85696

Коляда. Урок українського читання

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Ознайомити дітей з історичними довідками про святкування свята Різдво-Коляда. Навчити виразному читанню колядок і щедрівок. Розвивати мовленнєві навички. Виховувати культуру мовлення, повагу до історичних традицій українського народу.

Украинкский

2015-03-29

52 KB

2 чел.

Урок українського читання

Тема:  Коляда

Мета: Ознайомити дітей з історичними довідками про святкування свята Різдво-Коляда. Навчити виразному читанню колядок і щедрівок. Розвивати мовленнєві навички. Виховувати культуру мовлення, повагу до історичних традицій українського народу.

Тип уроку: Комбінований із використанням інтерактивних технологій.

Обладнання: Ілюстрацій, картки для роботи в  групах, підручник        О.Л. Савченко «Читанка» ч. I.

Хід уроку.

  1.  Привітання – діалог (учитель – учні).

  1.  Артикуляційна розминка з рухами.

Раз, два – дерева,

Три, чотири – вийшли звірі,

П’ять, шість – пада лист.

Сім, вісім – птахи в лісі,

Дев’ять, десять – це сунички

Підвели червоні личка.

(лялькове інсценування)

Кіт котові каже:

«Коте, до комори

Діжку вкотили.

В діжку вкинеш капустину,

Кілька китичок калини».

(літера «К»)

(на швидкість)

Одна сорока – одна морока,

Сорок сорок – сорок морок.

  1.  Повідомлення теми уроку.

Лунає дзвін дзвоників.

- Я починаю урок з цього чудового дзвону, тому що він несе нам звістку про те, що наближаються чарівні зимові свята.

- Які зимові свята ви знаєте?  (Новий рік, Різдво) (Перевірка д/з, вірши).

- А хто знає іншу назву святу Різдво? (Коляда)  с. 66 підручника

- Кого ви бачите на малюнку? (Дітей)

- Що діти тримають у руках? (Дзвоники, зірочку)

Роздати дітям дзвоники під час бесіди.

- На що схожа зірочка? (На сонце)

Учитель.  Різдво-Коляда – прадавнє й вічно молоде свято, що дійшло до нас з глибин тисячоліть, як пам’ять про древню культуру нашого народу і оновлене християнським змістом і мотивами, символікою та ритуалами, співіснує у душах і свідомості людей, міцно увійшовши у наш побут, як величне свято духовності, добра і злагоди.

Ніч перед Різдвом…  це мир і спокій кожної родини, це чарівна казка старовини, голос предків, що знову й знову оживає і  продовжується в наших душах.

Різдво -  свято всього роду.

- Яке слово нагадує?  (Рід).

 Весь світ видзвонює колядницькими співами.

- Що оспівають колядки?

  Спів колядок возвеличує новонароджене сонце і усе живе на Землі. У цей час сонце повертається на новий астрономічний цикл, а в народі кажуть: «Зима на мороз, сонце на літо».  Небесні посланці йдуть через простори, гори, долини, від віку до віку, з року в рік, від  души до души і  несуть радісну звістку про народження нового світила:  

«Радуйся, земле! Коляда іде!

Святий вечір, добрий вечір!

Коляда іде: всім дари везе.

Всім дари везе, нам слово каже.

Нам слово каже, що вже світ сяє…»  

(читання с дошки – всі учні з учителем).

  1.  Робота з книгою. с. 66.

- Як називається оповідання?  (Колядники)

- А хтось здогадався хто це такі?

  •  Читання вчителем.
  •  Читання в «навушниках»   словничок!
  •  Читання по 1 реченню – поставити питання до кожного речення.
  •  Робота в парах (діалог за змістом оповідання).

Фізкультхвилинка. Пісня «Зімонько-Снігуронько»

  1.  В нас сьогодні є свої колядники, вони підготували вірш «Гості йдуть».

Ви послухаєте і скажите, які гості йдуть?

(Підготовлений вірш 2-мя учнями)

«Гості йдуть».

Діти, діти! Гості йдуть,

Втіху, радість нам несуть!

Перший гість,

Різдво, як все,

Нам ялиночку несе,

Разом з нами до ладу

Заспіває коляду.

Другий гість – то Новий Рік,

Заворожить довгий вік,

Заворожить довгий вік,

Щастям враз засіє нас

Обіцяє добрий час.

Щедрий вечір – третій гість,

Калача із нами з’їсть,

В річці воду посвятить,

Дітвору розвеселить.

Діти, гості на поріг!

В них гостинців повний міх!

- Скільки гостей?

(Три. Написати на дошці: Різдво, Новий Рік, Щедрий вечір).

Фізкультхвилинка

Робота над:

  1.  Виразним читанням колядок. с. 67. (в групах)
    1.  З’єднати слова в прислів’ї (вивісити на дошці прислів’я)

 

    Прислів’я.

  1.  Сонце блищить, а мороз тріщить.
  2.  Мороз не велик, а стоять не велить.
  3.  Грудень рік кінчає, а зиму починає.

Презентація групами. (читання по 1 строчці).

Я кіт-Муркіт

На печі лежав,

Спинку грів,

Не схотів лежати,

Схотів з вами пограти,

Колядницьких пісень заспівати. Няв!

Приз для груп – загадка, в відгадка допоможе зробити наступне завдання.

Біле, як сорочка,

Пухнате, як квочка,

Крил не має,

А гарно літає.

