85714

Урок милосердя. В. Сухомлинський «Горбатенька дівчинка»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Діти приготуйтеся до роботи в групі завдання на картках. Василь Олександрович Сухомлинський писав казки про доброту бо сам був доброю людиною і дуже хотів щоб ви діти виросли добрими чуйними працьовитими щоб любили тата і маму рідну домівку нашу велику і прекрасну Батьківщину з її широкими лугами...

Украинкский

2015-03-29

93 KB

6 чел.

УРОК - МОРАЛЬНА ЗАДАЧА

Тема. Урок милосердя

Матеріал до уроку: В. Сухомлинський «Горбатенька дівчинка».

Мета. Ознайомити дітей із твором В. Сухомлинського  «Горбатенька дівчинка». Вчити аналізувати та оцінювати поведінку вчинки дійових осіб,  робити висновки щодо прочитаного, поглибити знання дітей про загальнолюдські моральні якості Розвивати виразне читання, зв’язне мовлення, вміння висловити свою думку, цінувати думки  товаришів. Виховувати доброту і чуйність, викликати бажання наслідувати добрі справи однолітків, співчуття до чужого горя, бажання допомагати людям з фізичними вадами.

Обладнання:  портрет В. Сухомлинського, таблиці для розчистки (на кольорових  карточках для кожної дитини), памятка для кожного учня; листок з початками речень для гри «Продовж речення»; листки для роботи в парах; підручник "Читанка" 2 клас ІІ частина.

ХІД УРОКУ

І. Організація уроку.

Вправа  на позитив

Мій настрій завдяки Сонечку, схожий на білу пухнасту хмаринку у спокійному блакитному небі, я дарую сонечко вам з таким настроєм.

Діти,  а який у вас настрій, зобразіть  його на початку уроку у другому кружечку…

ІІ. Мовна розминка(5хв)

1.Дихальні вправи

Щоб ротик і язичок були на уроці слухняними, виконаємо зараз такі дихальні вправи:

1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо.

1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, ніби гасимо свічку.

1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, показуємо, як із кульки виходить повітря.

2.Розчитування

Вправи на розширення кута  зору.

У вас на столі є кольорові листочки. На кожному з них є складова таблиця. Візьміть листочок жовтого кольору. Зосередьте свій погляд на лінії. Намагайтеся побачити букви, які записані зліва і справа. Прочитаймо їх. (Так  читаємо ще складові таблиці на червоному і зеленому листочку)                       

 Гра «Блискавка»

Доброта, чесність, терпимість, працелюбність, людяність.

Від теплого слова і лід розмерзає. (Доброта)

Мовчання гнів гасить. (Терпимість)

Брехнею світ перейдеш, а назад не вернешся. (Чесність)

Де руки і охота, там скора робота(Працелюбність)

Що даєш рукою, візьмеш душею(Людяність)

ІІІ. Перевірка домашнього завдання (10хв)

1.Відповіді на запитання.

- Хто пішов до лісу?

- Скільки років було Петрикові?

- Що дала бабуся нести Петрикові?

- Чому він не захотів нести вузлик? Чи справді він був дуже важким?

- Про що це свідчить?

2.Вибіркове читання.

- Що зробила бабуся з онуком, прийшовши до лісу?Прочитайте.

- Що вони побачили? Яке було гніздо? Прочитайте.

- Що так вразило хлопчика?Прочитайте.

- Чому він замислився?

3.Розминка.

- Діти, приготуйтеся до роботи в групі (завдання на картках).

-   Необхідно   в   поданих  словах   вставити   пропущені   букви   та прочитати слово, яке утворююся в порожніх кружках.

       *атуся

    щ*рість

        *юбов

      п*вага

    ла*ка

      с*рдечність

        *адість

        *ружба

люд*ність

 (Матуся,щирість,любов,повага,ласка,сердечність,радість,дружба,людяність).Яке слово утворилось?

- Як ви розумієте слово милосердя?

У словнику сказано,що милосердя - це добре,співчутливе ставлення до кого – небудь.

Милосердя відноситься до людських позитивних якостей.

- Які людські якості бувають?(позитивні і негативні).

4. Складання «Павутинки».

                                 Людські якості

 Доброта                 Милосердя           Готовність прийти на допомогу       

Чуйність                 Людяність            Щедрість

Вміння дружити   Повага                Працелюбність

Чесність

А хто допомагає нам оцінювати наші вчинки - погані вони чи хороші?(батьки,вчителі).

Ще ми можемо дізнатися з творів письменників – що таке добро, що таке зло.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.  Актуалізація знань.(2хв)

Сьогодні допоможе нам в цьому оповідання нашого славетного земляка, талановитого педагога В.О. Сухомлинського (Вивішую портрет)

-Згадайте які твори цього автора ви вже читали?( «Як Наталя у Лисиці хитринку купила»,« Покинуте кошеня», «По волосинці», «Як же все було без мене?»)

