85699

Дивосвіт, що цікавить дитину. «Оленчині вишивки» С. Жупанин

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Викликати позитивні емоції учнів; формувати потребу естетичного сприйняття світу, удосконалювати навички виразного читання поетичних творів; уміння робити висновки з прочитаного, добирати риму; ознайомити учнів з українською вишиваною сорочкою – частиною українського національного одягу...

Украинкский

2015-03-29

49 KB

2 чел.

Тема. Дивосвіт , що цікавить дитину. «Оленчині вишивки» С. Жупанин.

Мета. Викликати позитивні емоції учнів; формувати потребу  естетичного сприйняття світу, удосконалювати навички виразного читання поетичних творів; уміння робити висновки з прочитаного, добирати риму; ознайомити учнів з українською вишиваною сорочкою – частиною українського національного одягу, її деталями, викликати інтерес до українських народних традицій, захоплення українською вишивкою, бажання самим творити подібну красу.

Обладнання. На дошці вислів  з  народної пісні «Шила Марічка сорочечку білими рученьками, дрібними стежечками», картка «Птахи і рослини – народні символи», виставка вишитих речей: жіночі сорочки – вишиванки, святкові і буденні, чоловічі вишиванки, вишиті обрядові та звичайні рушники, скатерті, диванні доріжки, вишиті наволочки, зразки решетилівських вишиванок «білим по білому», запис пісні «Два кольори», картки-блискавки, матеріали для роботи в групах: «З’єднай дві частини прислів’я», «Віднови вірш»

Хід уроку

Епіграф:

Шила Марійка сорочку

Білими рученьками,

Дрібними стежечками

Народна пісня

І. Організаційна частина

Любі діти, у наш клас

Завітали люди щирі,

Привітайте в добрий час

Гостей посмішками й миром

Ми вам раді, люди добрі

І вітаєм щиро вас,

І запрошуєм ласкаво

На урок у 3 клас.

ІІ. Психологічне настроювання

  •  Скажіть, діти, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку читання?

(відповіді дітей)

Очі дивляться  - та все бачать,

Вушка слухають – та все чують,

Голова думає, міркує.

Якими буде урок? – Цікавим.

Які у мене діти? – Найкращі!

Тож нехай мої та ваші надії здійсняться!

ІІ.Перевірка домашнього завдання

  1.  Артикуляційна розминка

Вивчення скоромовки:

Сорока сороченятам

Сорочки строчила,

Сорочки строчила –

Вишиванки шила.

Все чорним та білим,

Все білим та чорним

Сорочки строчила,

Скрекотати вчила.

  1.  Перевірка читання вірша А.Качана «Дівчинка і море»

Дати відповіді на запитання:

  •  Які картини побачила дівчинка на морі?
  •  Що дівчинка чекала в дарунок від тата-капітана?
  •  На що задивилася дівчинка з Кудлаєм?
  •  Який друг був у дівчинки?
  •  Назвіть ознаки моря?
  •  Відшукайте вирази, вжиті у переносному значенні?

Корали – це морські тварини, що живуть на морських і океанічних скелях. Так само називають відклади цих тварин, червоні, рожеві і білі камінц, які після обробки використовують як прикраси.

  •  Які враження залишились у вас після зустрічі з морем?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  •  А про те, чим ми сьогодні займатимемося на уроці,хай вам підскаже невелика виставка цих прекрасних виробів. На цій виставці представлені старовинні полотняні українські сорочки, сучасні блузки, серветки, скатерті, фартушки, пояси!.. А ще рушники… І які!.. Дуже давні, не такі барвисті, як зараз, але дуже дорогі нам, сучасні весільні «На щастя, на долю!», «Лебединої вірності», прекрасний чималий рушник з деревом життя. Аще послухайте цю задушевну пісню, яку виконує народний артист України Дмитро Гнатюк.

Звучить пісня «Два кольори»

  1.  Довідкова інформація учнів

Трапезніков Станіслав.

