85698

В. Сухомлинський «Який слід повинна залишити людина на Землі»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Сприяти усвідомленню учнями того факту що життя людини є найвищою цінністю для будьякої країни; розширювати і актуалізувати знання дітей про чинники які мають великий вплив на життя кожної людини піклування держави про життя згідно з Конституцією України; вчити учнів піклуватися про своє життя...

Украинкский

2015-03-29

66.5 KB

1 чел.

                          Урок читання в 3 класі

В. Сухомлинський  «Який слід повинна залишити людина на Землі»

МЕТА. Сприяти усвідомленню учнями того факту, що життя людини є найвищою цінністю для будь-якої країни; розширювати і актуалізувати знання дітей про чинники, які мають великий вплив на життя кожної людини, піклування держави про життя згідно з Конституцією України; вчити учнів піклуватися про своє життя і життя людей, які їх оточують. Розвивати логічне мислення, вміння правильно визначати фактор, які мають позитивний вплив на життя, користуватися правилами безпеки у повсякденні. Виховувати охайність, увагу, повагу до себе та інших.

ОБЛАДНАННЯ. Конституція України, аркуші паперу для виконання учнями самостійних завдань, конверти із завданнями, чарівна скринька, кольорові геометричні фігури.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

- Доброго дня, любі мої школярі! Я дуже рада вас бачити! Ви так підросли, подорослішали за літо, і бачу, охоче повернулися до школи. Тоді розпочнемо наш перший урок в новому навчальному році. Але спершу усміхніться один одному, щоб вам було приємно співпрацювати.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

- У мене в руках чарівна скринька. У ній – найцінніший скарб. Погляньте у скриньку.

- Кого ви помітили у скриньці? (Відповіді учнів. Кожен побачив у дзеркалі самого себе).

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

- Сьогодні на уроці ми поговоримо про саме найдорожче, найцінніше на Землі. А тему нашого уроку ви дізнаєтесь, коли виконаєте таке завдання.

ЗАВДАННЯ №1

Із букв, якими записується ряд слів, беручи їх по порядку: з першого слова – перша буква, з другого – друга, і т. д. скласти слова.

Жито, тиша, кит, кріт, земля – життя.

Лак, бюро, рада, людина, фіранка, вареник – людини.

Насос, тато, рій, подвиг, озимина, пестощі, записка – найвища.

Цуценя, річка, вінегрет, гімн, знахідка, мікроскоп, одноліток, чемність – цінність.

Життя людини – найвища цінність

ІV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

- Людина – це найцінніший скарб. Кожен з вас особистість, і саме

такої  людини, як ви, більше на цій землі немає і не буде.

Відомий поет України Василь Симоненко, який прожив життя – спалах (28 років) написав про неповторність кожної людини, якій батьки подарували життя.

Ти знаєш – що ти – людина.

Ти знаєш про це, чи ні?

Усмішка твоя – єдина,

Мука твоя – єдина,

Очі твої – одні.

Більше тебе не буде,

Завтра на цій Землі.

Інші ходитимуть люди,

Добрі, ласкаві й злі.

Сьогодні усе для тебе:

Озера, гаї, степи.

І жити спішити треба,

Гляди ж, не проспи.

Бо ти на Землі – людина,

І хочеш того чи ні –

Усмішка твоя – єдина,

Мука твоя – єдина,

Очі твої – одні.

- Отже, спробуємо з’ясувати, чому це так. (На дошці запис).

Кожна людина має невід’ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов’язок держави – захищати життя людини. Кожен має право захищати своє життя і здоров’я, життя і здоров’я інших людей від протиправних посягань.

Конституція України, розділ ІІ, ст. 27.

Основний закон нашої держави – Конституція України, гарантує кожній людині право на життя, а також інші права для того, щоб життя стало кращим.

Пройде не одне тисячоліття, поки людство зрозуміє, що життя є найвищою цінністю. У Біблії сказано, що коли Бог створював світ, на шостий день він створив людину. Бог сказав: «Створимо людину за Нашим образом і подобою». Бог створив тіло людини із пороху земного і вдихнув в ніздрі його живе дихання. Людина отримала душу і тіло.

