

                         Енгельгарда,  блиснув  єдиний на все село вогник: народилася нова  

                         панові кріпацька душа, в Україні – її великий співець – Т.Шевченко.

2 учень              Не називаю її гаєм,

                         Тії хатиночки у гаї

                         Над чистим ставом край села.

                         Мене там мати повивала

                         І, повиваючи, співала,

                         Свою нудьгу переливала

                         В свою дитину… В тім гаю,

                         У тій хатині, у раю

                         Я бачив пекло… Там неволя,

                         Робота тяжкая, ніколи

                         І помолитись не дадуть.

3 учень                  Безрадісним було дитинство Тараса. Тяжке кріпацьке життя. Він   

                        був і пастухом, і кухарчуком, і козачком, тобто слугою у пана.

   Актуалізація опорних знань.

 Звучить пісня на слова Т.Г. Шевченка "Думи мої"

   Інсценування "Розмова малого Тараса з матір’ю"

   Куточок української хати. Заходить жінка, одягнена в селянський одяг, несе запалену свічку, ставить її на столик біля портрета Т.Шевченка. До неї підходить хлопчик.

Хлопчик.         Матусю, а  правда, що небо на залізних стовпах держиться?

Мати.             Так, мій синку, правда.

                       (Жінка  сідає  на  лаву,  хлопчик  сіда  біля  неї,  кладе голову на коліна  

                       Матері, вона його пестить)

Хлопчик.         А чому так багато зірок на небі?

Мати.             Це  коли  людина  на  світ приходить, Бог свічку запалює, і горить та  

                       свічка,  поки  людина  не  помре. А  як  помре,  свічка гасне, зірочка  

                       падає. Бачив?

Хлопчик.         Бачив, матусю, бачив. Марусечко, а чому одні зірочки ясні, великі, а

                       інші ледь видно?

Мати.             Бо коли людина  зла, заздрісна, скупа, її свічка ледь-ледь тліє. А коли

                       добра,  любить  людей,  робить  їм  добро, тоді свічечка такої людини

                       світить ясно, і світло це далеко видно.

Хлопчик.         Матусю, я буду добрим. Я хочу, щоб моя свічка світила найясніше.

Мати.             Старайся, мій хлопчику.

4 учень.            У 9 р. Тарас залишився без матері, зазнав тяжких знущань лихої             

                        мачухи. Коли хлопчику було 11, помер батько.

5 учень.            Учитися хлопчик не мав змоги, тому в 13 років пас чужі ягнята.

6 учень.             (Учень читає вірш "Мені 13 минало")

7 учень.             Ще  з дитинства  Т.Г.Шевченка  тягло  до  малювання.  Крейдою  чи

                         вуглинкою   змальовував   усе,  що    бачив. Та  саме  тут  пощастило                

                         Шевченкові   –   його  талант    до    малювання    помітили    видатні  

                         художники.

8 учень.             Т.Г.Шевченко  перебував  в  кріпацькій  неволі. Художники зібрали  

                         2500крб.  і   викупили  його.  Саме    вони    допомогли   Шевченкові

                         звільнитися  від  кріпацької  неволі  та  відкрили  перед ним шлях до

                         науки.

9учень.              Т.Г.Шевченко  навчається  в  Академії  мистецтв.  У  цей час він усе

                         більше задумується над гіркою долею рідного краю, над безправним

                         становищем покріпаченого люду.

10 учень.           Його  славні  твори  кликами  до  боротьби  за волю. Мріяв поет про  

                         прекрасне  майбутнє  трудящого  люду.  Але  добре  знав,  що  за  це  

                         треба  боротися. За бунтарські вірші 33-річного Т.Шевченка забрали

                         в солдати.

Пісня "По діброві вітер віє"

11 учень.           За сміливі заклики, вільнодумні твори  царський уряд переслідував і

                         Жорстоко  карав  поета.  Найтяжчою  карою  була  заборона писати і

                         малювати.

12 учень.           Відправили   Т.Шевченка  на  заслання.  Але  ні цар, ні жандарми не

                         змогли заглушити  могутній голос великого поета, який писав вірші.