Сорочка належить до найдавнішої одежі наших предків. Ще за часів Київської Русі довга сорочка, підперезана поясом, була єдиним одягом жінок і дівчат. У жіночої сорочки рукава довгі і широкі, оздоблені вишивкою. Про дівчину у гарно вишитій сорочці кажуть так: «Рукава, як писанка, а личко як маків цвіт». Матеріалом для всіх українських сорочок завжди було біле лляне чи конопляне полотно, або купована біла бавовняна тканина. Білий колір сорочок – це найстаріша і найхарактерніша їх особливість; другою особливістю української сорочки є вишивка.

Кузьмич В’ячеслав

Чоловіки за часів Київської Русі носили довгі, по коліна, білі полотняні сорочки поверх штанів. Чоловіча сорочка-вишиванка також шиється з білого полотна. Вона має низенький стоячий комірець, розріз посередині грудей. Для вишивки чоловічої сорочки найчастіше використовується сірий, чорний, синій і червоний кольори. Довгу навипуск сорочку українці носили з вузькими штаньми, які шили з білого домотканого полотна. Коротку сорочку парубки і чоловіки убирають у шаровари. Українські козаки носили широкі шаровари червоного та синього кольорів. Верхній одяг підперезували довгими поясами. Пояс був і оберегом, і прикрасою чоловічого одягу.

Грибельник Єва.

Українські майстрині прагнули перенести у вишивку красу оточуючої природи. Українська сорочка не тільки прикривала тіло, а ще й захищала свого хазяїна та хазяйку від впливу злих, ворожих людині сил. Наші предки вірили, що саме сорочка, яка прилягає до тіла є своєрідним «панцирем», непроникним для злих духів. Головним кольором вишивки був червоний, що вважався оберегом. Вишивка на грудях захищає душу людини від руйнування, від умирання. Ця давня традиція протистояти злу красою. Вишивкою  особливо густо прикрашалися рукава, комір, поділ сорочки. Чому? Бо саме ці місця де закінчувалася тканина – «панцир», були найменш захищені від ворожих сил. Сорочка була оберегом і символом належності до свого роду, пам’яті та любові.

Сірик Олександра

В узорах української вишивки можна впізнати зображення квітів, рослин, тварин, птахів. На вишитих скатертинах, серветках, рушниках можна побачити виноград, листя дуба, барвінок, хміль, з птахів – півня, сову, зозулю, голубів. З тварин найчастіше вишивали – коня, оленя, зайця, риб, з комах – метелика, муху, павучків, жука.

Для створення вишитих орнаментів здавна використовують різнокольорові нитки: червоні, сині, жовті, зелені, чорні, срібні, золоті. Тому українська вишивка дуже гарна і є справжнім народним мистецтвом.

Учитель: Діти, а цього чоловіка, що прийшов до нас на цей святковий урок, ви знаєте добре. Окремі діти нашого класу були присутні на його майстер-класі.

  •  Чому він навчав наших хлопчиків та дівчаток?
  •  Правильно, він показував прийоми малювання, вчив учнів малювати. І звати його … Євген Іванович Пілюгін.

Діти цей художник відомий далеко за межами нашої Решетилівки. Він - член національних спілок художників і майстрів народного мистецтва України, заслужений майстер  народної творчості.

Далі гість розповів про характерну особливість  решетилівської вишивки «білим по білому» або «біллю», про решетилівський майстринь, про методи виконання, колорит і характер орнаменту кожного регіону. За кольором, орнаменту на виробах можна визначити місце їх створення. Народні майстри старанно зберігають традиції.

Учитель. Бабусі і матері передавали донькам і внучкам свої секрети рукоділля:  як добирати кольори, створювати візерунки, а головне – як вкладати в шиття свої добрі почуття, побажання.

