96289

БЕЗПЕКА НА ДОРОЗІ

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Основні поняття і терміни: організація дорожнього руху Правила дорожнього руху світлофор регулювальник дорожня розмітка дорожнє обладнання дорожні знаки. Обладнання: Правила дорожнього руху дорожні знаки. Мотивація навчальної діяльності учнів На автомобільних дорогах будь-якої країни можна побачити різноманітний транспорт...

Украинкский

2015-10-04

60 KB

0 чел.

Тема: «БЕЗПЕКА НА ДОРОЗІ»

Мета: дати поняття про організацію дорожнього руху та його регулювання; розказати про Правила дорожнього руху та їх зміст; вчити користуватися правилами дорожнього руху для пішоходів.

Тип уроку: урок вивчення нового.

Метод: розповідь.

Основні поняття і терміни: організація дорожнього руху, Правила дорожнього руху, світлофор, регулювальник, дорожня розмітка, дорожнє обладнання, дорожні знаки.

Обладнання: Правила дорожнього руху, дорожні знаки.

Хід уроку

І. Організаційна частина

II. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів

Що ви знаєте про дорожню розмітку?

Які дорожні знаки потрібно знати велосипедисту?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

На автомобільних дорогах будь-якої країни можна побачити різноманітний транспорт, який різниться маневреністю, швидкістю руху, що створює перешкоди і незручності на їхньому шляху, а отже й небезпечні ситуації. Обстановку ускладнюють і пішоходи. Всі вони є учасниками дорожнього руху. Полегшити учасникам руху сприйняття й оцінку обстановки можуть знання правил дорожнього руху в поєднанні з нормальною організацією дорожнього руху.

IV. Повідомлення теми уроку та плану викладу навчального матеріалу

V. Засвоєння нових знань

А) сприймання інформації

Під організацією дорожнього руху слід розуміти комплекс інженерних та організаційних заходів, що забезпечують безпеку пересування учасників дорожнього руху.

Одним з перших засобів організації дорожнього руху було обмеження швидкості транспортних засобів та розділення проїзної частини на дві смуги для відокремлення зустрічних потоків. В Україні, як і в більшості країн світу, прийнято правосторонній рух, для якого пристосовані облаштування доріг і конструкція автомобілів.

б) поглиблення інформації

Основним засобом, що забезпечує безпеку пересування учасників дорожнього руху, є Правила дорожнього руху.

Поява перших автомобілів створила значні проблеми для учасників дорожнього руху, які потрібно було вирішувати. Поступово почали створюватися певні правила поведінки для учасників дорожнього руху, де основну роль відігравали водій та пішохід.

Правила описують технічні засоби організації дорожнього руху: регулювання за допомогою дорожніх знаків, дорожньої розмітки, дорожнього обладнання, світлофорів, а також регулювальників.

Правила містять:

обов'язки і права водіїв механічних транспортних засобів, пішоходів і пасажирів;

вимоги до водіїв мопедів і велосипедів, осіб, що керують гужовим транспортом, і погоничів тварин;

правила проїзду перехресть, пішохідних переходів, залізничних переїздів;

правила перевезення пасажирів, вантажу, буксирування та експлуатації транспортних засобів;

правила руху у колонах, житловій та пішохідній зонах, руху по автомагістралях, дорогах для автомобілів, по гірських дорогах, на крутих спусках;

правила зупинки, стоянки, виконання обгону та інших маневрів;

правила користування зовнішніми світловими приладами;

правила навчальної їзди.

Правила також містять вимоги до технічного стану й обладнання транспортних засобів та деякі інші вимоги, від яких залежить безпека дорожнього руху.

Правила дорожнього руху надають право на перевагу в русі одних учасників дорожнього руху перед іншими, тобто право на першочерговий рух стосовно інших.

У дорожньому русі при перехрещенні (злитті) траєкторій руху транспортних засобів, пішоходів та інших учасників руху виникає питання: хто має право на рух першим? Щоб уникнути можливих конфліктів, у Правилах спеціально обумовлюється порядок черговості руху учасників дорожнього руху.