Що це за птиця,

Що сонце боїться? (Сніг)

- А тепер це слово підставте у вірш на с. 67 замість зірочок.

  1.  Рефлексія (підведення підсумків).

На дошці ілюстрація «Зима».

- Що ви згадуєте при вимові цього слова?

Асоціативний кущ.

Коляда  колядники      колядки 

Закінчимо урок віршем, що вивчили вдома

«Сію, сію, посіваю». с. 68. Щедрівка.

VIII. Домашнє завдання: с.66-67, с. 68 – роз’єднати слова у вірші.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

23454. Георгий Константинович Жуков Воспоминания и размышления 10.56 MB
  Скоро мы узнали что в Питере 9 января 1905 года царские войска и полиция расстреляли мирную демонстрацию рабочих которая шла к царю с петицией просить лучших условий жизни. После Нижегородской ярмарки в том же году пришлось поехать на другую ярмарку в Урюпино в Область Войска Донского. Я всегда восхищался этим романтическим родом войск. От раненых мы многое узнали и в первую очередь то что наши войска очень плохо вооружены.
23455. Третий Рим 14.12 MB
  Ведь ему известно что русские были сторонниками христианской Византии и противниками мусульманской Турции. Следуя тезису о богоустановленном единстве всего христианского мира Филофей доказывал что первым мировым центром был Рим старый за ним Рим новый Константинополь а в последнее время на их месте стал третий Рим Москва. Не надо думать что это какаято гипербола или метафора. Филофей ясно подчеркивает что речь идет об объединении всех христианских царств под властью великого князя Василия.
23456. ПРАВДА ВИКТОРА СУВОРОВА 3.84 MB
  Он гласит: СССР всегда последовательно боролся за мир. Смена статуса сталинского СССР с жертвы и освободителя на статус палача и агрессора тяжело дается даже людям не испытывающим симпатий к сталинизму. Даже если они специалисты по истории СССР. И тем более если они советские специалисты по военной истории СССР.
23457. Красные партизаны Украины 1941-1944 3.2 MB
  На обложке: Целлюлознобумажная фабрика сожжённая партизанами соединения им. Коротченко в верхнем ряду второй слева с партизанами Тернопольского соединения им. Соединения партизан которые посылали в эти регионы чтобы они с помощью агитации получали поддержку выслеживались и уничтожались 11. ИЗ ОПЕРАТИВНОГО ОТЧЁТА КОМАНДИРА СУМСКОГО ПАРТИЗАНСКОГО СОЕДИНЕНИЯ С.
23458. Муса Джалиль 60 KB
  2002 Залилов Джалиль Муса Мустафович 15. Мир и мировая литература знает много поэтов обессмертивших свои имена неувядаемой славой но таких как поэтгерой Муса Джалиль увековечивших свое имя и бессмертными творениями и смертью которая сама является подвигом не так уж много. Вот они: великий Байрон славный поэт Венгрии Петефи герой Юлиус Фучик и наконец Муса Джалиль .
23459. ТАТАРСКИЙ ЯЗЫК: ИЗУЧИТЬ ЛЕГКО! 866.5 KB
  Несколько слов о терминологии. В настоящей книге используется немало словтерминов лингвистического характера как падежные формы залог категория притяжательности которые многим напомнят уроки русского языка в школе. От терминов к сожалению не убежать если хочешь быть однозначным в своих пояснениях. И вместо того чтобы сказать: моя книга минем китабым если дословно: минем китап но это стилистическая ошибка можно сказать китап минеке или просто добавить мын м ым в конце в виде суффикса т.
23460. ТАТАРСКО-РУССКИЙ СЛОВАРЬ НОВЫХ СЛОВ И НОВЫХ 1.21 MB
  средства банка аграрчы аграр мґсьґлґлґр белгече аграрник агрегатчы агрегатлар ыючы кйлґче ремонтлаучы эшче агрегатчик агреман бер ил хїкємґтенеј икенче дипломатия вґкилен кабул итґргґ ризалык белдерєе агреман агрикультура агрикультура агнийога йоганыј индус фґлсґфи системасыныј бер тїре агнийога агробизнес авыл хуќалыгы сґнґгате агробизнес агробиоценоз кеше хезмґтлеге нигезендґ барлыкка килгґн семлеклґр ґнлеклґр ыелмасы агробиоценоз агролицей агролицей агрология авыл хуќалыгы эшлґренґ бґйле рґвештґ туфрак єзгґрешлґрен...
23461. Грамматика татарского языка 255 KB
  Так в татарском языке имеются индийские китайские финноугорские заимствования относящиеся к эпохе общетюркского состояния. После Октябрьской революции заимствования стали проникать в татарский язык через письменный язык и поэтому пишутся и произносятся как и в русском языке: армия балет герой завод кинотеатр колхоз консерватор начальник председатель революция резерв секретарь совет совхоз авторучка ваучер чек акция рейтинг и т. Через русский язык заимствуются и слова из западноевропейских языков в тех же значениях и...
23462. Просто и легко о татарском языке. Что такое грамматика 362.5 KB
  Просто и легко о татарском языке Что такое грамматика Грамматика это правила. Если у человека плохо с грамматикой то он путает род имен существительных и выстраивает слова не связывая их по принятым в языке законам: моя твоя не понимай яркий пример того что человек не владеет русской грамматикой. Но он говорит на этом языке а ты не можешь. Итак: Самое главное в татарском языке Итак в чем же особенности грамматики татарского языка Чем он отличается от русского в своих правилах.