Читання віршів "Садок вишневий коло хати", "Зоре моя вечірняя"

13 учень.           Т.Г.Шевченко прожив усього 47р., із них 24 роки був у кріпацтві. 10

                         рокі мучився у солдатській  неволі  на засланні і всього 13 років був

                         вільною людиною. 13 років волі…

14 учень.          У   1861р.   на  Україну   страшним  громом, чорною  хмарою  печалі

                        прилетіла сумна звістка – у Петербурзі 10 березня перестало битися

                        серце великого поета.

15 учень.          Поховали  Т.Г.Шевченка  в  Україні  над  Дніпром,  поблизу  Канева.   

                        Мрія поета про нове життя здійснилася. Ми шануємо  пам'ять поета.

                        Народ  назвав  його  Кобзарем.  Пам'ять  про  Т.Г. Шевченка  живе у  

                        серцях людських.

Вчитель.         Поезія  Т.Г. Шевченка  стала  нетлінною частиною духовного  буття  

                       українського народу.

Читання 2-3 віршів Т. Шевченка

–  А зараз, щоб перевірити ваші знання проведемо вікторину.

        Вікторина "Чи знаєш ти твори Шевченка?"

          Поклала мати коло хати

          Маленьких діточок своїх,

          Сама заснула коло їх.

          Заснуло все, тільки дівчата,

          Та соловейко не затих.

                                              (Садок вишневий коло хати)

           Село неначе погоріло,

           Неначе люди подуріли,

           Німі на панщину ідуть

           І діточок своїх ведуть!

                                             (І виріс я на чужині)

          Чого так весело було?

          Господнє небо, і село,

          Ягня, здається, веселилось!

          І сонце гріло, не пекло!

                                              ( Мені 13 минало)

          Ще треті півні не співали,

          Ніхто ніде не гомонів,

          Сичі в гаю перекликались,

          Та ясен раз у раз скрипів.

                                              (Реве та стогне Дніпр широкий)

          А качечка випливає

          З качуром за ними,

          Ловить ряску, розмовляє

          З дітками своїми.

                                       (Тече вода з-під явора)

Загадки "Чи знаєте ви твори Т.Шевченка?"

  1.  Дивлюсь, аж світає,

Край неба палає,

Соловейко в темнім гаї

Сонце...   (зустрічає)

  1.  Не називаю її раєм,

Тії хатиночки… (гаї)

  1.  Тече вода з-під явора

Яром на долину.

Пишається над водою

Червона … (калина)

  1.  Садок вишневий коло хати,

Хрущі над вишнями гудуть

Плугатарі з плугами йдуть,

Співають, ідучи… (дівчата)

Бліц – турнір

  1.  Назвати псевдонім Шевченка? (Кобзар)
  2.  Коли нарадився Т.Г.Шевченко? (9 березня 1814р.)
  3.  Де народився Т.Г.Шевченко? (У с. Моринці Звенигородського повіту на Київщині) 
  4.  Що означає ім’я Тарас? (Тарас у перекладі з грецької – бунтівник, непокірний, безстрашний)
  5.  Як називається перша книжечка віршів поета? (Кобзар)
  6.  Хто такі кобзарі? (Колись кобзарями називали сліпих дідусів, що ходили від села до села і, граючи на кобзі, розповідали людям про долю України)
  7.  У якому селі проходило  дитинство Т.Г.Шевченка? (У с. Кирилівці)
  8.  Де художник здобув художню освіту? (У Петербурзькій Академії мистецтв)
  9.  Де похований Т.Г.Шевченко? (У Каневі, на високій горі, яка називається Тарасовою)
  10.   Скільки років прожив Т.Г.Шевченко? (47 років)

   Підсумок уроку у вигляді "Мікрофону"

   – Шевченкова Україна – струнка, тонкостанна, з рожевими світанками і зоряними ночами. А українське село в його поезіях – як писанка в зеленому віночку широколистих тополь і білому серпанку квітучих садів. Ми відчуваємо тебе, Тарасе, своїм сучасником. Ти наш пророк, співець України.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