-   Що відомо вам про життєвий шлях видатного земляка?

Народився В.О. Сухомлинський 29 вересня 1918 р. в селі Василівка Онуфріївського району, Кіровоградської області у незаможній сім'ї. Його батько працював за наймом як тесляр і столяр,мати працювала в колгоспі. В їхній сім'ї, крім Василя, було ще троє дітей - Іван, Сергій та Меланія. Всі вони стали вчителями.

Василь Олександрович теж одержав педагогічну освіту,працював вчителем мови та літератури в школі.  А в 1948 р за власним проханням стає директором Павлиської середньої школи. Цією школою він керував до кінця свого життя.

Василь Олександрович писав чудові книжки, статті, художні твори для дітей - близько 1200 творів.

Не раз був нагороджений орденами і медалями за свою плідну працю.    

Василь Олександрович Сухомлинський писав казки про доброту, бо сам був доброю людиною і дуже хотів, щоб ви, діти, виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили тата і маму, рідну домівку, нашу велику і прекрасну Батьківщину з її широкими лугами, густими лісами, безмежними ланами.

Чи можна сказати, що оповідання і казки В. Сухомлинського вчать нас людяності, милосердя?

- Читаючи оповідання В. Сухомлинського "Горбатенька дівчинка" кожен для себе повинні взяти для наслідування тільки добрі справи ваших однолітків.

V. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського "Горбатенька дівчинка" (18хв)

1.Підготовка учнів до сприймання нового твору.

-Давайте прочитаємо назву твору.

-Як ви думаєте, про кого це оповідання?( Про дівчинку, яка має фізичні вади.) 

-Чи можна із заголовка дізнатися, як автор ставиться до дівчинки? (Так, можемо. Він її називає пестливо горбатенькою.)

2.Словникова робота

а)Читання сходинок слів

п 'ять                                     задачку

благав                             цікавість

живенько                         насмішки                         

чорноокий                         полегшено

пустотливих                          горбатенька

Читання слів повільно, швидко, скоромовкою

- Знайдіть слово, яке складається з двох слів (Чорноокий)

-Зачитайте слова: І ряд - трискладовіі, ІІ ряд - чотирискладові, ІІІ ряд слова, які не можна переносити.

б)Уточнення і тлумачення значень слів і виразів

Живенько — швидко;

благав — просив;

очі впились — придивлялись, уважно дивились;

іспит — екзамен, перевірка.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.

І-і-і! І-і-і!

Посміхнуся я тобі.

Я до тебе повернуся

І тобі теж посміхнуся.

Ми пограємось з тобою

І присядемо обоє.

Вгору руки підніматимемо

І тихенько опускатимемо.

Відпочили ручки-ніжки?

Знову сядемо до книжки.

3.Первинне читання тексту з передбаченням і зупинками.

Горбатенька дівчинка

        Клас розв’язував задачу. Учні схилилися над зошитами. Коли це у двері хтось тихо постукав.

-       Відчини двері й подивись, хто там стукає, - мовив учитель.

       Чорноокий хлопчик, що сидів за першою партою, живенько відчинив двері. До класу зайшов директор школи з маленькою дівчинкою. Тридцять п’ять пар очей впилися у незнайому дівчинку.

       Вона була горбатенька.

І зупинка

 -  Кого привів у клас директор? иректор  школи зайшов з маленькою дівчинкою)

-  Чому всі діти звернули увагу на дівчинку?( Вона була горбатенькою)

-   Що б ви зробили у такому випадку?(Ми б привіталися з нею)

-   Як ви думаєте, що відбувалося далі?(Директор познайомив дівчинку з учнями)

     

      Учитель затамував подих і повернувся до класу. Він дивився у вічі пустотливих школярів і мовчки благав: хай не побачить дівчинка у ваших очах ні подиву, ні насмішки.

      У їхніх очах була тільки цікавість. Вони дивилися на незнайому дівчинку й лагідно всміхалися.

ІІ зупинка

-  Чого боявся вчитель?(Що дівчинка побачить у дитячих очах подив і насмішку)

-  Як сприйняли діти дівчинку?(З цікавістю і лагідно всміхалися)

-  Що б ви зробили, побачивши таку дівчинку?( Ми б лагідно посміхнулися їй)

-  Як ви думаєте, що трапилося далі?(Вона сіла на вільне місце і і продовжувався урок)

      Учитель полегшено перевів дух.

-      Цю дівчинку звуть Оля, - сказав директор. – Вона приїхала до нас здалеку, хто поступиться їй місцем на першій парті? Бачите, яка вона маленька?

