85709

Дмитро Павличко «Де найкраще місце на землі». Василь Скуратівський «Калина». Антоніна Листопад «Калина»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: навчати учнів виразно читати, аналізувати прочитане, виділяти в творі головну думку; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати образне мислення; виховувати любов до рідної землі. Обладнання: мультимедійна дошка, український віночок, стрічки, гроно калини, портрети Д. Павличка...

Украинкский

2015-03-29

783 KB

4 чел.

Тема: Дмитро Павличко «Де найкраще місце на землі».

   Василь Скуратівський «Калина».

   Антоніна Листопад «Калина»

Мета: навчати учнів виразно читати, аналізувати прочитане, виділяти в творі головну думку;

збагачувати словниковий запас учнів;

розвивати образне мислення;

виховувати любов до рідної землі.

Обладнання:  мультимедійна дошка, український віночок, стрічки, гроно калини, портрети Д. Павличка, В. Скуратівського, А. Листопад.

Хід уроку

  1.  Організаційна частина

  1.  Привітання.

Продзвенів уже дзвінок,

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався?

Зараз сядуть всі дівчата,

А за ними і хлоп’ята.

До якого уроку приготувалися?

  1.  Психологічний настрій.
    •  Діти, подивіться один на одного, всміхніться. Молодці! У вас гарний настрій, бачу ви налаштовані на плідну працю на уроці. Отже, розпочинаємо урок. А на уроці ми будемо…

Уважні

Розумні

Організовані

Кмітливі

              (Діти хором зачитують слова, які виведені на слайді №1)

  1.  
  2.  Вчитель.

Девізом нашого уроку будуть слова, які ми зараз прочитаємо

Діти хором читають девіз. Слайд №2

  •  Отже, сьогодні на уроці після виконання завдання будемо вплітати в український віночок стрічки, які мають певне значення.
    •  Чи знаєте ви, що таке віночок? Для чого він призначений?
      •  Які квіти вплітають у вінок?

  1.  Мотивація навчальної діяльності
    1.  Мовно-читацька розминка

Зараз проведемо мовно-читацьку розминку.

      Перша вправа «Артикуляційна зарядка»

На екрані появляється слайд №3

  •  Поплямкайте губками.
    •  Поклацайте зубками.
      •  Продзижчіть як комарик.
      •  Продирчіть як трактор.
      •  Прошуміть як вітерець.
      •  Посичіть як гуска.
      •  Молодці!

  1.  Стежинка скоромовок.
    •  А зараз стежинка скоромовок.

(Діти вивчають скоромовку, промовляючи її повільно, нормально, швидко).

Слайд №4

  1.  Розчитування.

Вправа на розвиток швидкості читання «Не зіб’юся».

(На екрані з’являється слайд № 5. Діти читають слова хором, ланцюжком, у парах)

  •  Ви справились із цими завданнями. Тож вплетемо у віночок зелену стрічку – символ краси і молодості.

  1.  Перевірка домашнього завдання

Які твори вам було задано на домашнє завдання? Що необхідно було зробити?

  1.  Виразне читання учнями оповідання «Крашанки і писанки»

  1.  Фронтальне опитування
  •  До якого свята готують крашанки і писанки?
  •  Кому дарують писанки?
  •  Про які народні обряди, пов’язані з писанками  ви дізналися з тексту?

  1.  Виразне читання вірша «Гей Великдень»
  •  То що нам несе весна?

  1.  Читання вірша «Писанка»
  •  З чого видно, що дівчинка малює з особливою старанністю?
  •  Що зробила дівчинка з тією написаною писанкою?

    На екрані появляється слайд №6.

Молодці, ви гарно справилися із домашнім завданням. Отже, вплетемо у віночок жовту стрічку – символ сонця.

  1.  Повідомлення теми і мети уроку

Ми продовжуємо працювати над темою «Що таке Батьківщина?»

Зараз ми з вами складемо «Асоціативну павутинку» до слова «Батьківщина».

  1.  Асоціативна павутинка.

На екрані – слайд №7

 

           

На сьогоднішньому уроці ми познайомимось із віршем Дмитра Павличка «Де найкраще місце на землі?»;

оповіданням Василя Скуратівського «Калина»;

віршем Антоніни Листопад «Калина».