76472. Понятие недействительности брака и основания признания брака недействительным 15.31 KB
  С момента государственной регистрации заключения брака в органах загса. Основания для признания брака недействительным установлены в п. Заключение брака при отсутствии условий установленных законом для заключения брака: взаимного добровольного согласия лиц вступающих в брак и достижения ими брачного возраста если этот возраст не был снижен в порядке установленном законом ст.
76473. Отличие расторжение брака от признания брака недействительным 15.84 KB
  Отдельные же из них в виде исключения продолжают существовать и после расторжения брака. Различен порядок расторжения брака и признания его недействительным. Поразному определяется круг лиц имеющих право обратиться с иском о расторжении брака и признании его недействительным.
76474. Общая совместная собственность супругов и её состав 15.86 KB
  Супруги в брачном контракте могут отнести это имущество либо к общей долевой собственности либо к раздельной собственности каждого из них. Что касается имущества принадлежавшего каждому из супругов до вступления в брак то оно как и прежде признается их раздельной собственностью Аналогичный правовой режим распространяется на имущество полученное одним из супругов во время брака в дар или по наследству а также на вещи индивидуального пользования кроме предметов роскоши хотя бы они и были приобретены во время брака за счет общих...
76475. Личные неимущественные права и обязанности супругов 15.65 KB
  Право супругов на равенство при решении вопросов: воспитания и образования детей; отцовства и материнства; планирования семьи; распределения семейного бюджета; ведения домашнего хозяйства; других вопросов семейной жизни; 5 иные права предусмотренные семейным законодательством. К личными неимущественным правам тесно примыкают такие обязанности супругов как: обязанность не препятствовать другому супругу в осуществлении им личных...
76476. Собственность каждого из супругов (раздельное, индивидуальное имущество) 16.72 KB
  Например дом приобретенный на деньги полученные от продажи квартиры принадлежащей одному из супругов до брака. Семейное законодательство относит к раздельному имуществу супругов не только имущество полученное в дар или по наследству но и имущество полученное по иным безвозмездным сделкам. К этому виду приобретений прежде всего следует отнести имущество полученное в порядке безвозмездной приватизации например при безвозмездной приватизации квартиры одним из супругов.
76477. Осуществление супругами правомочий по владению, пользованию и распоряжению общим имуществом 14.94 KB
  Особенностью совместной собственности супругов является то что владение пользование и распоряжение общим имуществом супругов осуществляется по обоюдному согласию супругов п. В настоящее же время в отсутствие специальных правил единственным выходом для супругов которые не могут самостоятельно договориться по вопросу осуществления правомочий владения и пользования общим имуществом является раздел имущества который предполагает прекращение совместной собственности и возникновение общей долевой собственности. Определив свою долю в общем...
76478. Раздел общего имущества супругов: Соглашение о разделе имущества супругов 17.81 KB
  256 ГК РФ имущество нажитое во время брака супругами является их совместной собственностью а имущество которое принадлежало супругам до брака является имуществом каждого из супругов и разделу не подлежит за исключением случаев когда имущество одного из супругов признано судом общим имуществом супругов. 38 СК РФ устанавливает что общее имущество супругов может быть разделено как в течение брака так и после расторжения брака по требованию любого из супругов. Также общее имущество супругов может быть разделено по требованию кредиторов...
76479. Определение долей супругов при разделе имущества в судебном порядке 15.66 KB
  В соответствие с этим совершенно логично звучит принцип равенства долей супругов при разделе общего имущества закрепленный в п. Если договором между супругами не установлено иное то по закону по умолчанию каждый из супругов является собственником доли общего имущества в размере 1 2 части. Как уже упоминалось выше тот факт что один из супругов по уважительной причине не имел источника постоянного дохода или по совместному согласию занимался домашним хозяйством и воспитанием детей не дает никаких оснований уменьшать долю при разделе...
76480. Вопросы, разрешаемые судом при расторжении брака. Момент прекращения брака при разводе 16.15 KB
  24 СК РФ разрешить и другие вопросы: а с кем из родителей будут проживать несовершеннолетние дети после развода; б о взыскании с родителей средств на содержание детей; в о взыскании средств на содержание нетрудоспособного нуждающегося супруга; г о разделе имущества находящегося в общей совместной собственности супругов. Не вызывает сомнения что все перечисленные вопросы являются весьма важными для разводящихся супругов. 24 СК РФ требования об учете интересов детей и каждого из супругов например размер алиментов на несовершеннолетних...