      Усі шість хлопчиків і дівчаток, що сиділи за першими партами, піднесли руки:

-      Я…

     Учитель був тепер спокійний: клас витримав іспит.

-  Який іспит витримав клас?(Іспит на людяність та милосердя)

-  Як ви вважаєте, чи правильно поступили діти. (Так.

4. Повторне читання оповідання вголос ("Дощик","Кіт і мишка"  )

Прочитайте, як клас зустрів незнайому дівчинку?

5. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання

-  Який урок йшов у класі? Доведіть словами з тексту.

-  Чому діти "впились" поглядом у незнайомку?

-  Як почувався вчитель? Прочитайте.

-  Поясніть вираз "затамував подих".

- Про що учитель "благав" мовчки?

-  Чому учитель так хвилювався?

-  Чому учитель "полегшено перевів дух"?

-  З яким проханням звернувся директор до дітей? Прочитайте, як діти відгукнулися на це.

-  А як би ви по-іншому назвали оповідання? ("Новенька", "Іспит на людяність").

-  Яка головна думка твору?

6. Вправа на розвиток читацьких навичок

На дошці записано початки речень. Діти мовчки читають їх і відшукують закінчення у тексті, зачитують його вголос.

Коли це у двері...

Чорноокий хлопчик...

Тридцять п'ять пар...

Він дивився у вічі...

Вони дивились на...

Хто поступиться...

Учитель був тепер...

7.Читання деформованих прислів’їв. Робота в парах

-  Зараз ви попрацюєте в парах. Покажіть кожен свою пару. Пригадайте правила роботи в парі.

-  У вас на парті є листочок  рожевого кольору. Пропоную вам прочитати  деформовані прислів’я.

дяЛюність родожча аз все. (Людяність дорожча за все).

еН сясмій з ихал людськоог, щоб обіт не лобу такого.(Не смійся з лиха людського, щоб тобі не було  такого).

-  Як ви розумієте дані прислів’я.

-  Дані прислів’я записані вам у пам’ятку.

Тренінг на позитив

Я сьогодні не скривдив нікого,

Друзям я надав допомогу,

А вони мені за це

Дякували добрим слівцем.

І раділи зі мною разом,

Що ми дружимо цілим класом.

VІ. Підсумок уроку

1. Гра « Мікрофон»

-  Що сподобалося вам на уроці?

-  Що цікавого ви дізналися на уроці?

-  Кому ви запропонуєте прочитати пам’ятку із прислів’ями?

2. Аудіювання

1. Події, що описані в оповіданні, відбувалися:

 а) у класі;                                       б) у лісі.

2. Клас:

 а) складав задачу;                         б) розв’язузав задачу.

3. Скільки учнів навчалося у класі?

    а) 25;                                              б) 35.

4. Хто зайшов до класу?

    а) Директор школи з маленьким хлопчиком;

    б) директор школи з маленькою дівчинкою.

5. Чому діти «впилися» поглядом у незнайомку?

    а) Тому що дівчинка була горбатенька;

    б) тому що дівчинка була руденька.

6. Як звали новеньку ученицю?

   а) Оля;                                          б) Оленка.

7. Клас іспит:

   а) не витримав;                           б) витримав.

Відповіді: 1а, 2б, 3б, 4б, 5а, 6а, 7б

-  Ви ще маленькі. У вас усе життя попереду.  В народі кажуть: «Життя  прожити -  не поле перейти», тому у вас буде безліч життєвих ситуацій, з яких потрібно знайти достойний вихід. Мені б хотілося, щоб  ви пам’ятали прислів’я з пам’ятки, дали їх прочитати рідним і знайомим.  Тоді  ви  дійсно виростите  Людьми  з великої букви.

-  Слід відзначити дітей, які плідно працювали на уроці…….(Оцінювання)

-  Який настрій у вас на кінець уроку?

( зобразіть………на малюнку)


Ц            Е

Щ                    О

Н                              І

Ї                                    Й

            

Ц            Е

Щ                    О

Н                              І

Ї                                    Й

УЧ      НІ

КО              ЛИ

ВА                      НА

ВІ                                ЧІ

             

 

УЧ      НІ

КО              ЛИ

ВА                      НА

ВІ                                ЧІ

      

ДВЕ      РІ

СИ               ДІВ

ШКО                      ЛА

ПО                              ДИВ

ДВЕ      РІ

СИ               ДІВ

ШКО                      ЛА

ПО                              ДИВ

дяЛюність родожча аз все.

еН сясмій з ихал людськоог,

щоб обіт не лобу такого.

дяЛюність родожча аз все.