Лазаренко Любов

Ось прислухайся, що говорила мати, коли вишивала сорочку  для своєї дитини: «Ниточка до ниточки – та й квіточка. Кладу ниточку на щастя, на здоров’я, щоб росла моя дитинка міцною та сильною, розумною та гарною, як зоря до віку. Жовту нитку в сонця візьму, а зелену – в трав. Подарує небо синю, а зіронька - багряну».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1.Виразне читання вірша вчителем.

- Про кого говориться у вірші?

Що ви дізнались про Оленку.

  1.  Словниковий струмочок.

Рукодільниця

Тішиться

Світлиця

Китиця

  1.  Повторне читання вірша учнями.
  •  Що вишила дівчинка?
  1.  Робота зі словами блискавками: рукодільниця, усміхається, барвограй, дивосвіт, Оленчиних
  2.  Робота з усвідомленням прочитаного.
  •  З чого видно, що Оленка – вправна, завзята  рукодільниця?
  •  Що вона зображає на своїх вишивках?

Прочитайте.

  •  Кого найбільше дівчинка радує?
  •  Знайдіть у вірші порівняння. Що вони підкреслюють?
  •  Прочитайте вирази, вжиті у переносному значенні? Що вони означають?
  •  Поміркуйте, що у вірші означають слова барво грай і дивосвіт?
  1.  Вправи на розвиток швидкості читання

А) Гра «Дочитайте рядок до кінця»

Б) Знайдіть рими, доберіть свої.

Мала (вишила, подолала), весна (ясна), вишеньках (вишивках), дивосвіт (слід), збирай (барвограй).

(Добери – кольори, квіточка – свічечка, рідненька – дорогенька, Україна – солов’їна, журавлі – до землі)

  1.  Робота в групах

А) З’єднай дві частини прислів’я, значення одного з них пояснити.

«Барвінок»    

Не буде швачки з багачки,           а те дорога, що доброго майстра

І собака б ткав,                      а він в плач

Ото ткач: нитка рветься,         а з ткача багача

Не те дороге, що червоне і золоте                якби хто нитки в’язав

                     

«Калинка»   

Коли б голка пройшла,            то все ниткам горе

Зима була, чом не пряла,        весна була, чом не ткала

Має нитку, має голку                а нитка мусить

То шиє, то поре                         шиє все життя без толку                             

«Вербиченька»

Зимою день малий – нитка довга,                 а в тім, що діло робить

З ремеслом дружити -                                    а на кота – велике

Не в тім хороша, що чорноброва,                 весною день великий – нитка коротка

Пошив: на собаку мале,                                в житті не тужити

Б) «Віднови вірш»

1-а група «Барвінок», 2-а група «Калинка», 3-а група «Вербиченька»

«Барвінок»                           «Калинка»                                «Вербиченька»

Вишила матуся                    Різнокольорові                         Дякую, матусю,

В неї одягнуся                      А на ній чудові                        В твоїй вишиванці

Мені вишиванку                  Квітнуть, як живі,                    Дорога, рідненька,    

Я сьогодні зранку                Квіти весняні.                          Я така гарненька!

Б) Віднови вірш.

Кожна група одержала 1 строфу незнайомого дітям вірша, в якому змінено рядочки.

«Барвінок»: вишила матуся; в неї одягнуся; мені вишиванку: я сьогодні зранку.

«Калинка»: різнокольорові; а на ній чудові; квітнуть, як живі; квіти весняні.

«Вербиченька»: дякую, матусю,; в твоїй вишиванці; дорога, рідненька,; я така гарненька!

V. Підсумок уроку.

Вчитель – Оці барвисті, неповторні в своїй красі, народні вишивки надихали поетів, композиторів на створення прекрасних пісень про українські вишиванки.

Завдання додому: відшукати пісні, присвячені українським вишиванкам та нашим умілим майстриням.

  •  А тепер скажіть, чи збулися ваші надії і сподівання нашого уроку?

Збіг наш урок, як коротка мить,

Дуже швидко час біжить

Ще попереду у нас багато кроків

І цікавих і змістовних уроків.