       Слайд №8

 

На екрані появляється слайд №9

  1.  Розповідь вчителя

Україна – це наша Батьківщина.

Кожна людина завжди з великою любов’ю і душевним трепетом згадує своє родинне вогнище, свій рідний край, де вона народилася, де промайнуло дитинство.

  1.  Вивчення нового матеріалу
  2.  Розповідь про Дмитра Павличка.

Відповідь на запитання «Де найкраще місце на землі?» ви дізнаєтесь прослухавши вірш Д.В. Павличка, який народився у 1929 р. в селі Стопчатів на Івано-Франківщині. Дмитро Павличко відомий не лише як поет, але і як пісняр. Його вірші надзвичайно мелодійні. Ось послухайте вірш «Де найкраще місце на землі»

Слайд №10

 

2. Опрацювання вірша Д. Павличка «Де найкраще місце на землі»

Виразне читання вірша вчителем.

  •  Де найкраще місце на землі?

Словникова робота.

 Пояснення значення слів:

Слайд №11

 

3.Виразне читання вірша учнями «ланцюжком», мовчки.

4. Робота над аналізом змісту вірша

  •  Про що поет запитував у сонця?
  •  Знайдіть і прочитайте рядки,  в яких висловлено головну думку вірша.
  •  Знайдіть і зачитайте рядки, які відповідають малюнкові.

Слайд №12

  •  А яка земля, яке місце найкраще для вас?
  •  Ось погляньте на фотографії. Це – наша маленька батьківщина. А з таких маленьких батьківщин складається наша славна Україна.

Слайд №13

  •  Молодці! Ви гарно читали, чітко і правильно відповідали на запитання, тому вплетемо у віночок коричневу стрічку – символ землі-годувальниці.

  1.  Робота з прислів’ями.
    •  Роз’єднайте слова, прочитайте прислів’я та поясніть їх значення.

На екрані з’являється слайд №14

На екрані появляється  слайд №15

(1-ий дотик - з’являється перше прислів’я,

2-ий дотик - друге прислів’я)

  •  Ви правильно пояснили зміст кожного прислів’я. Вплітаємо у віночок фіолетову стрічку, що є символом мудрості людини.
  1.  Фізкультхвилинка.
    •  Настав час для відпочинку. Тому про здоров’я подбаймо – фізкультхвилинку розпочинаймо. (Під музичний супровід С. Ротару «Одна калина»)

Слайд №16

  •  Тож вплетемо у вінок синю стрічку – символ сили і здоров’я.

  1.  Опрацювання оповідання В. Скуратівського «Калина»
  2.  Відгадування загадки

У вінку зеленолистім,

У червоному намисті,

Видивляється у воду

На свою хорошу вроду.

          (Калина)

  1.  Бесіда вчителя з учнями
  •  Що ви знаєте про калину?
  •  Подивіться, і в нашому віночку є також кетяги калини.
  •  Зараз ми прочитаємо, що пише про калину

В. Скуратівський, український письменник, який народився у 1939 році на Житомирщині, а помер у 2005 році.

Слайд №17

  1.  Читання оповідання вчителем і учнем (вчитель розпочинає, а учень закінчує)
  •  Що нового ви дізналися про калину?

  1.  Словникова робота.

Пояснення значення слів.

                                             Слайд №18

          Читання оповідання «Калина» буксиром (пришвидшуючи темп)

 - Зараз будемо читати буксиром.

Появляється слайд №19

        5. Гра «Гроно»

(Читає той учень, на парту якого поставлю гроно калини у вазі)

  1.  Вибіркове читання.
  •  Яке відоме прислів’я згадується в оповіданні?
  •  Про якого гетьмана згадується в тексті? (показ портрета)

На екрані появляється слайд №20

  •  Що говорили дітям, щоб не ламали калину?
  •  Зачитайте це речення.
  •  Я думаю, що будете дбайливо охороняти й доглядати калину.

Ви працювали старанно, швидко і гарно читали, тому вплетемо у віночок червону стрічку – символ добра.