Життя дається лише один раз. Кожна людина повинна прагнути прожити  своє  життя  так,  щоб  після  себе  залишити  добрий  слід  на

землі.

V. ЧИТАННЯ ОПОВІДАННЯ В. СУХОМЛИНСЬКОГО «ЯКИЙ СЛІД ПОВИННА ЗАЛИШИТИ ЛЮДИНА НА ЗЕМЛІ?»

VІ. РОБОТА НАД ТЕКСТОМ.

- Що робив старий Майстер?

- Що йому не сподобалося у вчинкові хлопчика?

- Як склалося життя хлопчика через багато років?

- Як ви розумієте вислів «ні до чого не прихилявся – ні руками, ні душею»?

- Що згадав уже старий Чоловік на старості літ?

- Яке в нього виникло бажання?

- Як прийняло його рідне село?

- Що залишив після себе Чоловік на землі?

- Чи усвідомив він суть життя?

- Поміркуйте, який слід повинна залишити на землі  людина.

- «Людина, - стверджував Сухомлинський, - народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний».

VІІ. ІНСЦЕНІЗАЦІЯ

(Жінка несе запалену свічку, ставить на стіл).

Хлопчик. Матусю, а чому так багато зірок на небі?

Мати. Це коли людина на світ приходить, Бог свічку запалює, і горить та свічка, поки людина не помре. А як помре, свічка гасне, зірочка падає. Бачив?

Хлопчик. Бачив, матусю, бачив… матусенько, а чому одні зірочки ясні, великі, а інші ледь видно?

Мати. Бо коли людина зла, заздрісна, скупа, її свічка ледь-ледь тліє. А коли добра, любить людей, робить добро, тоді свічечка такої людини світить ясно, і світло це далеко видно.

Хлопчик. Матусю, я буду добрим. Я хочу, щоб моя свічечка світила найясніше.

Мати. Старайся, мій хлопчику, старайся.

- людина повинна жити за людськими законами та божими заповідями.

- Які Божі заповіді ви пам’ятаєте?

(«Шануй батька свого й матір свою», «не вбивай», «не кради», «не свідчи лоно»).

- Тобто, людина не повинна чинити і бажати іншому того, чого не бажає собі. Людське серце має бути відкритим для добра, людяності, щирості і любові. Потрібно вміти підтримати, допомогти, підбадьорити людину, в якої трапилась біда, бути милосердною. Ніколи не завдавати іншим зла, кривди, болю. Завжди бути скромним, добрим, ввічливим. Щоб досягти в житті успіху, треба бути працьовитим, старанним, наполегливим. Щоб життя було щасливим, люди повинні бути дружелюбними, уважними один до одного. І лише тоді життя людини буде наповнене радістю, щастям, життєдайною силою, гармонією.

Пройде не одне тисячоліття, поки людство прийме закони, які оберігатимуть дитину – найбільше наше багатство. Адже життя починається з паростка – маленької дитини.

Діти мають особливе право на піклування та допомогу з боку держави. Але, на жаль, життя, здоров’я, навчання, щастя дітей усього світу недостатньо захищені.

Сьогодні 250 млн. дітей живе за рахунок важкої праці, жебрацтва, пограбувань. 30 млн. дітей у світі не мають змоги навчатися. Кожен рік від хвороб помирає 5 млн. дітей. Поширюється торгівля дітьми.

В Україні – три чверті дітей – (записати на дошці) з хронічними хворобами.

З’явився новий тип дітей – «діти вулиці». Діти, що залишили рідні домівки і живуть, як заманеться. Більшість з них мають освіту 3-4 класи. Багато – це малолітні злочинці, наркомани, торгівці наркотиками.

У 1989 році наша Україна підписала Конвенцію про права дитини, у якій говориться:

- всі діти рівні у правах;

- всі діти мають право на любов і піклування з боку батьків та держави;

- право на навчання;

- право на життя та медичне обслуговування;

- право на гру, розваги, відпочинок.

Дитина не повинна бути:

- скривджена;

- жертвою насильства та війни.

Крім права, кожна дитина має виконувати певні обов’язки:

- старанно вчитися;

- берегти природу, пам’ятки культури;

- берегти шкільне майно;

- дотримуватись моральних норм поведінки;

- дотримуватись правил особистої поведінки;

- дотримуватись правил дорожнього руху, пожежної безпеки, поводження з газом, електроприладами, на водоймах.