Вірш Я. Яковенка читає Грибельник Єва:

Рано – вранці на світанку

Вишиваю вишиванку,

У зеленім житі

Буду ворожити.

Попрошу у неба

Солов’їний щебет.

Попрошу у квітки

Чарівної нитки.

Тоненької, шовкової

Нитки  кольорової.

Полотном біленьким

Вишию рівненько

Голосну сопілочку

І вишневу гілочку,

Пташечку, калину,

Маму і дитину.

Вийся – вийся, голочко,

Вишиваю долечку.

Візерунком рясна

Буде доля красна.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

758. Микропроцессоры. Статический анализ системы управления ДПТ 135.5 KB
  Статический анализ системы управления ДПТ. Использование микропроцессоров (МП) и микроЭВМ в составе промышленного оборудования. Динамический анализ системы управления ДПТ. Универсальность и гибкость МП, как устройств с программным обеспечением, наряду с высокой надежностью и дешевизной.
759. Экономический анализ хозяйственной деятельности ЧАО Крымская фруктовая компания, Красногвардейского района АР Крым 143.73 KB
  Организационно-экономическая характеристика и анализ ресурсного потенциала ЧАО Крымская фруктовая компания красногвардейского района ар Крым. Анализ затрат на производство и себестоимости продукции на предприятии. Анализ производства продукции на ЧАО крымская фруктовая компания Красногвардейского района АР Крым.
760. Система исполнительной власти. Пoнятиe и признaки иcпoлнитeльнoй влacти Рoccийcкoй Фeдeрaции 313.5 KB
  Пoнятиe и признaки иcпoлнитeльнoй влacти Рoccийcкoй Фeдeрaции. Оргaны гocудaрcтвeннoгo упрaвлeния в цeнтрe и нa мecтaх являлиcь ocнoвными cубъeктaми aдминиcтрaтивнoгo прaвa или жe нocитeлями aдминиcтрaтивнoй прaвocубъeктнocти. Мeхaнизм иcпoлнитeльнoй влacти. Cиcтeмa и cтруктурa иcпoлнитeльнoй влacти Рoccийcкoй Фeдeрaции.
761. Развитие волевых качеств личности в онтогенезе 132.5 KB
  Общее понятие воли в психологической науке. Волевые качества личности: характеристика, развитие в онтогенезе. Условия эффективного развития волевых качеств личности. Дать характеристику понятию воля, рассмотреть теории воли. Преобразование непроизвольных психических процессов в произвольные.
762. Исследование типовых комбинационных устройств дешифратор-демультиплексор 125.5 KB
  Изучение принципов функционирования классического дешифратора со входом стробирования и возможности обращения его функции для реализации мультиплексора.
763. Разработка серверной части информационной системы для сопровождения процесса видеопроката 116 KB
  Построение концептуальной модели 0-уровня. Логическая и физическая реализация Базы данных. Список клиентов пункта видеопроката. Колличество фильмов, просмотренных клиентом Х. Жанр фильма, который имеет наименьший спрос.
764. Элементы структуры контроллинга 64.5 KB
  В сферу задач контроллинга входит постановка целей предприятия, сбор и обработка информации для принятия управленческих решений. Синтез элементов учета, анализа, контроля, планирования, реализация которых обеспечивает выработку альтернативных подходов при осуществлении оперативного и стратегического управления процессом достижения конечных целей.
765. Формування педагогічної культури батьків з питань дипломатичного спілкування з дітьми 53.5 KB
  Виявити найоптимальніші умови становлення батьківського авторитету для малюка. Довести вплив родини та устрою сімейного життя на формування у дітей поваги та любові до батьків. Удосконалити досвід партнерського спілкування батьків з дитиною.
766. История развития представлений о времени и расстоянии 51 KB
  Представления о пространстве. Эволюция базовых понятий пространства. Теория пространства. Представления о времени. История развития представлений о времени. Физическая теория времени.