85693

Що означає бути людиною? В. Сухомлинський «Який слід повинна залишити людина на землі?»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Познайомити з твором В.Сухомлинського; вчити давати характеристику головним дійовим особам; порівнювати вчинки і поведінку персонажів; робити висновки щодо прочитаного; розвивати зв’язне мовлення, вміння цінувати думки товаришів; виховувати доброту.

Украинкский

2015-03-29

55 KB

2 чел.

Урок з українського читання

Тема: Що означає бути людиною? В. Сухомлинський «Який слід повинна залишити людина на землі?»

Матеріал до уроку. В.О. Сухомлинський«Який слід повинна залишити людина на землі?»

Мета: Познайомити з твором В.Сухомлинського; вчити давати характеристику головним дійовим особам; порівнювати вчинки і поведінку персонажів; робити висновки щодо прочитаного; розвивати зв’язне мовлення, вміння цінувати думки товаришів; виховувати доброту.

Удосконалювати навички виразного і правильного читання та навички літературного аналізу твору. Викликати бажання брати краще з літературних джерел для самовиховання.

Методично-дидактичне забезпечення:

Портрет В.О.Сухомлинського, комп’ютер, мікрофон, картки з прислів’ями для групової роботи, картки для розчитування, анаграми, картинки, звукозапис пісні «А я бажаю Вам добра» Н. Май.

Хід уроку

 І. Організація класу.

1. Етап «До читання».

Працювати на цьому уроці ми будемо під гаслом… Щоб прочитати гасло, треба скласти його з розсипаних слів.

навчати, Добре, знати, хто, хоче, все, того.

(Добре того навчати, хто хоче все знати).

  •  А ви хочете багато знати? Тож налаштуємося на урок і промовимо вислови аутотренінгу.

Я – учень (учениця)

Я ходжу до школи.

Мене вчать учитися

Я все розумію, я хочу все знати.

  •  Життя дароване людині
  •  На добрі справи і діла
  •  І щоб нести людську святиню
  •  У вічність та у майбуття
  •  І кожному дарована стежина,
  •  Якою йде добро,
  •  а десь далеко ходить зло.
  •  Та пильним має кожен бути,
  •  Щоб не вдалося злу дороги перетнути!
  •  Щоб до кінця пройти,
  •  а потім зміг збагнути,
  •  Що не даремно в світі цьому жив,
  •  любив, добро творив!

2. Етап «Під час читання».

3. Мовна розминка. Розчитування.

Читання анаграм

  •  Тящас
  •  щастя
  •  Гавапо
  •  повага
  •  Рістьщи
  •  щирість
  •  Повільвіадність
  •  відповідальність
  •  Ністьчуй
  •  чуйність

Читання прислів’я

  •  броДо ритвоти – бесе севетили.
  •  Добро творити – себе веселити.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  •  Що ви знаєте про В. Сухомлинського?
  •  Які його твори ви вже читали?

Гра «Відкритий мікрофон».

  •  Заслужений вчитель України.
  •  Великий педагог.
  •  Відомий письменник.
  •  Писав для вчителів, батьків.
  •  Для дітей писав казки, оповідання.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети і завдань уроку.

(На дошці схематичне зображення серця «цеглинки» для будинку).

1. Урок наш незвичайний і цікавий. Ми сьогодні будемо мислителями і будівельниками, розвідниками і шукачами нового та незвіданого.

  •  Сьогодні на уроці ми з вами побудуємо ДІМ. Але дім не простий, а який? Духовний.
  •  Як ви розумієте слово духовний? (Невидимий, сердечний…).
  •  Де може бути такий дім? (У серці людини).

Що може жити в цьому домі? (добро, радість, любов, щирість, людяність, працелюбство, вірність).

2. Вступне слово вчителя.

Щоб зрости людиною доброю, чуйною, уважною, необхідно змалку плекати в собі насіння доброти, вчитися творити добро.

Подивіться до чарівного люстерка. Кого ви там побачили?

Так, ви побачили себе. Людина – найцінніший скарб. Кожен із вас – особистість.

Для чого народжується людина? Людина народжується, щоб бути доброю (рука до серця), розумною (до голови), сильною (руки вгору) і талановитою.

«Людина народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний».

І от настав час поповнити наш духовний дім цеглинкою, ще раз переконатися в тому, що людина недаремно прийшла у цей світ, вона повинна обов’язково залишити після себе слід.

Допоможе нам це зрозуміти оповідання В.О.Сухомлинського «Який слід повинна залишити людина на землі?».

2. Робота над заголовком.

 «Дискусія» (інтерактивна технологія).

Як ви розумієте заголовок твору?

А чи уявляєте ви який слід ви залишите після себе?