в) уточнення інформації

Регулювання дорожнього руху здійснюється за допомогою дорожніх знаків, дорожньої розмітки, дорожнього обладнання, світлофорів, а також регулювальника.

Дорожні знаки є найпоширенішим і одним з основних засобів організації дорожнього руху та призначені для інформування його учасників про умови, режими і напрями руху, місця розміщення об'єктів сервісу тощо. Правила передбачають сім груп дорожніх знаків, які на одній опорі (згори вниз або зліва направо) розміщуються таким чином:

проїзду перехресть знаки пріоритету - встановлюють черговість,   перехрещень проїзних частин або вузьких ділянок дороги;

попереджувальні знаки - інформують водіїв про наближення до небезпечної ділянки дороги і характер небезпеки;

наказові знаки - показують обов'язкові напрями руху або дозволяють деяким категоріям учасників рух по проїзній частині чи окремих її ділянок, а також запроваджують або скасовують деякі обмеження;

заборонні знаки - впорядковують рух транспортних засобів і пішоходів на окремих ділянках доріг шляхом запровадження або скасування певних обмежень у русі;

інформаційно-вказівні знаки - запроваджують або скасовують певний режим руху, а також інформують учасників дорожнього руху про розташування населених пунктів,  різних об'єктів, територій, де діють спеціальні правила;

знаки сервісу - інформують учасників дорожнього руху про розташування об'єктів обслуговування.

До сьомої групи належать таблички до дорожніх знаків (знаки доповнювальної інформації), які уточнюють або обмежують дію знаків, разом з якими вони встановлені. Наприклад, таблички «Напрямок дії» (продемонструвати) застосовується з певними заборонними, наказовими та інформаційно-вказівними знаками і встановлюються безпосередньо перед перехрестям для зазначення напрямку дії цих знаків.

Кожна група знаків має визначену форму і колір, що дає змогу розшифрувати їх на значній відстані.

Дорожні знаки розміщуються так, щоб забезпечувалася видимість інформації, призначеної для учасників дорожнього руху як у світлу, так і в темну пору доби, забезпечувалася зручність в експлуатації і виключалося їх ненавмисне пошкодження. При цьому знаки не повинні бути закриті від учасників дорожнього руху будь-якими перешкодами. Під час встановлення знаків повинна бути забезпечена спрямованість інформації, що передається ними, тільки тим учасникам дорожнього руху, для яких вона призначена. Дорожні знаки встановлюються з правого боку дороги поза проїзною частиною та узбіччям, на тротуарі, розділювальній смузі, газоні тощо, над дорогою. Установлення або демонтування дорожніх знаків без узгодження з відповідними підрозділами Державтоінспекції не дозволяється.

Пересуваючись дорогою, водії обов'язково повинні знати дорожні знаки. Одними з основних є заборонні знаки, які запроваджують або скасовують певні обмеження в русі.

Знак «Рух заборонено» (продемонструвати) застосовується для заборони руху всіх транспортних засобів на окремих ділянках дороги, вулиці, території пішохідної зони тощо.

Знак «Рух механічних транспортних засобів заборонено» (продемонструвати) застосовується для заборони руху всіх механічних транспортних засобів.

В обох випадках дія знаку не поширюється на водіїв транспортних засобів, що рухаються за встановленими маршрутами, водіїв-інвалідів, мотоколясок або автомобіля з розпізнавальним знаком «Інвалід», водіїв транспортних засобів, що обслуговують громадян чи належать громадянам, які проживають або працюють у цій зоні, а також водіїв транспортних засобів, що обслуговують підприємства, розташовані в позначеній зоні.

Знаки «Рух мотоциклів заборонено» і «Рух на мопедах заборонено» (продемонструвати) застосовуються для заборони руху відповідно на мотоциклах і мопедах та велосипедах з підвісним двигуном, що також прирівнюється до мопедів. Дія знаків не поширюється на водіїв транспортних засобів, що обслуговують громадян чи належать громадянам, які проживають або працюють у цій зоні, а також водіїв транспортних засобів, що обслуговують підприємства, розташовані в позначеній зоні.