  1.  Опрацювання вірша А. Листопад «Калина»
  •  Зараз  ви прочитаєте, як про калину у своєму вірші розповідає Антоніна Листопад, справжнє ім’я Антоніна Нікітіна, народилася у 1941 році на Рівненщині.

На екрані з’являється слайд №21

  1.  Вправа «губи на замку»

Читаємо мовчки, ворушити губами заборонено.

Слайд №22

  1.  Робота над змістом вірша.
  •  До чого нас закликає поетеса?
  •  Прочитайте перше речення.
  •  Яке воно за інтонацією, за метою висловлювання?

  1.  Вправа «Дощик»
  •  накрапає дощ (тихо)
  •  дощ сильніше крапає (голосніше)
  •  злива (голосно)
  •  дощ слабшає (тихіше)
  •  дощ перестав.
    1.  Зіставлення прочитаних творів

Ми прочитали одноіменні твори. Скажіть, що об’єднує ці твори?

У чому відмінність?

Слайд №23

Молодці! Ви добре справились із цим завданням, вплітаємо голубу стрічку – символ неба і води.

  1.  Хвилинка поезії

Слайд №24

  1.  Бесіда вчителя.

Великий український поет Т. Г. Шевченко дуже любив цю рослину. Слово «калина»  ужив у «Кобзарі» 385 разів. Про цю рослину написав багато віршів. А народ про калину склав безліч прислів’їв.

  •  Хто знає вірші Т.Г.Шевченка про калину і хоче їх розказати у кріслі автора.

  1.  Крісло автора (діти розказують вірші)
  •  Молодці, знаєте вірші про калину, вмієте їх декламувати гарно. Тож вплетемо малинову стрічку – символ душевності і щирості.

  1.  Підсумок уроку.

Слайд №25

  1.  Вправа «Мікрофон»
  •  З якими творами ви познайомились?
  •  Чого вони нас вчать?
  •  Чому наш народ оспівує калину?
  •  Що вам найбільше сподобалось на уроці?
  •  Символічне значення яких кольорів ви запам’ятали?

  1.  Домашнє завдання.

Слайд №26

              Високий рівень:

вірш “Де найкраще  місце на землі” – вивчити напам´ять,

оповідання “Калина”  - переказувати,

вірш “Калина” – виразно читати.

            Достатній рівень:

вірш “Де найкраще  місце на землі” , оповідання “Калина” , вірш “Калина” – виразно читати і переказувати.

           Середній рівень:

вірш “Де найкраще  місце на землі” , оповідання “Калина” , вірш “Калина” – виразно читати і відповідати на запитання.

Додаток №1

Народився у 1929 р. в селі Стопчатів на Івано-Франківщині. Дмитро Павличко відомий не лише як поет, але і як пісняр. Його вірші надзвичайно мелодійні.

 

Додаток №2

В. Скуратівський, український письменник, який народився у 1939 році на Житомирщині, а помер у 2005 році.

 

Додаток №3

Антоніна Листопад, справжнє ім’я Антоніна Нікітіна, народилася у 1941 році на Рівненщині.

 

