85701

Українська народна казка «Без труда нема плода»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: довести до свідомості школярівщо хлібце результат праці багатьох професій; формувати уміння переказувати близько до тексту; збагачувати словниковий запас учніврозвивати читацькі та мовленнєві уміння і навички удосконалювати вміння письма українською мовою; виховувати шанобливе ставлення...

Украинкский

2015-03-29

114 KB

11 чел.

Українська мова

Тема:Українська народна казка «Без труда нема плода»

Дата уроку:

Клас:2-А

Кл.керівник: Степанова К.В.

Мета уроку:

* довести до свідомості школярів,що хліб-це результат праці багатьох професій;

*формувати уміння переказувати близько до тексту;

*збагачувати словниковий запас учнів,розвивати читацькі та мовленнєві уміння і                                           навички,удосконалювати вміння письма українською мовою;

*виховувати шанобливе ставлення до хліборобської праці,бережливе ставлення до хліба.

Задачи уроку:

*Навчальні:

-Закріплення навиків правильного читання українською мовою;

-Повторення вивченого матеріалу;

*Розвивальні:

-Розвивати увагу,мислення,пам’ять,цікавість до навчання;

-Розвивати мовленнєві уміння і навички учнів;

*Виховні:

-Виховувати любов до української мови;
-Виховувати бережливість,повагу до хліба.

Очікувані результати:

1.Виконання всіх завдань.

2.Успішне читання казки.
3.Успішне інсценування казки.

4.Гарний настрій.

Тип уроку:Вивчення нового матеріалу.Узагальнення вивченого матеріалу.

Методи роботи на уроці: Наочний,практичний,словесний.

Форма роботи на уроці: фронтальна,самостійна,колективна,групова.

Обладнання:Каровай,рушник,малюнки,українські народні костюми.

Етапи уроку:

1.Організація класу-4 хв.

2.Актуалізація опорних знань-4 хв.

3.Мотивація навчальної діяльності-3 хв.

4.Повідомлення теми і мети уроку-3 хв.

5.Вивчення нового матеріалу-7 хв.

6.Фізкультхвилинка-1 хв.

7.Читання казки-2 хв.

8.Інсценування казки-4 хв.

9.Фізкультхвилинка-2хв.

10.Робота в парах-3 хв.

11.Робота з кросвордом-4 хв.

12.Підсумки уроку-3 хв.

Хід уроку

І.Організація класу

1.Візуальна перевірка робочих місць учнів.

-Діти,приготували українську мову,зошити,підручник.

2.Привітання

(Діти зустрічають гостей з короваєм та сіллю)

Ми хлібом-сіллю друзів зустрічаєм,
Хай буде більше в світі нас, братів!
Хай в кожній хаті пахне короваєм,
Щоб люд ніколи хліба не просив!

- Дорогих гостей ми завжди зустрічаємо хлібом-сіллю, адже і сіль дорого діставалася нашому народу.Недаремно кажуть у народі: «Без солі не смачно, а без хліба не ситно».

Вчитель:Дорогі гості,скуштуйте нашого короваю!

Вже дзвінок нам дав сигнал

Працювати час настав

Тож і ти часу не гай,

Працювати починай.

ІІ.Актуалізація  опорних знань.

1.Перевірка домашнього завдання.

-Скажіть будь ласка,над якою темою ми працювали на минулому уроці?

-Ми працювали над темою «Ми допомагаємо»,читали текст Іванкові колоски.

-Яке дом.завдання вам було задано на урок?

-Вивчити вірш напам’ять «Смачний обід».Добрати заголовки до кожної частини тексту «Іванкові колоски»

(Весна прийшла,Біля сівалки,Помічники)

-Молодці.А тепер назвіть мені головну мету тексту.

-Білий хліб любить чорні руки.Тобто,для того щоб щось отримати,треба багато працювати!

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності.

1.Робота з прислів’ями.

-А тепер подивіться на дошку.Ви бачите два прислів’я.Прочитайте їх,та скажіть,чи пов’язані вони з нашою темою?

1.Праця-що батько з матір’ю:і поїть,і годує,і одягає.

2.Білі ручки чужі труди люблять.

-Поясніть значення кожного прислів’я.

2.Відгадування загадки.

-Послухайте та відгадайте загадку.За допомогою прислів’я та загадки давайте визначимо тему нашого уроку.

Він і чорний,він і білий

І завжди він загорілий.

Як до столу ми йдемо

То без нього не їмо.(Хліб)

-Тема нашого уроку «Без труда нема плода»

-Зараз ми з вами трохи відпочинемо,і проведемо фізкультхвилинку для рук,очей,та мовного апарату.