Знак «В'їзд заборонено» (продемонструвати) застосовується для заборони в'їзду всіх транспортних засобів, крім тих, що рухаються за встановленим маршрутом. Зона дії знаку - від місця встановлення до найближчого перехрестя за ним, а де немає перехрестя -до кінця населеного пункту.

Знаки «Поворот праворуч заборонено» і «Поворот ліворуч заборонено» (продемонструвати) застосовуються для заборони відповідних поворотів на найближчому перехрещенні проїзних частин (крім транспортних засобів, що рухаються за встановленим маршрутом).

Знак «Розворот заборонено» (продемонструвати) забороняє розворот на перехрестях, де цей маневр важко виконати або він створює небезпеку для руху інших видів транспортних засобів.

Знак «Обмеження максимальної швидкості» (продемонструвати) застосовується в разі потреби запровадження на ділянці дороги іншої максимальної швидкості, ніж на попередній ділянці.

Одним з найважливіших засобів регулювання дорожнього руху, який значною мірою впливає на безпеку руху, є дорожня розмітка. її висока ефективність пояснюється в першу чергу тим, що вона постійно перебуває в полі зору водія, допомагає йому правильно вибирати положення транспортного засобу на проїзній частині багатосмугової дороги, сприяє кращому орієнтуванню в напрямку дороги, обмежує в необхідних місцях можливість маневрування транспортним засобом, сприяючи тим самим підвищенню безпеки дорожнього руху.

Розмітка наноситься на проїзну частину дороги або елементи дорожній споруд спеціальними розмітковими матеріалами і може бути білого, жовтого або чорного кольорів. До розмітки належать лінії, написи й інші позначення, які наносяться на проїзну частину, бордюрні камені, інші елементи доріг і дорожніх споруд. Розмітка, нанесена на проїзній частині, використовується як доповнення до дорожніх знаків і світлофорної сигналізації.

Розрізняють дві групи розмітки: горизонтальну й вертикальну.

(Можна продемонструвати зразки видів розмітки).

Досить ефективно сприяє безпеці дорожнього руху на різних ділянках доріг дорожнє обладнання, яке вчасно інформує водіїв про характер небезпеки для руху, що може виникнути на шляху пересування учасників дорожнього руху. Дорожнє обладнання повинно встановлюватися на всіх небезпечних ділянках доріг, незалежно від категорії дороги. До нього належать:

огородження і світлове сигнальне обладнання в місцях будівництва, реконструкції та ремонту доріг;

попереджувальні світлові круглі тумби, що встановлюються на розділювальних смугах або острівцях безпеки;

напрямні стовпчики, що призначені для забезпечення види
мості зовнішнього краю узбіч і небезпечних перешкод в умовах недостатньої видимості;

опуклі дзеркала для розширення оглядовості водіям транспортних засобів, які проїздять перехрестя чи інше небезпечне місце з недостатньою оглядовістю;

дорожні огородження на мостах, шляхопроводах, естакадах, насипах та інших небезпечних ділянках дороги;

пішохідні огородження в небезпечних для переходу проїзної частини місцях.

З метою забезпечення безпеки руху транспортних засобів і пішоходів на перехрещуваних напрямках у місцях перетину інтенсивних транспортних і пішохідних потоків регулювання дорожнього руху здійснюється за допомогою світлофорів. Дорожні світлофори поділяються на транспортні (7 типів) і пішохідні (2 типів). Крім того, існують світлофори для регулювання руху на території підприємств та організацій у місцях звуженої проїзної частини.

Основні сигнали світлофора мають такі значення:

зелений - дозволяє рух;

жовтий - забороняє рух і попереджає про наступну зміну сигналів;

червоний сигнал, у тому числі миготливий, або два червоних
миготливих сигнали забороняють рух.