Чи задумувалися ви над цим?

3. Саморефлексія.

Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? Чого хочете навчитися, що дізнатися, що найбільше цінуєте?

Відповіді учнів. Вправа мікрофон.

(Хочу дізнатися: що таке добро? Який слід повинна залишити людина після себе?)

(Хочу навчитися: виразно читати; вибирати з прочитаного головне; робити висновки).

(Я ціную: нові знання; думки товаришів; корисні поради).

Я думаю, що кожен з вас визначився, над чим буде працювати на уроці.

ІV. Робота над оповіданням В.Сухомлинського.

1. Підготовка до вивчення нового матеріалу. Читання колонок слів повільно, а потім швидко.

люди

стрибнув

будинок

залишив

чоловік

переїздив

життя

склав

слід

подумав

відбиток

посадив

2. Виразне читання вчителем оповідання.

3. Словникова робота.

будинок милується «луною»

майстер оселяться «черепахою»

хлопчик залийте «зайчиком»

Чоловік знизують «стрілою»

сходинка випестував

відбиток не прихилявся

докір подумав

осторонь здивувався

згадалась

Яке слово має два наголоси?

Доберіть антоніми до слів:

  •  старість - …
  •  молодість -
  •  мало -
  •  багато -
  •  згадалось -
  •  забулось -

4. Мовчазне читання учнями твору.

5. Робота над змістом прочитаного твору.

- Про кого розповідається у творі?

- Як склалася доля хлопчика?

6. Читання твору «ланцюжком» до слів «Минуло багато років».

- про кого розповідається у цій частині оповідання?

7. Читання частинами оповідання учнями.

- як же склалася доля хлопчика?

- про що він згадав на старості?

8. Аналіз змісту прочитаного з елементами вибіркового читання.

- зачитайте думки майстра.

- чому майстер із докором звернувся до хлопчика?

- як склалося життя хлопчика через багато років?

- про що запитав чоловіка дідусь?

- що згадав старий уже Чоловік на старості років?

9. Читання за особами розмови діда і чоловіка.

- чи усвідомив чоловік суть життя?

Фізкультхвилинка.

Посміхнімось сонечку:

  •  здрастуй, золоте!

Посміхнімось дереву:

  •  Хай воно росте!

Посміхнімось друзям

  •  Дружба в нас міцна!

Посміхнімось гостям:

  •  Зичим вам добра!

Ми сьогодні разом

побудуєм дім,

хай цвітуть у ньому

квіти чарівні.

Квіти ці любові,

добра й чистоти

поселімо у кожному

серці назавжди.

Коли ми бажаємо людям добра, нам радісно. Отже добавимо до нашого Духовного будиночка ще й «цеглинку» радості.

10. Продовження опрацювання твору.

а) читання учнями оповідання «бджілкою»

Інтерв’ю (інтерактивна вправа)

- що вас найбільше вразило в оповіданні?

- який слід мав на увазі автор у назві оповдання?

б) робота з прислів’ями. (Виконується в групах).

Прочитати прислів’я, переставивши склади.

  1.  диЛюна снакра не вас ломи, а бридоми миділа.
  2.  бреДо лоді биро лосмі.

Людина красна не словами, а добрими ділами.

Добре діло роби сміло.

Поясніть значення прислів’я

1 зробиш 4 кайся 2 добро

5 вдієш

7 не чувайся    6 лихо

     3 не

 Зробиш добро – не кайся, вдієш лихо – не чувайся.

11. Робота в парах.

Скласти вислів про добро і красу.

красиве, в, завжди, Добро, людині (Добро в людині завжди красиве).

V. Підсумок.

Заключне слово вчителя.

Дійсно, тільки праця залишає слід на землі. Людське серце має бути відкритим для добра, людяності, праці. То ж який найдорожчий скарб є у світі? Так, це ми з вами дорослі і малі. Одним словом – людина. Кажуть, коли народжується дитина, Бог запалює зірку на небі і посилає до неї ангела-хоронителя.

У ві сні ангел цілує немовля тричі: в чоло – аби зростало розумним;

в личко – щоб було красивим;

в груди – аби здоровя, любов, доброта вселились в його тіло, серце та душу.

Все про що ми згадували та розмовляли, нехай залишить слід у вашому серці.

Саме цього вчать твори В.Сухомлинського.

Чи досяг кожен із вас тієї мети, що поставив перед собою на початку уроку?

Інтерактивна вправа метод «ПРЕС».

Як ви вважаєте, чи дали ми відповідь на запитання твору?

Ось і закінчився наш урок, але не закінчилася дорога добра. Вам ще, діти, жити і йти цією дорогою все своє життя. Хочеться, щоб на цій дорозі ви не згубили людяності, чесності, чуйності.