Додаток №4


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

48119. Показатели вариации и анализ вариационных рядов 244.5 KB
  Ширина интервала Число кредитных организаций Плотность распределения до 3 3 150 50 3 10 7 254 363 10 30 20 316 158 30 60 30 256 85 60 150 90 144 16 150300 150 90 06 300 и выше 150 112 07 Итого 1322 ПОКАЗАТЕЛИ ЦЕНТРА РАСПРЕДЕЛЕНИЯ Средняя арифметическая для дискретного ряда распределения: где варианты значений признака; частота повторения данного варианта. Средняя арифметическая для интервального ряда распределения: где середина соответствующего интервала; частота или частость ряда. 1 ...
48120. Основы алгоритмизации. Основы программирования 2.4 MB
  Для ввода данных в компьютер используется: клавиатура набор данных вручную; жесткий диск ввод данных из файла. Для вывода данных из компьютера используется: экран монитора для визуализации; принтер для документирования; жесткий диск для сохранения данных в файле. Алгоритм как вычислительный процесс это точное предписание определяющее вычислительный процесс ведущий от варьируемых исходных данных к искомому результату рис. Определенность предписания алгоритма должны быть точными и понятными обеспечивать...
48121. РЯДЫ ДИНАМИКИ 514.5 KB
  Виды рядов динамики Таблица 1 Показатели размера крестьянских фермерских хозяйств в Тамбовской области в 20032007 годы Показатели Вид ряда 2003 г. 1594 104 843 802 691 649 Приемы приведения уровней динамического ряда к сопоставимому виду: смыкание рядов динамики; приведение уровней к одному основанию; приведение сравниваемых показателей к однородной структуре; замена абсолютных показателей относительными; приведение...
48122. СТАТИСТИЧЕСКИЕ ТАБЛИЦЫ И ГРАФИКИ 319.5 KB
  ПЕРЕЧНЕВАЯ ТАБЛИЦА ПО ВИДОВОМУ ПРИЗНАКУ Таблица 2 Ресурсы ФГУП учхозплемзавода Комсомолец Мичуринского района Тамбовской области. ПЕРЕЧНЕВАЯ ТАБЛИЦА ПО ТЕРРИТОРИАЛЬНОМУ ПРИЗНАКУ Таблица 3 Потребление основных продуктов питания населением областей ЦентральноЧернозёмного района в 2010 году на душу населения; килограммов Область Мясо и мясопродукты Молоко и молокопродукты Хлебные продукты Фрукты и ягоды Белгородская 62 249 140 46...
48123. Статистические показатели 155.5 KB
  Индивидуальные значения признака частота повторения значений признака в совокупности весы Методика расчёта различных видов степенных средних величин Вид степенной средней Показатель степени Формула расчёта простая взвешенная Средняя гармоническая 1 Средняя геометрическая 0 Средняя арифметическая 1 Средняя квадратическая 2 ПРАВИЛО МАЖОРАНТНОСТИ СРЕДНИХ СВОЙСТВА СРЕДНЕЙ АРИФМЕТИЧЕСКОЙ ВЕЛИЧИНЫ средняя арифметическая постоянной величины равна этой постоянной: нулевое алгебраическая сумма линейных отклонений...
48124. Организация труда. Учебное пособие 780.5 KB
  Управление трудовыми ресурсами Днепропетровск 2003 Организация труда опорный конспект лекций: Учебное пособие. Опорный конспект лекций подготовлен в соответствии с учебной программой курса Организация труда. Раскрыты сущность и краткое содержание основных понятий организации труда.
48125. ЕКОНОМІЧНЕ МИСЛЕННЯ 3.05 MB
  По суті економічна свідомість це відображення економічного буття суспільства тобто виробництва організації й розподілу економічних благ. Причому у ньому відображені насамперед умови господарського життя людей відносини між класами соціальними групами із приводу власності на засоби виробництва. Саме вони змушують людину постійно вдосконалювати варіанти виробництва шукати нові шляхи створення нових благ. З іншого боку щоб ці потреби задовольнити необхідні ресурси які в кожний даний момент часу обмежені тобто їх завжди менше ніж...
48126. Основи демократії 510 KB
  Тема: Права людини і громадянина Права й обов'язки людини і громадянина 29 ЛекціяПрава людини та їх забезпечення в умовах суспільних змін: Навч. У ранній період свого існування в Древній Греції демократія розумілася як особлива форма або різновид організації держави при якій владою володіє не одна особа як при монархії тиранії і не група осіб як при аристократії олігархії а всі громадяни що користуються рівними правами на керування державою.
48127. ОСНОВИ ЕТИКИ 1.18 MB
  Тим часом чим гостріші проблеми постають перед нами чим непевне ніші перспективи на майбутнє тим невідворотніше прагнення сучасної людини знайти якийсь твердий грунт піл ногами те заради чого варто було б жити. Предметом виступають моральноетичні аспекти світогляду сучасної людини. Науку про етичні чесноти особистісні якості достоїнства характеру людини Аристотель назвав ethice {етика. За аналогією у латинській мові від терміна mos moris крій одягу й мода звичай і порядок вдача і характер людини давньоримський...