VII. Перевірка засвоєння учнями знань та вмінь

• Що ви розумієте під організацією дорожнього руху?

Коли прийняті і запроваджені існуючі в Україні Правила дорожнього руху?

• За допомогою чого здійснюється регулювання дорожнього руху?

Які групи дорожніх знаків ви знаєте?

Які види розмітки вам відомі?

Для чого використовується дорожнє обладнання?

• Які основні правила руху дорогою ви знаєте?

VIII. Домашнє завдання


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

83416. НЕСТАНДАРТНИЙ УРОК З ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА І МУЗИКИ 56.5 KB
  Розвивати і поглиблювати знання учнів про одне з найдавніших, найбільших, найурочистіших релігійних свят – Великдень. Ознайомити дітей із символом воскресіння Ісуса Христа – писанкою. Розвивати творчість дітей, уяву, пам’ять, мислення, вокально-хорові та музично-ритмічні здібності, вміння підбирати кольори...
83417. Гра «Квест» 227 KB
  Учасникам видається завдання якщо ви вірно розгадуєте його за відведений час то одержуєте завдання в якому зашифровано номер чи назву кабінету в якому вам дадуть наступне завдання. Дискваліфікація за ЧІТ передавання відповіді іншій команді обох команд Команди самі слідкують за часом...
83418. Микола Трублаїні «Тико і Волохан» 30 KB
  Вибіркове читання оповідання Ю. Про той холодний край людей які живуть там письменник розповів у своїх оповіданнях. Вступова бесіда до оповідання З оповідання Миколи Трублаїні ми дізнаємося про життя людей у тундрі на березі холодного Північно-Льодовитого океану.
83419. Леся Українка і її вірші для маленьких. Робота з дитячою книжкою 253.5 KB
  Мета: ознайомити дітей з життям і творчістю Лесі Українки, її творами для малят; удосконалювати навички виразного усвідомленого читання; формувати вміння зв’язно, послідовно передавати почуте; розвивати пізнавальну активність школярів, усне мовлення, естетичні смаки; збагачувати словниковий запас учнів...
83420. А. Барто «Лебединое горе». Пословицы. Е. Благинина «Елка». Загадки 44.5 KB
  Работать над содержанием произведений. Формировать навыки выразительного чтения. Развивать познавательный интерес, связную речь, мышление, умение анализировать. Обогащать словарный запас. Воспитывать любовь к природе, желание приходить на помощь, сочувствие к чужому горю; чувства любви и дружбы.
83421. «Риторика та поезія» С.Я. Маршак 28.5 KB
  Реалізувати пропедевтичні знання про поетичну творчість дитячого поета С.Я. Маршака через методи інтерактивного навчання, розвивати уміння відрізняти риторичні не словесні засоби спілкування від літературних (поетичних)засобів, закріплювати уміння декламувати вірш з риторичними засобами...
83422. Здається, байка просто бреше, а справді ясну правду чеше. Л.Глібов «Лебідь, Щука і Рак», «Коник-стрибунець» 37 KB
  Ознайомити дітей із жанром байки; розвивати способи і види читання байки вчити передавати в інтонації характери дійових осіб оцінювати їхні вчинки виявляти мотиви їхньої поведінки; виховувати в дітей товариськість любов до праці. Сьогодні ми ознайомимося з новим розділом Байки.
83423. У різні пори року приваблива земля 237.5 KB
  У зелених пишних шатах у яскравому вінку прийшла до нас весна. Не забула весна заглянути і в ліс посіяла там травицю пролісками заквітчала галявини задзвеніла піснями пташок. Весна стала господаркою і в нашому краї а земля дочекалася працелюбних рук.
83424. Два різних світи – одне ціле. Програма виховної роботи 340 KB
  Дорослішання сучасної молоді відбувається в складних умовах. Нестабільність сімейного інституту, неактуальність традиційної підготовки молоді до шлюбу диктують необхідність використання спеціальних заходів для надання допомоги дітям в усвідомленні своєї статевої приналежності, формування адекватного...