еН сясмій з ихал людськоог,

щоб обіт не лобу такого.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

34398. Предмет курса, его место в системе экономических наук 27 KB
  Пип наука изучающая экие теории и законы применительно к конкретным условиям производства их специфические проявления в важнейших процессах прва закономерностях темпов и пропорциях с тем чтобы в результате этого изучения с учетом достижений НТП передового опыта обосновать объемы темпы и пропорции общественного производства в целях наиболее эффективного развития экономики. Задача курса состоит в рассмотрении комплекса теоретических методологических организационных вопросов пип экономики на современном этапе. Теория пип является...
34399. Исторический аспект развития прогнозирования и планирования 26 KB
  Экономическая мысль совершая поиск путей становления системы планирования испытывала колебания вступала в противоборство допуская ошибки и избавляясь от них под влиянием реальных явлений хозяйственной жизни. Рассмотрим становление и совершенствование прогнозирования и планирования в бывшем СССР и развитых зарубежных странах. Первый долгосрочный план который представляет интерес с точки зрения общей методологии планирования это план ГОЭЛРО государственный план электрификации России разработанный в 1920 г.
34400. Развитие и особенности ПИП в зарубежных странах (США, Япония, Франция и др.) 45.5 KB
  Для США характерно стратегическое планирование суть которого состоит в выборе главных приоритетов развития национальной экономики ведущую роль в реализации которых играет государство. Основным источником займов на цели разработки и освоения новой технологии является Японский банк развития. Направления стратегического развития разрабатываются в виде целевых государственных программ и сопровождаются комплексом различных финансовых льгот и преференций стимулирующих их реализацию. Она представляет собой модель будущего развития экономики...
34401. Научные основы методологии прогнозирования и планирования 30.5 KB
  Вторая является основой планирования и прогнозирования в странах с рыночной экономикой. Методология прогнозирования и планирования развития экономики определяет основные принципы подходы и методы проведения прогнозных и плановых расчетов раскрывает и характеризует логику формирования прогнозов планов и их осуществления. Принципы это основополагающие правила прогнозирования и планирования т.
34402. Система показателей планов-прогнозов 30.5 KB
  Нормативы показатели в относительном выражении. Лимиты ресурсные показатели представляющие предельно допустимую величину затрат ресурса для достижения установленных конечных результатов. Основными блоками показателей прогнозирования и планирования экономических и социальных процессов являются: показатели производства трудовых ресурсов основных и оборотных фондов капитальных вложений природных ресурсов научнотехнического прогресса финансов и денежного обращения социального развития и уровня жизни населения внешнеэкономических...
34403. Система прогнозов и планов. Методологические основы их сопряжения 32 KB
  Для формирования стратегии и тактики развития экономики разрабатывается система прогнозов включающая прогнозы временного аспекта и по уровням управления а также частные и комплексные прогнозы экономического и социального развития страны и регионов. По масштабу прогнозирования выделяют: макроэкономические прогнозы межотраслевые и межрегиональные прогнозы развития народнохозяйственных комплексов отраслевые и региональные прогнозы прогнозы звеньев экономики: предприятий объединений отдельных производств и продуктов. Во временном аспекте...
34404. Объекты макроэкономического ПиП 26.5 KB
  Система прогнозных расчетов включает прогнозы макроэкономических показателей: валового национального продукта прогнозы показателей эффективности характеризующих качество экономического роста материалоемкости фондоотдачи производительности труда прогнозы структуры экономики. На макроуровне необходимо также осуществлять прогнозные расчеты экономического потенциала занятости спроса на продукцию разрабатывать прогнозы инвестиций экспорта и импорта платежного баланса цен валютного курса инфляции прогнозы государственных операций при...
34405. Прогнозирование и планирование на микроуровне. Методология разработки бизнес-планов 50 KB
  В связи с этим повышается роль прогнозов требуются расширение системы и совершенствование методов прогнозирования с целью повышения точности прогнозных расчетов и реальности проекта. Прогнозирование будущего развития предприятия самый значительный и сложный этап подготовки бизнесплана поскольку на основе результатов прогнозных расчетов определяются рамки проекта и требуемые ресурсы. Причем при реализации проекта в случае отклонения реальных данных от заложенных в проекте или изменения условий можно быстро уточнить расчеты вводя новую...
34406. Система методов ПиП 26 KB
  интуитивные Применяются если 1 объект прогнозия не поддается матем. описанию 2невозможно учесть все факторы объект очень сложный или очень простой 3 в экстремальной ситуации когда требуется быстрое решение 4 отсутствует статистичая выборка К интуитивным методам относятся: мды экспертных оценок используются для получения прогнозных оценок относительно развития производства НТП эффективности использования ресурсов мд исторических аналогий и прогнозия по образцуна основе развития изучаемого процесса в...