VІІІ. ПОЕТИЧНА ХВИЛИНКА

- А зараз послухаємо вірші, які ви підготували, про життя як найдорожчий скарб.

1. Життя твоє – безцінний дар.

Не забувай про це ніколи.

Ти спиш під зорями Стожар,

Чи з друзями ідеш до школи,

Живеш ти в місті чи в селі,

Подумай, як життя прожити?

Ти слід залишиш на землі –

То треба гарний залишити.

2. Яке це щастя в білім світі жити –

І усміхатися, співати і любить!

Стрічати ранки, з усіма дружити…

Яке це щастя – на Землі цій жить!

3. Бо ти на Землі – людина!

Весела, чудна чи сумна.

На цілому світі – єдина,

Така неповторна, одна.

Життя проживи без скверни.

А втратиш, то що не кажи,

Ніщо вже його не верне,

Тому ти життя бережи.

4. Один раз життя нам дається –

Дарунок прекрасний з небес.

Як сонечко гарно сміється!

А скільки на світі чудес!

І стільки безмежного дива

Щодня, лише очі відкрив.

І так на Землі красиво,

Що жив би на ній і жив!

5. Життя – це найкраща у світі казка,

У ній, що завгодно, завжди.

Та ти не пасуй, будь ласка,

А сміло по ній іди.

Бо ти на землі – людина

Й тобі відкривати світ.

І ти неповторна, єдина

З маленьких дитячих літ.

6. Й повинна добро творити –

Для того у світ прийшла.

Та праведно, чесно жити…

А стежечка вдаль лягла

І кличе тебе до себе,

І сипле росу до ніг.

Веде нас до мрії, в небо,

Й великих, земних доріг.

7. Найвища в світі цінність – жити!

Йти вдаль по вранішній росі,

Сміятись, плакати, любити,

І дивуватися красі.

Яке це щастя в світі жити!

І відчувати смак життя.

Співати, мріяти, радіти,

Й летіти в світле майбуття.

Яке це щастя в світі жити!

8. Ми прийшли у світ, щоб жити

Всі на просторі земнім.

Щоб сміятись і радіти

У довкіллі чарівнім.

Бо життя – це справжнє диво.

Найцінніше над усе.

Глянь довкола! Як красиво!

Сонечко тепло несе!

А навколо тебе люди,

Квіти, звірі і ліси.

Різні звуки чути всюди

І пташині голоси.

9. Це життя, це справжня казка!

Ллється музика і сміх!

Ти ж, запам’ятай, будь ласка,

Неповторний серед всіх.

Більш таких, як ти, немає

На усій Землі нема!

Тільки в казці так буває

Й не шукай, усе дарма!

10. Ми усі – одна сімя,

Неповторні – ти і я!

Будемо усі дружити,

В злагоді і в мирі жити!

Бо життя – це диво, казка!

В ньому є любов і ласка!

Ми прийшли у світ, щоб жити

Й на Землі добро творити!

11. Життя, ти дивне й загадкове,

Життя, ти вічне дивоколо,

І в дивоколі чарівному

Я відшукаю колір веселковий,

Що звуть усі дитинством кольоровим.

12. Ти на цій Землі – людина,

Тому учися і працюй.

Людина вміти все повинна,

Тож силу й волю ти гартуй!

Бо треба так багато знати,

Щоб в світі цім розумним стать.

Учись себе перемагати,

Умій себе перемагать!

13. Любіть себе та інших поважайте,

Своє життя й здоров’я бережіть.

І правильну дорогу вибирайте,

Якщо до старості бажаєте дожить!

14. Живи, добро звершай!

Та нагород за це не вимагай!

Лише в добро і правду вищу віра

Людину відрізня від мавпи і від звіра.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра!

ІХ. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Х. РОБОТА В ПАРАХ

До прислів’я дібрати відповідне закінчення. Пояснити прислів’я.

Мудрим ніхто не вродився,     добро творити.

Що посієш,       бджола не жалить.

Пшениця колоситься -     те й пожнеш.

Зрубав дерево -       бо схочеш водиці.

Не брудни криниці,       а навчився.