Опустіть голови, заплющте очі. Уявіть сьогоднішній Духовний дім, який ми з вами зводили по цеглинці. Таким ви собі його уявили?

Закінчимо урок словами В.О.Сухомлинського. І хай вони назавжди залишаться у вашому житті, як клятва.

«Ти живеш серед людей. Не забувай, що кожен твій вчинок, кожне твоє бажання відбивається на людях, які тебе оточують.

Знай, що є межа між тим, що тобі хочеться, і тим, що можна. Роби все так, щоб людям, які тебе оточують, було добре».

VІ. Домашнє завдання.

Для всіх: за підручником ст. 69-71 читати й переказувати.

Для допитливих: «Дитяча енциклопедія»

Для творчих: домислити події, що могли б передувати зображуваним.

 

 

Література

  •  Оформлення: ресурси Інтернету
  •  Ю. Є. Бардакова. Мій конспект. Основа.
  •  Ролик:Мудрі казки. Не треба ображати друзів.
  •  О.Я.Савченко Читанка (ІІ частина) «Освіта» Київ 2003 рік.
  •  Нетрадиційні уроки в початковій школі
  •  ПП «Торсінг плюс» Харків 2007 рік.
  •  Інтерактивні форми роботи на уроках читання. Тернопіль. Навчальна книга  - Богдан.
  •  Газета «Початкова освіта» Шкільний світ № 4 (532) січень 2010 рік.
  •  http://www.youtube.com/watch?v=_Q4qB1sLTew&feature=related

    від користувача SZ18126012


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

18846. Расчет по переменному току 237.08 KB
  Расчет по переменному току. Представим схему замещения усилителя с ОК для расчета каскада по переменному току см. Рис. 3.16. при этом примем следующие допущения: зажимы и источника питания по переменному току считаем однопотенциальными за счет низкого внутреннег...
18847. Определение коэффициента усиления по току 51.07 KB
  Определение коэффициента усиления по току. Коэффициент усиления по току можно определить как отношение выходного тока ко входному: где ток нагрузки входной ток эмиттерного повторителя. Подставив значения IН и IВх в формулу для ki получим: . Поскольку доп
18848. Определение выходного сопротивления 229.72 KB
  Определение выходного сопротивления. Для определения выходного сопротивления повторителя воспользуемся методикой изложенной в разделе. модель каскада приведена на. С учетом того что замыкание активного источника ЭДС произведем вместе с его внутрен
18849. Схема с общим коллектором (эмиттерный повторитель) 111.14 KB
  Схема с общим коллектором эмиттерный повторитель. Принципиальная схема приведена на Рис. 3.14. Рис. 3.14 Принципиальная схема усилителя на биполярном транзисторе включенного по схеме с общим коллектором....
18850. Древняя Греция. Скульптура. Становление классического идеала (от архаики до эллинизма) 32.76 KB
  Древняя Греция. Скульптура. Становление классического идеала от архаики до эллинизма. Предшествующий период Эгейское искусство КритоМикенское искусство или Минойско – Архейское. История Древней Греции делится на 4 периода: Гомеровский период или тёмные в...
18851. Ганс Голлейн. К архитектуре через дизайн 25.46 KB
  Ганс Голлейн. К архитектуре через дизайн. Годы жизни: родился в 1934 году. Основная информация:один из самых значительных архитекторов современности. Выдающийся представитель венской архитектурной школы подарившей миру венский Сецессион. Его стиль можно отнести к суп...
18852. Особенности скульптуры и живописи Древнего Египта 36.62 KB
  Особенности скульптуры и живописи Древнего Египта. Древний Египет: СевероВосточная часть Африки в долине Нила. 43 тыс. до н.э. История Древнего Египта: Раннее царство: 3е тыс. до н.э. 3028 вв.до н.э. 12 дин. Объединение Египта в единое государство со столице...
18853. Постмодернизм – игра в историзм. Новая эклектика. Чарльз Мур. Роб Криер. Боффил. Джеймс Стирлинг 24.94 KB
  Постмодернизм – игра в историзм. Новая эклектика. Чарльз Мур. Роб Криер. Боффил. Джеймс Стирлинг. В архитектуре постмодернизм сформировался в США теоретически во второй половине 60х гг. а в практике строительства к концу 70х объединив различных по творческим принципам и
18854. Древний Рим. Скульптурный портрет (характерные черты, основные принципы и этапы развития) 27.06 KB
  Древний Рим. Скульптурный портрет характерные черты основные принципы и этапы развития. Очень рано появляется портрет. Развит жанр исторического рельефа. 753г. до н.э. 8в. – Основание Рима. История Древнего Рима: 1 период 41 вв. до н.э. Эпоха Римской Республи