3.Фізкультхвилинка

-Розминаємо наші очі: Подивіться вгору,вниз,вправо,вліво.Намалюйте очима цифру 8.заплющить очі,а тепер широко відкрийте.Молодці.

А тепер розминаємо наші ротики:Уявіть,що ви граєте на дудочці,а тепер уявіть,що у вас у роті дуже багато води.Дуже добре.А зараз зробіть так,як роблять лошадки.

Розминаємо руки:Робимо вправу Кулачок,ребро,долонь.Після цього поставьте руки на парту і по черзі розмикайте та змикайте пальці.

-Ми з вами відпочили і можемо продовжувати працювати.

ІV.Повідомлення теми і мети уроку.

-Сьогодні ми з вами працюємо над темою «Без труда нема плода»,та дізнаємося звідки хліб до нас прийшов.

Зараз ви почуєте цікаву розповідь про хліб.

Після прослуховування розповіді дайте відповідь на такі питання:

1.Як з’явився хліб на столі?

2.Яке значення має хліб для укр.народу? Як його називали споконвіку?

А тепер послухайте розповідь дітей про хліб.

-Хліб-символ життя.З давніх-давен він у великій пошані в народу.Він-основа життя,саме життя.Споконвіку хліб називали святим.Він завжди лежав на столі.

Яке щастя,яке добро.що він є на світі.Спочатку в землі,потім в борошні й,нарешті,на столі.Наш годувальник-смачний хліб,народжений працею.

-Він із людиною від народження до смерті.Із хлібом-сіллю на вишитому рушнику зустрічають в Україні найпочесніших гостей.На його честь складено багато пісень,сповнених любові та відданості.

-Молодці.Ви дуже добре працюєте на уроці!

Нагадайте мені,над якою темою ми працюємо на уроці?

V.Робота над новим матеріалом.

-Сьогодні ми з вами познайомимося з казкою «Без труда нема плода»,але перед цим ми проведемо словникову роботу.У тексті будуть зустрічатися незрозумілі слова:

Частувати-угощать

Виорати-вспахать

Чекати-ждать

Клопіт-хлопоты

Разочки-нити.

1.Читання казки вчителем та учнем.

(Вчитель читає казку,а хтось з учнів продовжує)

2.Напівголосне читання казки учнями.

3.Читання казки в особах:за чоловіка читають дівчата,за вовка-хлопці,за автора-вчитель.

4.Інсценування казки двома учнями.

5.Фізкультхвилинка.

Печу,печу хлібчик

Дітям на обідчик

Меньшому меньший

Більшому більший

Шусть у піч,шусть у піч.

-А тепер покажіть,як робить косар,коли косить пшеницю.

Молодці!Можемо продовжувати працювати.

VІ.Закріплення вивченого матеріалу.

1.Робота у групах.

Клас ділиться на три групи.Кожна група отримує завдання на картках.

-Діти,кожна команда отримала картки із завданням.

На них ви бачите набір слів.Ваше завдання:Скласти з цих слів два прислів’я.Після цього ви обираєте командира групи,який прочитає прислів’я,та пояснить їх значення.

1.Діла,слів,більше,меньше.(Більше діла-меньше слів)

2.Трудів,не,без,пирогів,їстимеш(Без трудів не їстимеш пирогів)

3.Трудитися,будешь,кормитися,будешь.(Будешь трудитися-будешь кормитися)

4.Руки,де,охота,й,робота,скора,там.(Де руки й охота,там скора робота).

5.Їсти,калачи,хочешь,сиди,не,на,печі.(Хочешь їсти калачи-не сиди на печі).

6.Хліб,гірка,робота,солодкий,а.(Гірка робота,а солодкий хліб)

-Молодці,ви дуже швидко впорались із завданням,а головне зробили все правильно!

-Скажіть,яка головна думка нашого уроку?

-Наш урок присвячений праці та працьовитим людям.Якщо люди хочуть чогось досягти в житті,вони повинні трудитися!

-Після групової роботи ми переходимо до розгадування кросворду.

1.Розгадування кросворду.

1.З чого виробляють хліб? (Борошно)

2.По полю ходить,жне,косить

Зерно молотить,хліба не просить. (Комбайн)

3.Як навколо об’їси

Середини не проси

Ми такі гостинці

Дірка в серединці.(Бублики)

4.Довгі вуса маю

Але їх не підстригаю,

Бо на сонці дозріваю.

Коли прийде час,

Всім збирати урожай,

Буде з мене добрий коровай.(Колосок)

5.Виріс у полі на добрій землі,

Місце почесне зайняв на столі.(Хліб)

-Усі слова кросворду ви відгадали.Дуже гарна робота.

VІІ.Підсумок уроку

-Дорогі діти,підводячи підсумки уроку,скажіть яку тему ми вивчали на уроці?