Хто терпеливий,       життя веселиться.

Добру людину,       той щасливий.

Життя прожити -      посади два.

ХІ. ГРА «ДОБРЕ СОНЕЧКО»

 Давайте уявимо, що наше сонечко закрили хмарки. Його необхідно врятувати. Для цього потрібно назвати і домалювати сонцю промінці – позитивні якості людини. Коли у сонечка буде достатньо променів – воно врятоване від хмарок, посміхається і дякує школярам

Вихованість

Чесність

Працьовитість

Людяність

Справедливість

Доброта

Щирість

Розум

ХІІ. ХВИЛИНКА «ХУДОЖНИКІВ-ФАНТАЗЕРІВ» - СІМ КОЛЬОРІВ ЩАСТЯ

- Щастя – кольорове, веселе, радісне. Воно робить людину світлою, наділяє її силою, впевненістю в собі. Тільки щаслива людина може творити добро. Ось таке воно – щастя кольорове.

Говорять, що щастя має, як і веселка, сім кольорів. Спробуємо намалювати свою веселку щастя. Я буду називати кольори щастя, а ви на папері малюєте своїм кольором дугу.

Перший колір щастя -     це життя, яке подарувала мама. Вона дала

     Кожному з нас найбільше – життя! Без неї

     ми не побачили б цього дивовижного,

     незбагненного і такого цікавого світу.

Другий колір щастя -   бачити навколишній світ у різнобарв’ї.

     кажуть, що очі – це дзеркало душі. Воно і

     справді так. Бо очима можна про все

     сказати. А як тільки закриєте очі – одразу

     зникнуть усі кольори.

Третій колір щастя -   це можливість чути багатоголосий світ!

     Прислухайтесь до весняного пташиного

     співу, до мелодійної пісні, до рідного слова,  до дзюркотіння струмочка і ви зрозумієте,  яке це щастя – чути світ!

Четвертий колір щастя – це можливість відчувати світ на дотик. Ви

      своєю рукою відчуваєте мамину і татову

      руку, а на своїй щоці – теплий і лагідний

      дотик їхніх губ, які так ніжно цілують вас.

     У цьому стільки любові, тепла, стільки

      щастя! А ви ще можете відчути тепло і

      холод, гладеньку і шорстку поверхню.А ще   кожному дуже хочеться, щоб нас обнімали і пригортали дорогі руки, коли нам сумно і боляче. Виберіть для цього кольору щастя

свій теплий колір.

П’ятий колір щастя –   це здатність відчувати запахи: п’янкі

аромати квітів і скошеної трави, соснового  лісу, запах свіжого хліба. Бо все має свій  незабутній запах, який приваблює, створює   атмосферу затишку і спокою. Згадайте, як пахне в хаті на Трійцю, коли підлога  вистелена татарським зіллям. А тепер уявіть  на хвилинку, що все це щезло і вже нічого не пахне… Тому виберіть швиденько і для цього щастя свій колір.

Шостий колір щастя -   це смак. Якби його не було, то ми ніколи б не знали приємного смаку солодощів і гіркого смаку редьки, солоного і кислого, терпкого і пекучого. Ось яке ми маємо щастя. І в ньому теж бринить любов. Згадайте, з якою любов’ю ваша матуся для   вас готує обід, пече пиріжки, тістечка. А тут  так багато турботи про вас.

Сьомий колір щастя -   це здійснені наші мрії! Це все, про що ми мріємо, на що сподіваємось, про що постійно думаємо! І раптом – мрії  збувається – оце щастя! Тоді у людини ніби крила виростають, їй хочеться літати, сміятися, співати! Вона – щаслива. Щастя  приносить нам радість, надію, наповнює   наші серця любов’ю, наділяє високими  почуттями.

 - У кожного на папері з’явилась своя веселка щастя. Поміркуйте, та запишіть, що таке щастя? (Це радість, усмішка, це коли поруч тато і мама, це коли я росту).

Кожна людина має свій вік. Бережіть себе і свій організм, радійте життю. Воно прекрасне!  Хай ваша життєва дорога буде щасливою і яскравою, як кольори ваших веселок. І хай у кожного щастя буде веселкове, чисте, бо людина приходить у світ для добра і для щастя.