-Про що нове ви дізнались?

-Як треба ставитися до хліба?

-Хто вирощує хліб?

-Підвести підсумок уроку мені допоможуть учні,які зустрічали гостей.

1.Їж, сину, хліб та пам’ятай, що в ньому
Саме життя закладено людей.
І сонце українське, й звуки грому,
Мозольний труд і посмішка очей.

2.Їж, сину, хліб і не кидай додолу,
А підніми, коли не там лежить.
А як сідаєш, сину мій, до столу,
То пам’ятай, що хліб — це значить жить!

-Запишіть у щоденники домашнє завдання.

Вивч.вірш напам’ять с77,записати його в зошит по пам’яті.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

28768. Внутренняя и внешняя политика Ивана IV Грозного 27.92 KB
  Внутренняя и внешняя политика Ивана IV Грозного. Земский собор и реформы первой половины правления Ивана Грозного. Запад и Восток во внешней политике Ивана Грозного. Но фактически власть оказалась в руках Елены Глинской матери Ивана.
28769. Россия в годы Смуты (конец XVI - начало XVII вв.) 25.23 KB
  Россия в годы Смуты конец XVI начало XVII вв. Предпосылки смуты и ее общая периодизация На рубеже XVI XVII Московское государство пережило тяжелый кризис охвативший все сферы жизни и поставивший его на грань существования. Главные предпосылки смуты это разорение страны в результате Ливонской войны и опричнины усиление социальных конфликтов. Наиболее крупный исследователь смуты академик Сергей Платонов выделял три ее периода: династический социальный и национальный.
28770. Воцарение в России Романовых. Развитие страны в XVII в. Особенности сословно-представительной монархии в России 24.43 KB
  Воцарение в России Романовых. Особенности сословнопредставительной монархии в России. Кроме того наладились дипломатические и торговые связи России с Западом. Этому способствовало то что сельское население России делилось на две категории: владельческих и черносошных крестьян.
28771. История в системе социально-гуманитарных наук. Предмет, принципы изучения и значение истории 24.23 KB
  История действительность в её развитии движении наука о развитии общества и природы прошлое сохраняющееся в памяти человечества. Однако не менее правдивым считается высказывание Гегеля что история никогда и никого ничему не учит это наглядно видно на практике. В системе социальногуманитарных дисциплин история может играть роль всеобщей базы которая постепенно накапливается.
28772. Сущность, формы, функции исторического знания. Методы и источники изучения истории 30.4 KB
  Методы и источники изучения истории. Содержанием истории вообще служит исторический процесс который раскрывается в явлениях человеческой жизни сведения о которых сохранились в исторических источниках. По традиции отцом истории считается Геродот 5 в. Объектом изучения для истории является вся совокупность фактов характеризующих жизнь общества как в прошлом так и в настоящем.
28773. Становление и развитие историографии как научной дисциплины. Этапы развития исторической науки 26.68 KB
  Составные части данного понятия очевидны: история и графия написание истории. Когдато под историографией понималось само описание истории исторического процесса.Источники по отечественной истории письменные вещественные аудиовизуальные научнотехнические изобразительные. Всякая же мысль и всякий поступок не оставивший прямого или косвенного следа или видимый след исчез навсегда потерян для истории как если бы он никогда не существовал.
28774. Россия в мировом человеческом сообществе. Факторы самобытности русской истории 54.17 KB
  Такая функция России в механизмах социальноглобального развития человечества обусловлена особенностями Евразии как единственного места где на единой территории происходит соединение Запада и Востока. Необходимость военного могущества России ее евразийская масштабность сложившиеся духовнокультурные основания русского народа как основного скрепа российского суперэтноса уникальный опыт взаимодействия более 100 народов и национальностей обусловлены исторически определяют Россию как уникальную евразийскую цивилизацию общинного типа с...
28775. Специфика цивилизаций Древнего Востока и Античности 38.1 KB
  В восточной цивилизации не существует гарантий личных прав человека. Эссе Специфика цивилизации государства общества культуры Древнего востока и Античности Понятие цивилизации является очень широким. Специалисты выделяют три глобальных типа: традиционные цивилизации; индустриальная цивилизация; постиндустриальная информационная цивилизация. Цивилизации Востока развиваются циклически проходят фазы становления и упрочения единого государства его упадка а затем наступает катастрофа связанная с распадом государства.
28776. Место Средневековья во всемирно-историческом процессе 28.35 KB
  Место Средневековья во всемирноисторическом процессе. Как видно в оценке средневековья присутствуют крайности. Поразному определяются и временные рамки Средневековья. К тому же внутри тысячелетнего периода Средневековья принято выделять три этапа: Раннее Средневековье Vв.