ХІІІ. ДІАГНОСТИКА

- Перед вами геометричні кольорові фігури. Виберіть ту, яка вам найбільше подобається. Тепер я розповім про кожного з вас, які ви є і якими будете, коли станете дорослими. Все це пов’язане з тим, яку фігуру ви обрали.

КРУГ – доброзичливі, піклуються про інших, але дещо нерішучі, балакучі, мають широке коло друзів.

КВАДРАТ – ці учні охайні, підтягнутий вигляд, робоче місце впорядковане, працелюбні, дотримуються правил.

ТРИКУТНИК – зовнішній вигляд модний, прагнуть до лідерства, влади, нетерплячі, люблять розваги.

ПРЯМОКУТНИК – всім цікавляться, збуджені, уникають конфліктів, схильні до втрати речей, весь час знаходять нових друзів.

ЛАМАНА – прагнуть до знань, робоче місце в безладді, не люблять паперової роботи, дотепні.

ХІV. ПІДСУМОК УРОКУ

- Ми є одна велика українська родина. Тому потрібно жити у мирі і злагоді, заступатись одне за одного, дружити, ділити з усіма радість і смуток, щоб наше життя було цікаве і змістовне, насичене хорошими вчинками і цікавими подіями.

Пам’ятай, дитино люба!

Найвища цінність – то життя!

Як його змарнуєш без користі –

Пройде воно без вороття!

Пам’ятай ти завжди про розмову нашу

І про неї друзям усім розкажи.

Не марнуй даремно ти життя цю чашу,

Тільки лиш прекрасне в серці збережи.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

44749. Умножение десятичных дробей на натуральные числа 243.5 KB
  Тема урока: Умножение десятичных дробей на натуральные числа. Тип урока: комбинированный изучение нового материала закрепление изученного Вид урока: традиционный Цели урока: Образовательные: Ознакомить учащихся с правилом умножения десятичной дроби на натуральное число; научить выполнять умножение десятичной дроби на натуральное число. Оборудование урока: доска с меловыми записями рабочие тетради учебник Математика 5 кл.
44750. Умножение десятичных дробей на натуральные числа 48.5 KB
  Тема урока: Умножение десятичных дробей на натуральные числа. Тип урока: закрепление. Вид урока: традиционный Цели урока: Образовательные: Ознакомить учащихся с правилом умножения десятичных дробей на 101001000 и т.
44751. Деление десятичных дробей на натуральные числа 37.5 KB
  Деление десятичных дробей на натуральные числа. Тип урока: комбинированный изучение нового материала и закрепление изученного Вид урока: традиционный Цели урока: Образовательные: Обеспечить усвоение правила деления десятичных дробей на натуральные числа; формировать умения деления на 10 100 1000. Оборудование урока: доска с меловыми записями рабочие тетради учебник Математика 5 кл.
44752. Деление десятичных дробей на натуральные числа. Закрепление 32 KB
  Деление десятичных дробей на натуральные числа. Тип урока: закрепление Вид урока: традиционный Цели урока: Образовательные: Проконтролировать усвоение правила деления десятичных дробей на натуральные числа; выявить ошибки при вычислениях. Оборудование урока: доска с меловыми записями рабочие тетради учебник Математика 5 кл.
44753. Деление десятичных дробей на натуральные числа 35.5 KB
  Формировать мыслительные умения (деления десятичных дробей на натуральное число; умножение десятичной дроби на 10, 100…) Устанавливать связи ранее изученного материала с новым
44754. Умножение десятичных дробей 40 KB
  Умножение десятичных дробей. Тип урока: комбинированный изучение нового материала закрепление изученного Вид урока: традиционный Цели урока: Образовательные: Подвести учащихся к пониманию правила умножения десятичных дробей; научить выполнять умножение десятичных дробей. Оборудование урока: доска с меловыми записями рабочие тетради учебник Математика 5 кл.
44755. Умножение и деление десятичных дробей на натуральное число 1.28 MB
  Умножение и деление десятичных дробей на натуральное число. Тип урока: урок контроля. Вид урока: традиционный Цели урока: Образовательные: Проверить знания умения и навыки по теме: Умножение и деление десятичных дробей на натуральное число.